event burgee venue burgee

TYNEMOUTH SAILING CLUB

TSC Midsummer Series 16th-18th June 2021

Handicap Class

Overall

Sailed: 5, Discards: 1, To count: 4, Rating system: PY, Entries: 10, Scoring system: Appendix A
Rank Class SailNo HelmName CrewName Club PY Race 1 Race 2 Race 3 Race 4 Race 5 Total Nett
              Wed 16th June Thurs 17th June Thurs 17th June Fri 18th June Fri 18th June    
1 Enterprise 20518 Colin Gardiner Annabel Gardiner TSC 1121 1.0 1.0 1.0 (2.0) 1.0 6.0 4.0
2 Miracle 3283 Neal Piper Ellen Piper TSC 1194 (2.0) 2.0 2.0 1.0 2.0 9.0 7.0
3 L 2000 21810 Stephen Wright Robin Wright TSC 1114 (8.0) 4.0 4.0 4.0 4.0 24.0 16.0
4 International 14 1534 Adam Ovington Stuart Keegan TSC 758 5.0 (11.0) 11.0 3.0 3.0 33.0 22.0
5 Enterprise 18126 Graeme Lee Colin Edgar TSC 1121 (6.0) 5.0 6.0 6.0 6.0 29.0 23.0
6 RS 300   Oliver Cornforth   TSC 970 (11.0) 3.0 3.0 11.0 11.0 39.0 28.0
7 Musto Skiff 254 Liam Alcock   SSSC 849 (11.0) 11.0 11.0 5.0 5.0 43.0 32.0
8 29er 471 Seb Shilling Ed Coady DRSC 903 (11.0) 6.0 5.0 11.0 11.0 44.0 33.0
9 Rooster 8.1 575 Wolfgang Weilleder   TSC 1045 3.0 (11.0) 11.0 11.0 11.0 47.0 36.0
10 L 2000 (Club Boat) 21095 Jon Cooper Sally Cooper TSC 1114 4.0 (11.0) 11.0 11.0 11.0 48.0 37.0

Race 1 - Wed 16th June

RO : Phil Murray (TSC)


Start: One Start for All, Finishes: Elapsed time, Course: P((p),G(p),M(p), Wind dir: Variable NW, Ave wind: 0-2 knts
Rank Class SailNo HelmName CrewName Club PY Elapsed Laps Corrected Points
1 Enterprise 20518 Colin Gardiner Annabel Gardiner TSC 1121 34.03 1 0.30.22 1.0
2 Miracle 3283 Neal Piper Ellen Piper TSC 1194 40.50 1 0.34.12 2.0
3 Rooster 8.1 575 Wolfgang Weilleder   TSC 1045 36.22 1 0.34.48 3.0
4 L 2000 (Club Boat) 21095 Jon Cooper Sally Cooper TSC 1114 40.34 1 0.36.25 4.0
5 International 14 1534 Adam Ovington Stuart Keegan TSC 758 29.11 1 0.38.30 5.0
6 Enterprise 18126 Graeme Lee Colin Edgar TSC 1121 48.30 1 0.43.16 6.0
7 L 2000 21810 Stephen Wright Robin Wright TSC 1114 DNF 1   8.0

Race 2 - Thurs 17th June

RO: Howard Steavenson (TSC)

Start: One Start for All, Finishes: Elapsed time, Distance: Av Lap H'Cap, Course: W(p),,X(p), C(p), Wind dir: SE, Ave wind: 2 knts
Rank Class SailNo HelmName CrewName Club PY Elapsed Laps Corrected Points
1 Enterprise 20518 Colin Gardiner Annabel Gardiner TSC 1121 23.40 2 0.31.40 1.0
2 Miracle 3283 Neal Piper Ellen Piper TSC 1194 26.28 2 0.33.15 2.0
3 RS 300   Oliver Cornforth   TSC 970 33.24 3 0.34.26 3.0
4 L 2000 21810 Stephen Wright Robin Wright TSC 1114 27.48 2 0.37.26 4.0
5 Enterprise 18126 Graeme Lee Colin Edgar TSC 1121 36.32 2 0.48.53 5.0
6 29er 471 Seb Shilling Ed Coady DRSC 903 31.49 2 0.52.51 6.0

Race 3 - Thurs 17th June

RO: Howard Steavenson (TSC)

Start: One Start for All, Finishes: Elapsed time, Course: W(p),C(p),N(p), Wind dir: SE, Ave wind: 5 knts
Rank Class SailNo HelmName CrewName Club PY Elapsed Laps Corrected Points
1 Enterprise 20518 Colin Gardiner Annabel Gardiner TSC 1121 28.48 4 0.38.32 1.0
2 Miracle 3283 Neal Piper Ellen Piper TSC 1194 33.27 4 0.42.01 2.0
3 RS 300   Oliver Cornforth   TSC 970 42.20 6 0.43.39 3.0
4 L 2000 21810 Stephen Wright Robin Wright TSC 1114 29.12 3 0.52.25 4.0
5 29er 471 Seb Shilling Ed Coady DRSC 903 36.42 4 1.00.58 5.0
6 Enterprise 18126 Graeme Lee Colin Edgar TSC 1121 32.51 2 1.27.55 6.0

Race 4 - Fri 18th June

RO: Howard Steavenso (TSC)

Start: One Start for All, Finishes: Elapsed time, Distance: Av Lap H'Cap, Course: 2(p),B(s),G(s),M(s), Wind dir: N, Ave wind: 10 knts
Rank Class SailNo HelmName CrewName Club PY Elapsed Laps Corrected Points
1 Miracle 3283 Neal Piper Ellen Piper TSC 1194 30.18 2 0.50.45 1.0
2 Enterprise 20518 Colin Gardiner Annabel Gardiner TSC 1121 28.52 2 0.51.30 2.0
3 International 14 1534 Adam Ovington Stuart Keegan TSC 758 41.09 4 0.54.17 3.0
4 L 2000 21810 Stephen Wright Robin Wright TSC 1114 32.59 2 0.59.13 4.0
5 Musto Skiff 254 Liam Alcock   SSSC 849 42.32 3 1.06.48 5.0
6 Enterprise 18126 Graeme Lee Colin Edgar TSC 1121 38.42 2 1.09.03 6.0

Race 5 - Fri 18th June

RO: Howard Steavenso (TSC)

Start: One Start for All, Finishes: Elapsed time, Distance: Av Lap H'Cap, Course: 2(p),B(s),G(s),M(s), Wind dir: N, Ave wind: 7 knts
Rank Class SailNo HelmName CrewName Club PY Elapsed Laps Corrected Points
1 Enterprise 20518 Colin Gardiner Annabel Gardiner TSC 1121 33.39 2 0.45.02 1.0
2 Miracle 3283 Neal Piper Ellen Piper TSC 1194 37.58 2 0.47.42 2.0
3 International 14 1534 Adam Ovington Stuart Keegan TSC 758 39.33 3 0.52.11 3.0
4 L 2000 21810 Stephen Wright Robin Wright TSC 1114 40.05 2 0.53.58 4.0
5 Musto Skiff 254 Liam Alcock   SSSC 849 32.57 2 0.58.13 5.0
6 Enterprise 18126 Graeme Lee Colin Edgar TSC 1121 22.15 1 0.59.33 6.0

Scoring codes used

CodeDescription Points
DNCDid not come to the starting area 11
DNFStarted but did not finish 8



Sailwave Scoring Software 2.19.8
www.sailwave.com