event burgee venue burgee

SOUTH SHIELDS SAILING CLUB & TYNEMOUTH SAILING CLUB

2018 - Late Summer Series

All Classes - Final Standings

Overall

Sailed: 15, Discards: 7, To count: 8, Rating system: PY, Entries: 37, Scoring system: Appendix A
Rank Class SailNo Sail No HelmName CrewName PY Club R3 R4 R7 R8 R9 R10 R11 R12 R15 R16 R17 R19 R20 R23 R24 Points
                05/08 05/08 19/08 19/08 26/08 26/08 02/09 02/09 16/09 16/09 30/09 07/10 07/10 21/10 21/10  
1st L2000 21145   Anthony Walton Chris Mayes 1109 TSC (38.0) (38.0) 2.7 2.7 2.0 3.0 (4.0) 3.0 (38.0) (38.0) 2.0 2.0 (4.0) (10.0) 4.0 21.4
2nd RS 400 973   David Gebhard Jackie Gebhard 942 TSC (38.0) (38.0) 5.0 1.0 3.0 1.0 (38.0) (38.0) 2.0 1.0 (11.0) (38.0) (38.0) 2.0 8.0 23.0
3rd Laser Radial 183074   Nick Martin   1142 SSSC 2.0 3.0 1.0 4.0 (38.0) (38.0) (38.0) (38.0) (6.0) 3.0 (5.0) 4.0 (9.0) 4.0 5.0 26.0
4th RS 400 956   Joric Gebhard Bethanie Richardson 942 TSC (38.0) (38.0) (15.0) 15.0 (38.0) (38.0) (38.0) (38.0) 1.0 7.0 11.0 1.0 1.0 7.0 1.0 44.0
5th Laser 145911   Sven Richards   1098 TSC (38.0) (38.0) 3.0 5.0 1.0 6.0 5.0 5.0 (38.0) (38.0) 7.0 (38.0) (38.0) (38.0) 38.0 70.0
6th RS 400 564   Jacob Ainsworth Kayleigh Roberts 942 SSSC 4.0 4.0 (38.0) (38.0) (38.0) (38.0) (38.0) (38.0) 3.0 8.0 3.0 (38.0) 38.0 5.0 6.0 71.0
7th Laser / RS 400 155923 763 Ian Martin   1098 SSSC (38.0) (38.0) (38.0) (38.0) 8.0 2.0 2.0 1.0 (38.0) (38.0) (38.0) 6.0 10.0 38.0 38.0 105.0
8th Laser 160354   Chris Mayes   1098 TSC 5.0 6.0 2.0 8.0 (38.0) (38.0) (38.0) (38.0) 5.0 4.0 (38.0) (38.0) (38.0) 38.0 38.0 106.0
9th Laser 211415   Ian Davis   1098 TSC (38.0) (38.0) 6.0 6.0 (38.0) (38.0) (38.0) (38.0) (38.0) 38.0 38.0 5.0 2.0 11.0 10.0 116.0
10th Enterprise 20518   Colin Gardiner Various 1116 TSC (38.0) (38.0) (38.0) (38.0) (38.0) (38.0) 6.0 4.0 14.8 14.8 (38.0) 38.0 38.0 1.0 2.0 118.6
11th RS Feva 7   Mary Jane Piper Sam Heaney 1240 TSC (38.0) (38.0) (38.0) (38.0) (38.0) (38.0) 7.0 8.0 (38.0) 38.0 38.0 3.0 9.0 12.0 11.0 126.0
12th Enterprise 22504   Peter Wilkes David Barnett 1116 TSC (38.0) (38.0) 11.0 7.0 18.2 18.2 9.0 6.0 (38.0) (38.0) (38.0) (38.0) (38.0) 38.0 38.0 145.4
13th Devoti D1 25   Liam Allcock   948 SSSC (38.0) (38.0) 15.0 10.0 (38.0) (38.0) (38.0) (38.0) (38.0) 38.0 6.0 38.0 38.0 8.0 3.0 156.0
14th GP 14 13838   Justin Smith Rachel Carr 1133 TSC 3.0 2.0 10.0 2.0 (38.0) (38.0) (38.0) (38.0) (38.0) (38.0) (38.0) 38.0 38.0 38.0 38.0 169.0
15th RS 400 / Phantom 725 1144 Jason Ribey Eleanor Nailon 942 SSSC 6.0 5.0 (38.0) (38.0) (38.0) (38.0) 3.0 7.0 (38.0) (38.0) (38.0) 38.0 38.0 38.0 38.0 173.0
16th Europe 313   Hannah Reeves   1145 SSSC (38.0) (38.0) (38.0) (38.0) (38.0) (38.0) 13.0 10.0 (38.0) 38.0 38.0 38.0 38.0 6.0 9.0 190.0
17th Devoti D1 / RS400 703 521 Ken Ward   948 SSSC 10.0 7.0 7.0 16.0 (38.0) (38.0) (38.0) (38.0) (38.0) (38.0) (38.0) 38.0 38.0 38.0 38.0 192.0
18th Laser 196660   Phil Hagan   1098 SSSC 1.0 1.0 (38.0) (38.0) (38.0) (38.0) (38.0) (38.0) (38.0) 38.0 4.0 38.0 38.0 38.0 38.0 196.0
19th Laser 166583   John Pitkethly   1098 TSC (38.0) (38.0) (38.0) (38.0) (38.0) (38.0) (38.0) 38.0 38.0 38.0 11.0 38.0 38.0 3.0 14.0 218.0
20th Enterprise 21580   Richard Fahey Elijah Fahey 1116 TSC 10.0 10.0 (38.0) (38.0) (38.0) (38.0) (38.0) (38.0) (38.0) 38.0 38.0 28.7 28.7 38.0 38.0 229.4
21st Laser 192498   Simon Weatherspoon   1098 SSSC (38.0) (38.0) (38.0) (38.0) (38.0) (38.0) 1.0 2.0 (38.0) 38.0 38.0 38.0 38.0 38.0 38.0 231.0
22nd Laser (Club Boat) 100164   Adam Ovington   1098 TSC (38.0) (38.0) (38.0) (38.0) (38.0) (38.0) (38.0) 38.0 4.0 2.0 38.0 38.0 38.0 38.0 38.0 234.0
23rd Nacra 17 87   Tony Shiel   797 SSSC (38.0) (38.0) 4.0 3.0 (38.0) (38.0) (38.0) (38.0) (38.0) 38.0 38.0 38.0 38.0 38.0 38.0 235.0
24th Enterprise 21580   Bruce Heppenstall Mark Cassidy 1116 TSC (38.0) (38.0) (38.0) (38.0) (38.0) (38.0) (38.0) 38.0 38.0 38.0 38.0 7.0 3.0 38.0 38.0 238.0
25th RS Aero 9 2665   Adam Corry   1019 SSSC (38.0) (38.0) (38.0) (38.0) 4.0 7.0 (38.0) (38.0) (38.0) 38.0 38.0 38.0 38.0 38.0 38.0 239.0
26th Miracle 4008   Giles Main Miles Lilley 1200 TSC (38.0) (38.0) (38.0) (38.0) 7.0 7.0 (38.0) (38.0) (38.0) 38.0 38.0 38.0 38.0 38.0 38.0 242.0
27th Laser 120654   Kai Foyen   1098 TSC (38.0) (38.0) (38.0) (38.0) (38.0) (38.0) (38.0) 38.0 38.0 38.0 38.0 38.0 38.0 9.0 7.0 244.0
28th Musto Skiff / L4000 (Scout Boat) 200 4171 Kieran Graham Josh Glen 849 SSSC 30.5 30.5 16.0 15.0 (38.0) (38.0) (38.0) (38.0) (38.0) (38.0) (38.0) 38.0 38.0 38.0 38.0 244.0
29th Laser Radial 9369   Sam Heaney   1142 TSC (38.0) (38.0) 8.0 9.0 (38.0) (38.0) (38.0) (38.0) (38.0) 38.0 38.0 38.0 38.0 38.0 38.0 245.0
29th Enterprise 21508   Oliver Whitling Tom Wills 1116 TSC (38.0) (38.0) (38.0) (38.0) (38.0) (38.0) (38.0) 38.0 38.0 38.0 38.0 8.0 9.0 38.0 38.0 245.0
31st RS Feva 89   ??(Visitor)???   1240 SSSC (38.0) (38.0) (38.0) (38.0) (38.0) (38.0) 8.0 10.0 (38.0) 38.0 38.0 38.0 38.0 38.0 38.0 246.0
32nd RS 200 1538   Andrew Brown Alex Sutcliffe 1046 TSC 9.0 10.0 (38.0) (38.0) (38.0) (38.0) (38.0) (38.0) (38.0) 38.0 38.0 38.0 38.0 38.0 38.0 247.0
33rd RS 400 669   Nick Harrison   942 SSSC (38.0) (38.0) (38.0) (38.0) (38.0) (38.0) 13.0 10.0 (38.0) 38.0 38.0 38.0 38.0 38.0 38.0 251.0
33rd 29er 2233   Maria Vogiatzi   912 SSSC (38.0) (38.0) (38.0) (38.0) (38.0) (38.0) 13.0 10.0 (38.0) 38.0 38.0 38.0 38.0 38.0 38.0 251.0
35th Laser 157424   David Mills   1098 SSSC (38.0) (38.0) 9.0 16.0 (38.0) (38.0) (38.0) (38.0) (38.0) 38.0 38.0 38.0 38.0 38.0 38.0 253.0
36th RS 400 1157   Philip Murray Neil Schofield 942 TSC (38.0) (38.0) (38.0) (38.0) (38.0) (38.0) (38.0) 38.0 38.0 38.0 1.0 38.0 38.0 31.8 31.8 254.6
37th Enterprise 22096   Ian Ainsworth Ruth Latter 1116 TSC (38.0) (38.0) 16.0 11.0 (38.0) (38.0) (38.0) (38.0) (38.0) 38.0 38.0 38.0 38.0 38.0 38.0 255.0

R1 - 29/07

RO: Terry Whatson (TSC)

Race Cancelled - 35 knt Southerly

Start: One Start for All, Finishes: Elapsed time, Time: 14.00
Rank Class SailNo Sail No HelmName CrewName PY Club Place Points

R2 - 29/07

RO: Terry Whatson (TSC)

Race Cancelled - 35 knt Southerly

Start: One Start for All, Finishes: Elapsed time, Time: 15.00
Rank Class SailNo Sail No HelmName CrewName PY Club Place Points

R3 - 05/08

RO: Kieran Graham [SSSC]

Start: One Start for All, Finishes: Elapsed time, Time: 14.00, Course: S(p),R(p),Gate, Wind dir: SE, Ave wind: 12knts
Rank Class SailNo Sail No HelmName CrewName PY Club Elapsed Laps Corrected Points
1 Laser 196660   Phil Hagan   1098 SSSC 41.19 3 0.37.38 1.0
2 Laser Radial 183074   Nick Martin   1142 SSSC 43.36 3 0.38.11 2.0
3 GP 14 13838   Justin Smith Rachel Carr 1133 TSC 45.02 3 0.39.45 3.0
4 RS 400 564   Jacob Ainsworth Kayleigh Roberts 942 SSSC 37.44 3 0.40.03 4.0
5 Laser 160354   Chris Mayes   1098 TSC 44.15 3 0.40.18 5.0
6 RS 400 / Phantom 725 1144 Jason Ribey Eleanor Nailon 942 SSSC 39.59 3 0.42.27 6.0
7 RS 200 1538   Andrew Brown Alex Sutcliffe 1046 TSC DNF     9.0
8 Devoti D1 / RS400 703 521 Ken Ward   948 SSSC DNS     10.0
8 Enterprise 21580   Richard Fahey Elijah Fahey 1116 TSC DNS     10.0
10 Musto Skiff / L4000 (Scout Boat) 200 4171 Kieran Graham Josh Glen 849 SSSC OOD     30.5

R4 - 05/08

RO: Kieran Graham [SSSC]

Start: One Start for All, Finishes: Elapsed time, Time: 15.00, Course: S(p),H(p),G(p),Gate, Wind dir: SE, Ave wind: 10 knts
Rank Class SailNo Sail No HelmName CrewName PY Club Elapsed Laps Corrected Points
1 Laser 196660   Phil Hagan   1098 SSSC 39.53 5 0.43.35 1.0
2 GP 14 13838   Justin Smith Rachel Carr 1133 TSC 41.38 5 0.44.06 2.0
3 Laser Radial 183074   Nick Martin   1142 SSSC 42.21 5 0.44.30 3.0
4 RS 400 564   Jacob Ainsworth Kayleigh Roberts 942 SSSC 41.57 6 0.44.32 4.0
5 RS 400 / Phantom 725 1144 Jason Ribey Eleanor Nailon 942 SSSC 42.56 6 0.45.35 5.0
6 Laser 160354   Chris Mayes   1098 TSC 41.48 5 0.45.41 6.0
7 Devoti D1 / RS400 703 521 Ken Ward   948 SSSC 42.03 5 0.53.14 7.0
8 Enterprise 21580   Richard Fahey Elijah Fahey 1116 TSC DNS     10.0
8 RS 200 1538   Andrew Brown Alex Sutcliffe 1046 TSC DNS     10.0
10 Musto Skiff / L4000 (Scout Boat) 200 4171 Kieran Graham Josh Glen 849 SSSC OOD     30.5

R5 - 12/08

RO: Ian Ainsworth [TSC]

Race Cancelled - Flat Calm

Start: One Start for All, Finishes: Elapsed time, Time: 14.00
Rank Class SailNo Sail No HelmName CrewName PY Club Place Points

R6 - 12/08

RO: Ian Ainsworth [TSC}

Race Cancelled - Flat Calm

Start: One Start for All, Finishes: Elapsed time
Rank Class SailNo Sail No HelmName CrewName PY Club Place Points

R7 - 19/08

RO: Colin Johnson & Peter Griffith [SSSC]

Start: One Start for all;, Finishes: Elapsed time, Time: 14.00, Course: G(p),B(p),H(s),S(s),Gate, Wind dir: NW, Ave wind: 10 mph
Rank Class SailNo Sail No HelmName CrewName PY Club Elapsed Laps Corrected Points
1 Laser Radial 183074   Nick Martin   1142 SSSC 39.47 3 0.46.27 1.0
2 Laser 160354   Chris Mayes   1098 TSC 39.04 3 0.47.26 2.0
3 L2000 21145   Anthony Walton Chris Mayes 1109 TSC OOD     2.7
4 Laser 145911   Sven Richards   1098 TSC 39.18 3 0.47.43 3.0
5 Nacra 17 87   Tony Shiel   797 SSSC 39.57 4 0.50.08 4.0
6 RS 400 973   David Gebhard Jackie Gebhard 942 TSC 35.27 3 0.50.11 5.0
7 Laser 211415   Ian Davis   1098 TSC 41.34 3 0.50.29 6.0
8 Devoti D1 / RS400 703 521 Ken Ward   942 SSSC 35.47 3 0.50.39 7.0
9 Laser Radial 9369   Sam Heaney   1142 TSC 49.07 3 0.57.21 8.0
10 Laser 157424   David Mills   1098 SSSC 48.30 3 0.58.54 9.0
11 GP 14 13838   Justin Smith Rachel Carr 1133 TSC 35.38 2 1.02.54 10.0
12 Enterprise 22504   Peter Wilkes David Barnett 1116 TSC 36.14 2 1.04.56 11.0
13 RS 400 956   Joric Gebhard Bethanie Richardson 942 TSC DNF     15.0
13 Devoti D1 25   Liam Allcock   948 SSSC DNF     15.0
15 Musto Skiff / L4000 (Scout Boat) 200 4171 Kieran Graham Josh Glen 917 SSSC DNS     16.0
15 Enterprise 22096   Ian Ainsworth Ruth Latter 1116 TSC DNS     16.0

R8 - 19/08

RO: Colin Johnson & Peter Griffith [SSSC}

Start: One Start for all;, Finishes: Elapsed time, Time: 15.00, Course: G(p),B(p),H(s),S(s),Gate., Wind dir: NNW, Ave wind: 12 knts
Rank Class SailNo Sail No HelmName CrewName PY Club Elapsed Laps Corrected Points
1 RS 400 973   David Gebhard Jackie Gebhard 942 TSC 39.16 4 0.41.41 1.0
2 GP 14 13838   Justin Smith Rachel Carr 1133 TSC 35.37 3 0.41.55 2.0
3 L2000 21145   Anthony Walton Chris Mayes 1109 TSC OOD     2.7
4 Nacra 17 87   Tony Shiel   797 SSSC 33.34 4 0.42.07 3.0
5 Laser Radial 183074   Nick Martin   1142 SSSC 36.48 3 0.42.58 4.0
6 Laser 145911   Sven Richards   1098 TSC 35.54 3 0.43.36 5.0
7 Laser 211415   Ian Davis   1098 TSC 36.31 3 0.44.21 6.0
8 Enterprise 22504   Peter Wilkes David Barnett 1116 TSC 38.26 3 0.45.55 7.0
9 Laser 160354   Chris Mayes   1098 TSC 38.01 3 0.46.10 8.0
10 Laser Radial 9369   Sam Heaney   1142 TSC 40.10 3 0.46.54 9.0
11 Devoti D1 25   Liam Allcock   948 SSSC 34.15 3 0.48.10 10.0
12 Enterprise 22096   Ian Ainsworth Ruth Latter 1116 TSC 41.57 3 0.50.07 11.0
13 RS 400 956   Joric Gebhard Bethanie Richardson 942 TSC DNF     15.0
13 Musto Skiff / L4000 (Scout Boat) 200 4171 Kieran Graham Josh Glen 917 SSSC DNF     15.0
15 Devoti D1 / RS400 703 521 Ken Ward   942 SSSC DNS     16.0
15 Laser 157424   David Mills   1098 SSSC DNS     16.0

R9 - 26/08

RO: Dick Ayling (TSC)

Start: Onw Start rfor All, Finishes: Elapsed time, Time: 14.15, Course: X(p),W(s),1(s),C(p), Wind dir: SW, Ave wind: 17 knts
Rank Class SailNo Sail No HelmName CrewName PY Club Elapsed Laps Corrected Points
1 Laser 145911   Sven Richards   1098 TSC 38.21 3 0.34.56 1.0
2 L2000 21145   Anthony Walton Chris Mayes 1109 TSC 39.31 3 0.35.38 2.0
3 RS 400 973   David Gebhard Jackie Gebhard 942 TSC 33.40 3 0.35.44 3.0
4 RS Aero 9 2665   Adam Corry   1019 SSSC 37.10 3 0.36.28 4.0
5 Miracle 4008   Giles Main Miles Lilley 1200 TSC DNF     7.0
6 Laser / RS 400 155923 763 Ian Martin   1098 SSSC DNS     8.0
7 Enterprise 22504   Peter Wilkes David Barnett 1116 TSC OOD     18.2

R10 - 26/08

RO: Dick Ayling (TSC)

Start: One Start for All, Finishes: Elapsed time, Time: 15.00, Course: X(p),W(s),1(s),C(p), Wind dir: SW, Ave wind: 17 knts
Rank Class SailNo Sail No HelmName CrewName PY Club Elapsed Laps Corrected Points
1 RS 400 973   David Gebhard Jackie Gebhard 942 TSC 31.02 3 0.32.57 1.0
2 Laser / RS 400 155923 763 Ian Martin   1098 SSSC 36.20 3 0.33.05 2.0
3 L2000 21145   Anthony Walton Chris Mayes 1109 TSC 37,.27 3 0.33.46 3.0
4 Laser 145911   Sven Richards   1098 TSC DNF     6.0
5 RS Aero 9 2665   Adam Corry   1019 SSSC DNS     7.0
5 Miracle 4008   Giles Main Miles Lilley 1200 TSC DNS     7.0
7 Enterprise 22504   Peter Wilkes David Barnett 1116 TSC OOD     18.2

R11 - 02/09

RO: Niall Graham (SSSC)

Start: One Start for all, Finishes: Elapsed time, Time: 14.15, Course: B(s),G(s),S(p),H(p),Gate, Wind dir: SSW, Ave wind: 16 knts
Rank Class SailNo Sail No HelmName CrewName PY Club Elapsed Laps Corrected Points
1 Laser 192498   Simon Weatherspoon   1098 SSSC 43.33 5 0.39.40 1.0
2 Laser / RS 400 155923 763 Ian Martin   1098 SSSC 36.25 4 0.41.27 2.0
3 RS 400 / Phantom 725 1144 Jason Ribey Eleanor Nailon 999 SSSC 44.38 5 0.44.41 3.0
4 L2000 21145   Anthony Walton Chris Mayes 1109 TSC 39.43 4 0.44.46 4.0
5 Laser 145911   Sven Richards   1098 TSC 42.23 4 0.48.15 5.0
6 Enterprise 20518   Colin Gardiner Various 1116 TSC 43.22 4 0.48.34 6.0
7 RS Feva 7   Mary Jane Piper Sam Heaney 1240 TSC 36.20 3 0.48.50 7.0
8 RS Feva 89   ??(Visitor)???   1240 SSSC 37.15 3 0.50.04 8.0
9 Enterprise 22504   Peter Wilkes David Barnett 1116 TSC 45.33 4 0.51.01 9.0
10 Europe 313   Hannah Reeves   1145 SSSC DNF     13.0
10 RS 400 669   Nick Harrison   942 SSSC DNF     13.0
10 29er 2233   Maria Vogiatzi   912 SSSC DNF     13.0

R12 - 02/09

RO: Niall Graham (SSSC)

Start: One Start for all, Finishes: Elapsed time, Time: 15.00, Course: B(s),G(s),H(s),Gate, Wind dir: SSW, Ave wind: 16 knts
Rank Class SailNo Sail No HelmName CrewName PY Club Elapsed Laps Corrected Points
1 Laser / RS 400 155923 763 Ian Martin   1098 SSSC 42.55 5 0.39.05 1.0
2 Laser 192498   Simon Weatherspoon   1098 SSSC 43.56 5 0.40.01 2.0
3 L2000 21145   Anthony Walton Chris Mayes 1109 TSC 36.49 4 0.41.30 3.0
4 Enterprise 20518   Colin Gardiner Various 1116 TSC 37.06 4 0.41.33 4.0
5 Laser 145911   Sven Richards   1098 TSC 37.09 4 0.42.18 5.0
6 Enterprise 22504   Peter Wilkes David Barnett 1116 TSC 41.17 4 0.46.14 6.0
7 RS 400 / Phantom 725 1144 Jason Ribey Eleanor Nailon 942 SSSC 43.37 5 0.46.18 7.0
8 RS Feva 7   Mary Jane Piper Sam Heaney 1240 TSC 36.14 3 0.48.42 8.0
9 Europe 313   Hannah Reeves   1145 SSSC DNS     10.0
9 RS Feva 89   ??(Visitor)???   1240 SSSC DNS     10.0
9 RS 400 669   Nick Harrison   942 SSSC DNS     10.0
9 29er 2233   Maria Vogiatzi   912 SSSC DNS     10.0

R13 - 09/09

RO: Chris Mayes (TSC))

Great Nort Run Day & SSSC inaccessable
SSSC away at Southport 24 hr race

Start: One Start for All, Finishes: Elapsed time, Time: 14.00, Course: 2(P),S(s),B(s),W(p),Gate, Wind dir: WSW, Ave wind: 18knts
Rank Class SailNo Sail No HelmName CrewName PY Club Place Points

R14 - 09/09

RO: Chris Mayes (TSC)

Great Nort Run Day & SSSC inaccessable
SSSC away at Southport 24 hr race

Start: One Start for All, Finishes: Elapsed time, Time: 15.00, Course: 2(p),S(p),W(p),Gate, Wind dir: WSW, Ave wind: 18 knts
Rank Class SailNo Sail No HelmName CrewName PY Club Place Points

R15 - 16/09

RO: James Henry (SSSC)

Start: One Start for All, Finishes: Elapsed time, Course: G(p),B(p),H(s),S(s),Gate, Wind dir: W, Ave wind: 14 knts
Rank Class SailNo Sail No HelmName CrewName PY Club Elapsed Laps Corrected Points
1 RS 400 956   Joric Gebhard Bethanie Richardson 942 TSC 38.51 4 0.41.15 1.0
2 RS 400 973   David Gebhard Jackie Gebhard 942 TSC 39.15 4 0.41.40 2.0
3 RS 400 564   Jacob Ainsworth Kayleigh Roberts 942 SSSC 39.27 4 0.41.53 3.0
4 Laser (Club Boat) 100164   Adam Ovington   1098 TSC 37.34 3 0.45.37 4.0
5 Laser 160354   Chris Mayes   1098 TSC 37.52 3 0.45.59 5.0
6 Laser Radial 183074   Nick Martin   1142 SSSC 39.35 3 0.46.13 6.0
7 Enterprise 20518   Colin Gardiner Various 1116 TSC OOD     14.8

R16 - 16/09

RO: James Henry (SSSC)

Start: One Start for All, Finishes: Elapsed time, Course: G(s),H(s),B(p),S(p),Gate, Wind dir: W, Ave wind: 14 knts
Rank Class SailNo Sail No HelmName CrewName PY Club Elapsed Laps Corrected Points
1 RS 400 973   David Gebhard Jackie Gebhard 942 TSC 19.00 2 0.20.10 1.0
2 Laser (Club Boat) 100164   Adam Ovington   1098 TSC 23.46 2 0.21.39 2.0
3 Laser Radial 183074   Nick Martin   1142 SSSC 25.56 2 0.22.43 3.0
4 Laser 160354   Chris Mayes   1098 TSC 28.32 2 0.25.59 4.0
5 RS 400 956   Joric Gebhard Bethanie Richardson 942 TSC DNF     7.0
6 RS 400 564   Jacob Ainsworth Kayleigh Roberts 942 SSSC DNS     8.0
7 Enterprise 20518   Colin Gardiner Various 1116 TSC OOD     14.8

R17 - 30/09

RO: Colin Johnson (SSSC)

Start: One Start for All, Finishes: Elapsed time, Time: 14.00, Course: G(p),B(p),H(s),S(s),Gate, Wind dir: W, Ave wind: 20 knts
Rank Class SailNo Sail No HelmName CrewName PY Club Elapsed Laps Corrected Points
1 RS 400 1157   Philip Murray Neil Schofield 942 TSC 36.19 4 0.38.33 1.0
2 L2000 21145   Anthony Walton Chris Mayes 1109 TSC 43.00 4 0.38.46 2.0
3 RS 400 564   Jacob Ainsworth Kayleigh Roberts 942 SSSC 36.32 4 0.38.47 3.0
4 Laser 196660   Phil Hagan   1098 SSSC 42.36 4 0.38.48 4.0
5 Laser Radial 183074   Nick Martin   1142 SSSC 41.01 3 0.47.53 5.0
6 Devoti D1 25   Liam Allcock   948 SSSC 46.25 4 0.48.58 6.0
7 Laser 145911   Sven Richards   1098 TSC 38.22 2 1.09.53 7.0
8 RS 400 973   David Gebhard Jackie Gebhard 942 TSC DNF     11.0
8 RS 400 956   Joric Gebhard Bethanie Richardson 942 TSC DNF     11.0
8 Laser 166583   John Pitkethly   1098 TSC DNF     11.0

R18 - 30/09

RO: Colin Johnson (SSSC)

Race Cancelled

Start: One Start for All, Finishes: Elapsed time
Rank Class SailNo Sail No HelmName CrewName PY Club Place Points

R19 - 07/10

RO: Neal Piper (TSC)

Start: One Start for All, Finishes: Elapsed time, Time: 14.00, Course: H(s),A(p),2(p),N(s), Wind dir: SW, Ave wind: 14-18 knots
Rank Class SailNo Sail No HelmName CrewName PY Club Elapsed Laps Corrected Points
1 RS 400 956   Joric Gebhard Bethanie Richardson 942 TSC 40.32 3 0.43.02 1.0
2 L2000 21145   Anthony Walton Chris Mayes 1109 TSC 48.39 3 0.43.52 2.0
3 RS Feva 7   Mary Jane Piper Sam Heaney 1240 TSC 38.02 2 0.46.00 3.0
4 Laser Radial 183074   Nick Martin   1142 SSSC 35.39 2 0.46.50 4.0
5 Laser 211415   Ian Davis   1098 TSC 34.48 2 0.47.32 5.0
6 Laser / RS 400 155923 763 Ian Martin   942 SSSC 46.29 3 0.49.21 6.0
7 Enterprise 21580   Bruce Heppenstall Mark Cassidy 1116 TSC 38.00 2 0.51.05 7.0
8 Enterprise 21508   Oliver Whitling Tom Wills 1116 TSC 38.12 2 0.51.21 8.0
9 Enterprise 21580   Richard Fahey Elijah Fahey 1116 TSC OOD     28.7

R20 - 07/10

RO: Neal Piper (TSC)

Start: One Start for All, Finishes: Elapsed time, Time: 15.00, Course: H(s),A(p),2(p),C(s), Wind dir: SSW, Ave wind: 16-20 knts
Rank Class SailNo Sail No HelmName CrewName PY Club Elapsed Laps Corrected Points
1 RS 400 956   Joric Gebhard Bethanie Richardson 942 TSC 30.34 2 0.32.27 1.0
2 Laser 211415   Ian Davis   1098 TSC 38.55 2 0.35.27 2.0
3 Enterprise 21580   Bruce Heppenstall Mark Cassidy 1116 TSC 43.58 2 0.39.24 3.0
4 L2000 21145   Anthony Walton Chris Mayes 1109 TSC 30.47 1 0.55.31 4.0
5 Laser Radial 183074   Nick Martin   1142 SSSC DNF     9.0
5 RS Feva 7   Mary Jane Piper Sam Heaney 1240 TSC DNF     9.0
5 Enterprise 21508   Oliver Whitling Tom Wills 1116 TSC DNF     9.0
8 Laser / RS 400 155923 763 Ian Martin   942 SSSC DNS     10.0
9 Enterprise 21580   Richard Fahey Elijah Fahey 1116 TSC OOD     28.7

R21 - 14/10

RO: James Henry (SSSC)

Racing Cancelled - Lack of Wind

Start: One Start for All, Finishes: Elapsed time, Time: 14.00
Rank Class SailNo Sail No HelmName CrewName PY Club Place Points

R22 - 14/10

RO: James Henry (SSSC)

Racing Cancelled - Lack of Wind

Start: One Start for All, Finishes: Elapsed time
Rank Class SailNo Sail No HelmName CrewName PY Club Place Points

R23 - 21/10

RO: Phil Murray (TSC)

Start: One Start for All, Finishes: Elapsed time, Time: 14.00, Course: G(s),H(s),S(s),B(s),Gate, Wind dir: NW, Ave wind: 8-10knts
Rank Class SailNo Sail No HelmName CrewName PY Club Elapsed Laps Corrected Points
1 Enterprise 20518   Colin Gardiner Various 1116 TSC 35.06 3 0.41.56 1.0
2 RS 400 973   David Gebhard Jackie Gebhard 942 TSC 41.35 4 0.44.09 2.0
3 Laser 166583   John Pitkethly   1098 TSC 36.48 3 0.44.41 3.0
4 Laser Radial 183074   Nick Martin   1142 SSSC 38.32 3 0.44.59 4.0
5 RS 400 564   Jacob Ainsworth Kayleigh Roberts 942 SSSC 43.02 4 0.45.41 5.0
6 Europe 313   Hannah Reeves   1145 SSSC 39.49 3 0.46.22 6.0
7 RS 400 956   Joric Gebhard Bethanie Richardson 942 TSC 43.55 4 0.46.37 7.0
8 Devoti D1 25   Liam Allcock   948 SSSC 44.36 4 0.47.03 8.0
9 Laser 120654   Kai Foyen   1098 TSC 38.49 3 0.47.08 9.0
10 L2000 21145   Anthony Walton Chris Mayes 1109 TSC 39.30 3 0.47.29 10.0
11 Laser 211415   Ian Davis   1098 TSC 39.33 3 0.48.02 11.0
12 RS Feva 7   Mary Jane Piper Sam Heaney 1240 TSC 51.24 3 0.55.16 12.0
13 RS 400 1157   Philip Murray Neil Schofield 942 TSC OOD     31.8

R24 - 21/10

RO: Neil Schofield (TSC)

Start: One Start for All, Finishes: Elapsed time, Time: 15.00, Course: G(p),S(p),Gate, Wind dir: NW, Ave wind: 12-14 knts
Rank Class SailNo Sail No HelmName CrewName PY Club Elapsed Laps Corrected Points
1 RS 400 956   Joric Gebhard Bethanie Richardson 942 TSC 36.52 4 0.39.08 1.0
2 Enterprise 20518   Colin Gardiner Various 1116 TSC 33.36 3 0.40.09 2.0
3 Devoti D1 25   Liam Allcock   948 SSSC 38.37 4 0.40.44 3.0
4 L2000 21145   Anthony Walton Chris Mayes 1109 TSC 34.08 3 0.41.02 4.0
5 Laser Radial 183074   Nick Martin   1142 SSSC 35.16 3 0.41.11 5.0
6 RS 400 564   Jacob Ainsworth Kayleigh Roberts 942 SSSC 39.49 4 0.42.16 6.0
7 Laser 120654   Kai Foyen   1098 TSC 35.57 3 0.43.39 7.0
8 RS 400 973   David Gebhard Jackie Gebhard 942 TSC 31.39 3 0.44.48 8.0
9 Europe 313   Hannah Reeves   1145 SSSC 25.41 2 0.44.52 9.0
10 Laser 211415   Ian Davis   1098 TSC 37.33 3 0.45.36 10.0
11 RS Feva 7   Mary Jane Piper Sam Heaney 1240 TSC 29.30 2 0.47.35 11.0
12 Laser 166583   John Pitkethly   1098 TSC DNS     14.0
13 RS 400 1157   Philip Murray Neil Schofield 942 TSC OOD     31.8

Scoring codes used

CodeDescription Points
DNCDid not come to the starting area 38
DNFStarted but did not finish Varies
DNSCame to the start area but did not start Varies
OODRace officer duty points usually scored as RDGa Varies



Sailwave Scoring Software 2.19.8
www.sailwave.com