event burgee venue burgee

TYNEMOUTH SAILING CLUB

2018 - Late Summer Series

Handicap Class - Gelson Cup

Overall

Sailed: 18, Discards: 9, To count: 9, Rating system: PY, Entries: 13, Scoring system: Appendix A
Rank Class SailNo Sail No HelmName CrewName PY R3 R4 R7 R8 R9 R10 R11 R12 R13 R14 R15 R16 R17 R18 R19 R20 R22 R23 R26 R27 Points
              05/08 05/08 19/08 19/08 26/08 26/08 02/09 02/09 09/09 09/09 16/09 16/09 23/09 23/09 23/09 30/09 07/10 07/10 21/10 21/10  
1st 2000 21145   Anthony Walton Philip Collins 1109 (14.0) (14.0) 1.4 1.4 1.0 (2.0) 1.0 1.0 (2.0) 1.0 (14.0) (14.0) (5.0) (3.0) (3.0) 2.0 2.0 2.0     12.8
2nd RS 400 973   David Gebhard Jackie Gebhard 942 (14.0) (14.0) 1.0 1.0 2.0 1.0 (14.0) (14.0) (14.0) (14.0) 2.0 1.0 2.0 2.0 2.0 (5.0) (14.0) (14.0)     14.0
3rd RS 400 956   Joric Gebhard Bethanie Richardson 942 (14.0) (14.0) 5.0 5.0 (14.0) (14.0) (14.0) (14.0) (14.0) (14.0) 1.0 3.0 (14.0) 14.0 14.0 5.0 1.0 1.0     49.0
4th RS Feva / Topper 7   Mary Jane Piper Sam Heaney 1240 (14.0) (14.0) (14.0) (14.0) (14.0) (14.0) 2.0 2.0 (14.0) (14.0) (14.0) 14.0 4.0 7.0 8.0 14.0 3.0 5.0     59.0
5th RS 200 1526   Andrew Brown Alex Sutcliffe 1046 3.0 3.0 (14.0) (14.0) (14.0) (14.0) (14.0) (14.0) (14.0) (14.0) (14.0) 14.0 1.0 1.0 1.0 14.0 14.0 14.0     65.0
6th GP14 13838   Justin Smith Rachel Carr 1133 1.0 1.0 2.0 2.0 (14.0) (14.0) (14.0) (14.0) (14.0) (14.0) (14.0) (14.0) (14.0) 14.0 14.0 14.0 14.0 14.0     76.0
7th RS 400 810   Richard Fahey Jonny Holliday 942 (14.0) (14.0) (14.0) (14.0) (14.0) (14.0) (14.0) (14.0) (14.0) 14.0 14.0 14.0 3.0 6.0 4.0 14.0 9.9 9.9     88.8
8th RS 400 1157   Philip Murray Neil Schofield 942 (14.0) (14.0) (14.0) (14.0) (14.0) (14.0) (14.0) (14.0) 1.0 3.0 (14.0) 14.0 14.0 14.0 14.0 1.0 14.0 14.0     89.0
9th Topper 36563   Sam Heaney   1358 (14.0) (14.0) (14.0) (14.0) (14.0) (14.0) (14.0) (14.0) (14.0) 14.0 14.0 14.0 7.0 5.0 5.0 14.0 14.0 14.0     101.0
10th L 2000 21244   Terry Whatson Paul Cook 1109 (14.0) (14.0) (14.0) (14.0) (14.0) (14.0) (14.0) (14.0) (14.0) 14.0 14.0 14.0 6.0 4.0 8.0 14.0 14.0 14.0     102.0
11th RS 400 1136   Nathan Batchelor Nic Kincaid 942 (14.0) (14.0) (14.0) (14.0) (14.0) (14.0) (14.0) (14.0) 4.0 3.0 (14.0) 14.0 14.0 14.0 14.0 14.0 14.0 14.0     105.0

R1 - 29/07

RO: Terry Whatson (TSC)

Race Cancelled - 35 knt Southerly

Start: One Start for All, Finishes: Elapsed time, Time: 14.00
Rank Class SailNo Sail No HelmName CrewName PY Place Points

R2 - 29/07

RO: Terry Whatson (TSC)

Race Cancelled - 35 knt Southerly

Start: One Start for All, Finishes: Elapsed time, Time: 15.00
Rank Class SailNo Sail No HelmName CrewName PY Place Points

R3 - 05/08

RO: Kieran Graham [SSSC]

Start: One Start for All, Finishes: Elapsed time, Time: 14.00, Course: S(p),R(p),Gate, Wind dir: SE, Ave wind: 12 knts
Rank Class SailNo Sail No HelmName CrewName PY Elapsed Laps Corrected Points
1 GP14 13838   Justin Smith Rachel Carr 1133 54.02 3 0.47.41 1.0
2 RS 200 1526   Andrew Brown Alex Sutcliffe 1046 DNF     3.0

R4 - 05/08

RO: Kieran Graham [SSSC]

Start: One Start for All, Finishes: Elapsed time, Time: 15.00, Course: S(p),H(p),G(p),Gate, Wind dir: SE, Ave wind: 10 knts
Rank Class SailNo Sail No HelmName CrewName PY Elapsed Laps Corrected Points
1 GP14 13838   Justin Smith Rachel Carr 1133 41.38 5 0.36.45 1.0
2 RS 200 1526   Andrew Brown Alex Sutcliffe 1046 DNS     3.0

R5 - 12/08

RO: Ian Ainsworth [TSC]

Race Cancelled - Flat Calm

Start: One Start for All, Finishes: Elapsed time, Time: 14.00
Rank Class SailNo Sail No HelmName CrewName PY Place Points

R6 - 12/08

RO: Ian Ainsworth [TSC]

Race Cancelled - Flat Calm

Start: One Start for All, Finishes: Elapsed time
Rank Class SailNo Sail No HelmName CrewName PY Place Points

R7 - 19/08

RO: Colin Johnson & Peter Griffith [SSSC]

Start: One Start for all;, Finishes: Elapsed time, Time: 15.00, Course: G(p),B(p),H(s),S(s),Gate, Wind dir: NW, Ave wind: 10 knts
Rank Class SailNo Sail No HelmName CrewName PY Elapsed Laps Corrected Points
1 RS 400 973   David Gebhard Jackie Gebhard 942 35.27 3 0.37.38 1.0
2 2000 21145   Anthony Walton Philip Collins 1109 OOD     1.4
3 GP14 13838   Justin Smith Rachel Carr 1133 35.38 2 0.47.11 2.0
4 RS 400 956   Joric Gebhard Bethanie Richardson 942 DNF     5.0

R8 - 19/08

RO: Colin Johnson & Peter Griffith [SSSC]

Start: One Start for all;, Finishes: Elapsed time, Time: 15.00, Course: .G(p),B(p),H(s),S(s),Gate, Wind dir: NNW, Ave wind: 12 knts
Rank Class SailNo Sail No HelmName CrewName PY Elapsed Laps Corrected Points
1 RS 400 973   David Gebhard Jackie Gebhard 942 39.16 4 0.41.41 1.0
2 2000 21145   Anthony Walton Philip Collins 1109 OOD     1.4
3 GP14 13838   Justin Smith Rachel Carr 1133 35.37 3 0.41.55 2.0
4 RS 400 956   Joric Gebhard Bethanie Richardson 942 DNF     5.0

R9 - 26/08

RO: Dick Ayling (TSC)

Start: Onw Start rfor All, Finishes: Elapsed time, Time: 14.15, Course: X(p),W(s),1(s),C(p), Wind dir: SW, Ave wind: 17 knts
Rank Class SailNo Sail No HelmName CrewName PY Elapsed Laps Corrected Points
1 2000 21145   Anthony Walton Philip Collins 1109 39.31 3 0.35.38 1.0
2 RS 400 973   David Gebhard Jackie Gebhard 942 33.40 3 0.35.44 2.0
3 RS 200 296   Dick Ayling Sam Heaney 1046 OOD     14.0

R10 - 26/08

RO: Dick Ayling (TSC)

Start: One Start for All, Finishes: Elapsed time, Time: 15.00, Course: X(p),W(s),1(s),C(p), Wind dir: SW, Ave wind: 17 knts
Rank Class SailNo Sail No HelmName CrewName PY Elapsed Laps Corrected Points
1 RS 400 973   David Gebhard Jackie Gebhard 942 31.02 3 0.32.57 1.0
2 2000 21145   Anthony Walton Philip Collins 1109 37.27 3 0.33.46 2.0
3 RS 200 296   Dick Ayling Sam Heaney 1046 OOD     14.0

R11 - 02/09

RO: Niall Graham (SSSC)

Start: One Start for all, Finishes: Elapsed time, Time: 14.15, Course: B(s),G(s),S(p),H(p),Gate, Wind dir: SSW, Ave wind: 16 knts
Rank Class SailNo Sail No HelmName CrewName PY Elapsed Laps Corrected Points
1 2000 21145   Anthony Walton Philip Collins 1109 39.43 4 0.35.49 1.0
2 RS Feva / Topper 7   Mary Jane Piper Sam Heaney 1240 36.20 3 0.39.04 2.0

R12 - 02/09

RO: Niall Graham (SSSC)

Start: One Start for all, Finishes: Elapsed time, Time: 15.00, Course: B(s),G(s),H(s),Gate, Wind dir: SSW, Ave wind: 16 knts
Rank Class SailNo Sail No HelmName CrewName PY Elapsed Laps Corrected Points
1 2000 21145   Anthony Walton Philip Collins 1109 36.49 4 0.33.12 1.0
2 RS Feva / Topper 7   Mary Jane Piper Sam Heaney 1240 36.14 3 0.38.58 2.0

R13 - 09/09

RO: Chris Mayes (TSC))

Start: One Start for All, Finishes: Elapsed time, Time: 14.00, Course: 2(P),S(s),B(s),W(p),Gate, Wind dir: WSW, Ave wind: 18 knts
Rank Class SailNo Sail No HelmName CrewName PY Elapsed Laps Corrected Points
1 RS 400 1157   Philip Murray Neil Schofield 942 44.00 3 0.46.43 1.0
2 2000 21145   Anthony Walton Philip Collins 1109 37.19 2 0.50.28 2.0
3 RS 400 1136   Nathan Batchelor Nic Kincaid 942 DNS     4.0

R14 - 09/09

RO: Chris Mayes (TSC)

Start: One Start for All, Finishes: Elapsed time, Time: 15.00, Course: 2(p),S(p),W(p),Gate, Wind dir: WSW, Ave wind: 18 knts
Rank Class SailNo Sail No HelmName CrewName PY Elapsed Laps Corrected Points
1 2000 21145   Anthony Walton Philip Collins 1109 41.20 3 0.37.16 1.0
2 RS 400 1157   Philip Murray Neil Schofield 942 DNS     3.0
2 RS 400 1136   Nathan Batchelor Nic Kincaid 942 DNS     3.0

R15 - 16/09

RO: James Henry (SSSC)

Start: One Start for All, Finishes: Elapsed time, Time: 14.00, Course: G(p),B(p),H(s),S(s),Gate, Wind dir: W, Ave wind: 14 knts
Rank Class SailNo Sail No HelmName CrewName PY Elapsed Laps Corrected Points
1 RS 400 956   Joric Gebhard Bethanie Richardson 942 38.51 4 0.41.15 1.0
2 RS 400 973   David Gebhard Jackie Gebhard 942 39.15 4 0.41.40 2.0

R16 - 16/09

RO: James Henry (SSSC)

Start: One Start for All, Finishes: Elapsed time, Time: 15.00, Course: G(s),H(s),B(p),S(p),Gate, Wind dir: W, Ave wind: 14 knts
Rank Class SailNo Sail No HelmName CrewName PY Elapsed Laps Corrected Points
1 RS 400 973   David Gebhard Jackie Gebhard 942 19.00 2 0.20.10 1.0
2 RS 400 956   Joric Gebhard Bethanie Richardson 942 DNF     3.0

R17 - 23/09

RO : Howard Steavenson (TSC)

TSC Club Championship - BATES CUP - Race 1

Start: One Start for All, Finishes: Elapsed time, Time: 12.00, Course: H(s),S(p),N(p),G(p),B(p), Wind dir: NNE, Ave wind: 12 knts
Rank Class SailNo Sail No HelmName CrewName PY Elapsed Laps Corrected Points
1 RS 200 1526   Andrew Brown Alex Sutcliffe 1046 61.24 3 0.58.42 1.0
2 RS 400 973   David Gebhard Jackie Gebhard 942 57.44 3 1.01.17 2.0
3 RS 400 810   Richard Fahey Jonny Holliday 942 60.56 3 1.04.41 3.0
4 RS Feva / Topper 7   Mary Jane Piper Sam Heaney 1358 59.39 2 1.05.53 4.0
5 2000 21145   Anthony Walton Philip Collins 1109 48.57 2 1.06.12 5.0
6 L 2000 21244   Terry Whatson Paul Cook 1109 51.18 2 1.09.23 6.0
7 Topper 36563   Sam Heaney   1358 63.13 2 1.09.50 7.0

R18 - 23/09

RO : Howard Steavenson (TSC)

TSC Club Championship - BATES CUP - Race 2

Start: One Start for All, Finishes: Elapsed time, Time: 13.15, Course: X(s),S(p),N(p),G(p),B(p), Wind dir: N, Ave wind: 14 knts
Rank Class SailNo Sail No HelmName CrewName PY Elapsed Laps Corrected Points
1 RS 200 1526   Andrew Brown Alex Sutcliffe 1046 48.25 2 0.46.17 1.0
2 RS 400 973   David Gebhard Jackie Gebhard 942 44.09 2 0.46.52 2.0
3 2000 21145   Anthony Walton Philip Collins 1109 55.10 2 0.49.45 3.0
4 L 2000 21244   Terry Whatson Paul Cook 1109 59.11 2 0.53.22 4.0
5 Topper 36563   Sam Heaney   1358 36.15 1 0.53.23 5.0
6 RS 400 810   Richard Fahey Jonny Holliday 942 53.16 2 0.56.33 6.0
7 RS Feva / Topper 7   Mary Jane Piper Sam Heaney 1240 36.56 1 0.59.34 7.0

R19 - 23/09

RO : Howard Steavenson (TSC)

TSC Club Championship - BATES CUP - Race 3

Start: One Start for All, Finishes: Elapsed time, Time: 14.30, Course: X(s),S(p),N(p),G(p),B(p), Wind dir: N, Ave wind: 15 knts
Rank Class SailNo Sail No HelmName CrewName PY Elapsed Laps Corrected Points
1 RS 200 1526   Andrew Brown Alex Sutcliffe 1046 45.49 2 0.43.48 1.0
2 RS 400 973   David Gebhard Jackie Gebhard 942 43.02 2 0.45.41 2.0
3 2000 21145   Anthony Walton Philip Collins 1109 51.18 2 0.46.15 3.0
4 RS 400 810   Richard Fahey Jonny Holliday 942 45.53 2 0.48.43 4.0
5 Topper 36563   Sam Heaney   1358 34.08 1 0.50.16 5.0
6 RS Feva / Topper 7   Mary Jane Piper Sam Heaney 1240 DNF     8.0
6 L 2000 21244   Terry Whatson Paul Cook 1109 DNF     8.0

R20 - 30/09

RO: Colin Johnson (SSSC)

Start: One Start for All, Finishes: Elapsed time, Time: 14.30, Course: G(p),B(p),H(s),S(s),Gate, Wind dir: W, Ave wind: 20 knts
Rank Class SailNo Sail No HelmName CrewName PY Elapsed Laps Corrected Points
1 RS 400 1157   Philip Murray Neil Schofield 942 36.19 4 0.38.33 1.0
2 2000 21145   Anthony Walton Philip Collins 1109 43.00 4 0.38.46 2.0
3 RS 400 973   David Gebhard Jackie Gebhard 942 DNF     5.0
3 RS 400 956   Joric Gebhard Bethanie Richardson 942 DNF     5.0

R21 - 30/09

RO: Colin Johnson (SSSC)

Race Cancelled

Start: One Start for All, Finishes: Elapsed time
Rank Class SailNo Sail No HelmName CrewName PY Place Points

R22 - 07/10

RO: Neal Piper (TSC)

HAVEN CUP Race 1

Start: One Start for All, Finishes: Elapsed time, Time: 14.00, Course: H(s),A(p),2(p),N(s), Wind dir: SW, Ave wind: 14-18 knts
Rank Class SailNo Sail No HelmName CrewName PY Elapsed Laps Corrected Points
1 RS 400 956   Joric Gebhard Bethanie Richardson 942 40.32 3 0.43.02 1.0
2 2000 21145   Anthony Walton Philip Collins 1109 48.39 3 0.43.52 2.0
3 RS Feva / Topper 7   Mary Jane Piper Sam Heaney 1240 38.02 2 0.46.00 3.0
4 RS 400 810   Richard Fahey Jonny Holliday 942 OOD     9.9

R23 - 07/10

RO: Neal Piper (TSC)

HAVEN CUP Race 2

Start: One Start for All, Finishes: Elapsed time, Time: 15.00, Course: H(s),A(p),2(p),C(s), Wind dir: SSW, Ave wind: 16-20 knts
Rank Class SailNo Sail No HelmName CrewName PY Elapsed Laps Corrected Points
1 RS 400 956   Joric Gebhard Bethanie Richardson 942 30.34 2 0.32.27 1.0
2 2000 21145   Anthony Walton Philip Collins 1109 30.47 1 0.55.31 2.0
3 RS Feva / Topper 7   Mary Jane Piper Sam Heaney 1240 DNF     5.0
4 RS 400 810   Richard Fahey Jonny Holliday 942 OOD     9.9

R24 - 14/10

RO: James Henry (SSSC)

Racing Cancelled - Lack of Wind

Start: One Start for All, Finishes: Elapsed time, Time: 14.00
Rank Class SailNo Sail No HelmName CrewName PY Place Points

R25 - 14/10

RO: James Henry (SSSC)

Racing Cancelled - Lack of Wind

Start: One Start for All, Finishes: Elapsed time
Rank Class SailNo Sail No HelmName CrewName PY Place Points

Scoring codes used

CodeDescription Points
DNCDid not come to the starting area 14
DNFStarted but did not finish Varies
DNSCame to the start area but did not start Varies
OODRace officer duty points usually scored as RDGa Varies



Sailwave Scoring Software 2.19.8
www.sailwave.com