event burgee venue burgee

TYNEMOUTH SAILING CLUB

TSC Shortcourse 'Supercup' Series Saturday 19th June 2021

All Classes Handicap

Overall

Sailed: 6, Discards: 2, To count: 4, Rating system: PY, Entries: 20, Scoring system: Appendix A
Rank Class SailNo HelmName CrewName Club PY Race 1 Race 2 Race 3 Race 4 Race 5 Race 6 Nett
1 Laser Radial 190778 Oscar Shilling   DRSC 1147 3.0 1.0 (8.0) (5.0) 1.0 2.0 7.0
2 RS400 1410 Jacob Ainsworth Kayleigh Roberts TSC 942 4.0 (6.0) 1.0 2.0 3.0 (20.0) 10.0
3 Laser Radial 163445 Neal Piper   TSC 1147 (17.0) 2.0 7.0 (10.5) 2.0 3.0 14.0
4 Laser 192498 Andrew Weatherspoon   DRSC 1100 2.0 4.0 (11.0) 6.0 4.0 (20.0) 16.0
5 29er 471 Ed Coady Seb Shilling DRSC 903 5.0 5.0 (6.0) 1.0 6.0 (20.0) 17.0
6 RS400 973 David Gebhard Jackie Gebhard TSC 942 (8.0) 8.0 4.0 4.0 7.0 (20.0) 23.0
7 RS400 1136 Adam Ovington Nathan Batchelor TSC 942 (9.0) 9.0 3.0 3.0 9.0 (20.0) 24.0
8 RS400 1398 Philip Murray Neil Schofield TSC 942 1.0 3.0 2.0 (20.0) (20.0) 20.0 26.0
9 Laser 202213 Dave Shilling   DRSC 1100 (11.0) 10.0 (13.0) 7.0 5.0 4.0 26.0
10 Laser 166583 John Pitkethley   TSC 1100 7.0 7.0 5.0 (9.0) 8.0 (20.0) 27.0
11 RS400 614 Philip Cowans Drew Robertson TSC 942 (18.0) 13.0 (16.0) 14.0 12.0 1.0 40.0
12 Enterprise 22504 Peter Wilkes David Barnett TSC 1121 (14.0) 11.0 14.0 (15.0) 10.0 5.0 40.0
13 Laser Radial 210409 Chris Mayes   TSC 1147 10.0 (19.0) 9.0 8.0 14.0 (20.0) 41.0
14 Laser Radial 166305 Andrew Nel   TSC 1147 (15.0) 12.0 (15.0) 13.0 11.0 6.0 42.0
15 Enterprise 20518 Colin Gardiner Cathleen Schwarzlose TSC 1121 6.0 (21.0) 10.0 10.5 (20.0) 20.0 46.5
16 Laser Radial 195252 Mary Jane Piper   TSC 1147 12.0 19.0 12.0 12.0 (20.0) (20.0) 55.0
17 Laser 138579 Ken Murray   RNYC 1100 13.0 19.0 (20.0) (20.0) 20.0 20.0 72.0
18 RS 300 340 Oliver Cornforth   TSC 970 16.0 19.0 (20.0) (20.0) 20.0 20.0 75.0
19 Solo 1947 Colin Edgar   TSC 1142 19.0 19.0 (20.0) (20.0) 20.0 20.0 78.0
20 Must Skiff 254 Liam Alcock   SSSC 849 (21.0) (20.0) 20.0 20.0 20.0 20.0 80.0

Race 1 - Sat 19th June

RO: Howard Steavenson (TSC)

Start: Start 1 : PY>1041 - Start 2 :PY<1040, Finishes: Elapsed time, Course: W(s),C(s), Wind dir: SE, Ave wind: 10 knts
Rank Class SailNo HelmName CrewName Club PY Elapsed Laps Corrected Points
1 RS400 1398 Philip Murray Neil Schofield TSC 942 13.41 2 0.14.32 1.0
2 Laser 192498 Andrew Weatherspoon   DRSC 1100 16.04 2 0.14.36 2.0
3 Laser Radial 190778 Oscar Shilling   DRSC 1147 16.48 2 0.14.39 3.0
4 RS400 1410 Jacob Ainsworth Kayleigh Roberts TSC 942 13.54 2 0.14.45 4.0
5 29er 471 Ed Coady Seb Shilling DRSC 903 13.20 2 0.14.46 5.0
6 Enterprise 20518 Colin Gardiner Cathleen Schwarzlose TSC 1121 16.34 2 0.14.47 6.0
7 Laser 166583 John Pitkethley   TSC 1100 16.25 2 0.14.55 7.0
8 RS400 973 David Gebhard Jackie Gebhard TSC 942 14.04 2 0.14.56 8.0
9 RS400 1136 Adam Ovington Nathan Batchelor TSC 942 14.10 2 0.15.02 9.0
10 Laser Radial 210409 Chris Mayes   TSC 1147 17.21 2 0.15.08 10.0
11 Laser 202213 Dave Shilling   DRSC 1100 16.42 2 0.15.11 11.0
12 Laser Radial 195252 Mary Jane Piper   TSC 1147 17.34 2 0.15.19 12.0
13 Laser 138579 Ken Murray   RNYC 1100 16.55 2 0.15.23 13.0
14 Enterprise 22504 Peter Wilkes David Barnett TSC 1121 17.43 2 0.15.48 14.0
15 Laser Radial 166305 Andrew Nel   TSC 1147 21.05 2 0.18.23 15.0
16 RS 300 340 Oliver Cornforth   TSC 970 18.02 2 0.18.35 16.0
17 Laser Radial 163445 Neal Piper   TSC 1147 22.01 2 0.19.12 17.0
18 RS400 614 Philip Cowans Drew Robertson TSC 942 18.10 2 0.19.17 18.0
19 Solo 1947 Colin Edgar   TSC 1142 24.13 2 0.21.12 19.0
20 Must Skiff 254 Liam Alcock   SSSC 849 DNF     21.0

Race 2 - Sat 19th June

RO: Howard Steavenson (TSC)

Start: Start 1 : PY>1041 - Start 2 :PY<1040, Finishes: Elapsed time, Course: W(s),C(s), Wind dir: SE, Ave wind: 10 knts
Rank Class SailNo HelmName CrewName Club PY Elapsed Laps Corrected Points
1 Laser Radial 190778 Oscar Shilling   DRSC 1147 24.09 3 0.21.03 1.0
2 Laser Radial 163445 Neal Piper   TSC 1147 24.36 3 0.21.27 2.0
3 RS400 1398 Philip Murray Neil Schofield TSC 942 20.17 3 0.21.32 3.0
4 Laser 192498 Andrew Weatherspoon   DRSC 1100 23.52 3 0.21.42 4.0
5 29er 471 Ed Coady Seb Shilling DRSC 903 19.40 3 0.21.47 5.0
6 RS400 1410 Jacob Ainsworth Kayleigh Roberts TSC 942 20.42 3 0.21.58 6.0
7 Laser 166583 John Pitkethley   TSC 1100 24.15 3 0.22.03 7.0
8 RS400 973 David Gebhard Jackie Gebhard TSC 942 20.55 3 0.22.12 8.0
9 RS400 1136 Adam Ovington Nathan Batchelor TSC 942 21.23 3 0.22.42 9.0
10 Laser 202213 Dave Shilling   DRSC 1100 25.18 3 0.23.00 10.0
11 Enterprise 22504 Peter Wilkes David Barnett TSC 1121 26.11 3 0.23.21 11.0
12 Laser Radial 166305 Andrew Nel   TSC 1147 26.57 3 0.23.30 12.0
13 RS400 614 Philip Cowans Drew Robertson TSC 942 16.49 2 0.26.47 13.0
14 Laser Radial 210409 Chris Mayes   TSC 1147 DNF     19.0
14 Laser Radial 195252 Mary Jane Piper   TSC 1147 DNF     19.0
14 Laser 138579 Ken Murray   RNYC 1100 DNF     19.0
14 RS 300 340 Oliver Cornforth   TSC 970 DNF     19.0
14 Solo 1947 Colin Edgar   TSC 1142 DNF     19.0
19 Must Skiff 254 Liam Alcock   SSSC 849 DNS     20.0
20 Enterprise 20518 Colin Gardiner Cathleen Schwarzlose TSC 1121 OCS     21.0

Race 3 - Sat 19th June

RO: Howard Steavenson (TSC)

Start: Start 1 : PY>1041 - Start 2 :PY<1040, Finishes: Elapsed time, Course: W(s),N(s),C(s), Wind dir: SE, Ave wind: 10 knts
Rank Class SailNo HelmName CrewName Club PY Elapsed Laps Corrected Points
1 RS400 1410 Jacob Ainsworth Kayleigh Roberts TSC 942 21.10 3 0.22.28 1.0
2 RS400 1398 Philip Murray Neil Schofield TSC 942 21.26 3 0.22.45 2.0
3 RS400 1136 Adam Ovington Nathan Batchelor TSC 942 21.48 3 0.23.09 3.0
4 RS400 973 David Gebhard Jackie Gebhard TSC 942 22.28 3 0.23.51 4.0
5 Laser 166583 John Pitkethley   TSC 1100 26.54 3 0.24.27 5.0
6 29er 471 Ed Coady Seb Shilling DRSC 903 22.16 3 0.24.40 6.0
7 Laser Radial 163445 Neal Piper   TSC 1147 28.21 3 0.24.43 7.0
8 Laser Radial 190778 Oscar Shilling   DRSC 1147 28.22 3 0.24.44 8.0
9 Laser Radial 210409 Chris Mayes   TSC 1147 28.24 3 0.24.46 9.0
10 Enterprise 20518 Colin Gardiner Cathleen Schwarzlose TSC 1121 27.48 3 0.24.48 10.0
11 Laser 192498 Andrew Weatherspoon   DRSC 1100 27.28 3 0.24.58 11.0
12 Laser Radial 195252 Mary Jane Piper   TSC 1147 28.48 3 0.25.07 12.0
13 Laser 202213 Dave Shilling   DRSC 1100 28.31 3 0.25.55 13.0
14 Enterprise 22504 Peter Wilkes David Barnett TSC 1121 30.12 3 0.26.56 14.0
15 Laser Radial 166305 Andrew Nel   TSC 1147 32.09 3 0.28.02 15.0
16 RS400 614 Philip Cowans Drew Robertson TSC 942 26.45 3 0.28.24 16.0
17 Laser 138579 Ken Murray   RNYC 1100 DNS     20.0
17 RS 300 340 Oliver Cornforth   TSC 970 DNS     20.0
17 Solo 1947 Colin Edgar   TSC 1142 DNS     20.0
17 Must Skiff 254 Liam Alcock   SSSC 849 DNS     20.0

Race 4 - Sat 19th June

RO: Howard Steavenso (TSC)

Start: Start 1 : PY>1041 - Start 2 :PY<1040, Finishes: Elapsed time, Distance: Av Lap H'Cap, Course: W(s),N(s),C(s), Wind dir: SE, Ave wind: 10 knts
Rank Class SailNo HelmName CrewName Club PY Elapsed Laps Corrected Points
1 29er 471 Ed Coady Seb Shilling DRSC 903 12.43 2 0.14.05 1.0
2 RS400 1410 Jacob Ainsworth Kayleigh Roberts TSC 942 13.42 2 0.14.33 2.0
3 RS400 1136 Adam Ovington Nathan Batchelor TSC 942 13.45 2 0.14.36 3.0
4 RS400 973 David Gebhard Jackie Gebhard TSC 942 14.00 2 0.14.52 4.0
5 Laser Radial 190778 Oscar Shilling   DRSC 1147 17.11 2 0.14.59 5.0
6 Laser 192498 Andrew Weatherspoon   DRSC 1100 17.17 2 0.15.43 6.0
7 Laser 202213 Dave Shilling   DRSC 1100 17.27 2 0.15.52 7.0
8 Laser Radial 210409 Chris Mayes   TSC 1147 18.13 2 0.15.53 8.0
9 Laser 166583 John Pitkethley   TSC 1100 17.33 2 0.15.57 9.0
10 Laser Radial 163445 Neal Piper   TSC 1147 18.30 2 0.16.08 10.5
10 Enterprise 20518 Colin Gardiner Cathleen Schwarzlose TSC 1121 18.05 2 0.16.08 10.5
12 Laser Radial 195252 Mary Jane Piper   TSC 1147 18.31 2 0.16.09 12.0
13 Laser Radial 166305 Andrew Nel   TSC 1147 19.36 2 0.17.05 13.0
14 RS400 614 Philip Cowans Drew Robertson TSC 942 16.22 2 0.17.22 14.0
15 Enterprise 22504 Peter Wilkes David Barnett TSC 1121 19.40 2 0.17.33 15.0
16 RS400 1398 Philip Murray Neil Schofield TSC 942 DNS     20.0
16 Laser 138579 Ken Murray   RNYC 1100 DNS     20.0
16 RS 300 340 Oliver Cornforth   TSC 970 DNS     20.0
16 Solo 1947 Colin Edgar   TSC 1142 DNS     20.0
16 Must Skiff 254 Liam Alcock   SSSC 849 DNS     20.0

Race 5 - Sat 19th June

RO: Howard Steavenso (TSC)

Start: Start 1 : PY>1041 - Start 2 :PY<1040, Finishes: Elapsed time, Course: W(s),C(s), Wind dir: N, Ave wind: 10 knts
Rank Class SailNo HelmName CrewName Club PY Elapsed Laps Corrected Points
1 Laser Radial 190778 Oscar Shilling   DRSC 1147 22.47 2 0.19.52 1.0
2 Laser Radial 163445 Neal Piper   TSC 1147 23.23 2 0.20.23 2.0
3 RS400 1410 Jacob Ainsworth Kayleigh Roberts TSC 942 19.13 2 0.20.24 3.0
4 Laser 192498 Andrew Weatherspoon   DRSC 1100 22.32 2 0.20.29 4.0
5 Laser 202213 Dave Shilling   DRSC 1100 22.34 2 0.20.31 5.0
6 29er 471 Ed Coady Seb Shilling DRSC 903 18.36 2 0.20.36 6.0
7 RS400 973 David Gebhard Jackie Gebhard TSC 942 19.41 2 0.20.54 7.0
8 Laser 166583 John Pitkethley   TSC 1100 23.21 2 0.21.14 8.0
9 RS400 1136 Adam Ovington Nathan Batchelor TSC 942 20.01 2 0.21.15 9.0
10 Enterprise 22504 Peter Wilkes David Barnett TSC 1121 24.49 2 0.22.08 10.0
11 Laser Radial 166305 Andrew Nel   TSC 1147 25.45 2 0.22.27 11.0
12 RS400 614 Philip Cowans Drew Robertson TSC 942 23.02 2 0.24.27 12.0
13 Laser Radial 210409 Chris Mayes   TSC 1147 DNF     14.0
14 RS400 1398 Philip Murray Neil Schofield TSC 942 DNS     20.0
14 Enterprise 20518 Colin Gardiner Cathleen Schwarzlose TSC 1121 DNS     20.0
14 Laser Radial 195252 Mary Jane Piper   TSC 1147 DNS     20.0
14 Laser 138579 Ken Murray   RNYC 1100 DNS     20.0
14 RS 300 340 Oliver Cornforth   TSC 970 DNS     20.0
14 Solo 1947 Colin Edgar   TSC 1142 DNS     20.0
14 Must Skiff 254 Liam Alcock   SSSC 849 DNS     20.0

Race 6 - Sat 19th June

RO: Howard Steavenso (TSC)

Start: Start 1 : PY>1041 - Start 2 :PY<1040, Finishes: Elapsed time, Course: W(s),C(s), Wind dir: SE, Ave wind: 10 knts
Rank Class SailNo HelmName CrewName Club PY Elapsed Laps Corrected Points
1 RS400 614 Philip Cowans Drew Robertson TSC 942 11.47 2 0.12.31 1.0
2 Laser Radial 190778 Oscar Shilling   DRSC 1147 15.18 2 0.13.20 2.0
3 Laser Radial 163445 Neal Piper   TSC 1147 15.35 2 0.13.35 3.0
4 Laser 202213 Dave Shilling   DRSC 1100 15.11 2 0.13.48 4.0
5 Enterprise 22504 Peter Wilkes David Barnett TSC 1121 16.26 2 0.14.40 5.0
6 Laser Radial 166305 Andrew Nel   TSC 1147 17.13 2 0.15.01 6.0
7 RS400 1410 Jacob Ainsworth Kayleigh Roberts TSC 942 DNS     20.0
7 Laser 192498 Andrew Weatherspoon   DRSC 1100 DNS     20.0
7 29er 471 Ed Coady Seb Shilling DRSC 903 DNS     20.0
7 RS400 973 David Gebhard Jackie Gebhard TSC 942 DNS     20.0
7 RS400 1136 Adam Ovington Nathan Batchelor TSC 942 DNS     20.0
7 RS400 1398 Philip Murray Neil Schofield TSC 942 DNS     20.0
7 Laser 166583 John Pitkethley   TSC 1100 DNS     20.0
7 Laser Radial 210409 Chris Mayes   TSC 1147 DNS     20.0
7 Enterprise 20518 Colin Gardiner Cathleen Schwarzlose TSC 1121 DNS     20.0
7 Laser Radial 195252 Mary Jane Piper   TSC 1147 DNS     20.0
7 Laser 138579 Ken Murray   RNYC 1100 DNS     20.0
7 RS 300 340 Oliver Cornforth   TSC 970 DNS     20.0
7 Solo 1947 Colin Edgar   TSC 1142 DNS     20.0
7 Must Skiff 254 Liam Alcock   SSSC 849 DNS     20.0

Scoring codes used

CodeDescription Points
DNFStarted but did not finish Varies
DNSCame to the start area but did not start 20
OCSOn course side at start or broke rule 30.1 21



Sailwave Scoring Software 2.19.8
www.sailwave.com