event burgee venue burgee

TYNEMOUTH SAILING CLUB

2021 Wednesday Evening Series

Laser Class - Gloucester Goblet

Overall

Sailed: 19, Discards: 9, To count: 10, Rating system: PY, Entries: 23, Scoring system: Appendix A
Rank Class SailNo AltSailNo HelmName PY Club R1 R2 R3 R4 R5 R6 R7 R8 R9 R10 R11 R12 R13 R14 R15 R16 R17 R18 R19 Points
              21/04 28/04 05/05 12/05 19/05 26/05 02/06 09/06 16/06 23/06 30/06 07/07 14/07 21/07 28/07 04/08 11/08 18/08 28/08  
1 Laser Radial / Laser 161643 209188 Melanie Landamore 1147 TSC 1.0 (2.0) 1.0 1.0 1.2 (2.0) (24.0) 1.0 (6.0) 2.0 2.0 1.0 (3.0) (3.0) (3.0) 1.0 1.0 (24.0) (24.0) 12.2
2 Laser 210409   Chris Mayes 1100 TSC (5.0) (4.0) (4.0) (6.0) 2.0 1.0 1.0 (3.0) 1.0 1.0 1.0 3.0 (5.0) 1.0 (24.0) (3.5) (24.0) 2.0 1.0 14.0
3 Laser 159433   Mike Shipway 1100 TSC (4.0) 3.0 (5.0) (5.0) 1.0 (24.0) (24.0) 2.0 3.0 3.0 (24.0) (24.0) 2.0 2.0 (24.0) (3.5) 2.1 1.0 2.1 21.2
4 Laser 166305   Andrew Nel 1100 TSC (6.0) (6.0) (8.0) 4.0 4.0 3.0 3.0 (5.0) (5.0) (6.0) 4.0 4.5 (7.0) 3.8 (5.0) (7.0) 4.0 4.0 4.0 38.3
5 Laser / Laser Radial 164740 109081 Jacqueline Claydon 1100 TSC (8.0) (11.0) (7.0) (8.0) (24.0) 6.0 (24.0) 3.9 (7.0) 5.0 (24.0) 2.0 (24.0) 5.0 4.0 6.0 2.0 3.0 2.0 38.9
6 Laser Radial / Laser 160354 160354 Drew Robertson 1147 TSC (24.0) (24.0) (24.0) (24.0) (24.0) (24.0) (24.0) 8.0 8.0 4.0 5.0 4.5 6.0 4.0 (24.0) (24.0) 3.0 24.0 3.0 69.5
7 Laser 184361   Richard Watson 1100 TSC 3.0 (24.0) 6.0 (24.0) (24.0) (24.0) 2.0 (24.0) 2.0 (24.0) 3.0 (24.0) 4.0 (24.0) (24.0) 24.0 24.0 24.0 24.0 116.0
8 Laser 198866   Stephen Wright 1100 TSC 7.0 7.0 9.0 7.0 3.0 5.0 (24.0) (24.0) (24.0) (24.0) (24.0) (24.0) (24.0) (24.0) (24.0) 24.0 24.0 24.0 24.0 134.0
9 Laser Radial / Laser 163445   Mary Jane Piper 1147 TSC (24.0) (24.0) 3.0 2.0 (24.0) (24.0) (24.0) (24.0) 4.0 9.0 15.3 (24.0) (24.0) (24.0) 24.0 24.0 24.0 24.0 24.0 153.3
10 Laser 139439   Cathleen Schwarzlose 1100 TSC 2.0 15.9 2.0 3.0 15.9 (24.0) (24.0) (24.0) (24.0) (24.0) (24.0) (24.0) (24.0) (24.0) 24.0 24.0 24.0 24.0 24.0 158.8
11 Laser 145911   Sam Heaney 1100 TSC (24.0) 5.0 (24.0) (24.0) (24.0) 4.0 (24.0) (24.0) (24.0) (24.0) (24.0) 7.0 24.0 24.0 2.0 24.0 24.0 24.0 24.0 162.0
12 Laser / Laser Radial 218058   Nathan Batchelor 1100 TSC (24.0) (24.0) (24.0) (24.0) (24.0) (24.0) (24.0) (24.0) (24.0) 24.0 16.9 6.0 1.0 24.0 1.0 24.0 24.0 24.0 24.0 168.9
13 Laser 119288   Beverley Howe 1100 TSC (24.0) (24.0) (24.0) (24.0) (24.0) (24.0) (24.0) (24.0) (24.0) 7.0 9.0 8.0 8.0 24.0 16.9 24.0 24.0 24.0 24.0 168.9
14 Laser 166583   John Pitkethly 1100 TSC (24.0) 1.0 (24.0) (24.0) (24.0) (24.0) (24.0) (24.0) 10.0 (24.0) (24.0) 10.0 24.0 18.3 24.0 24.0 24.0 24.0 24.0 183.3
15 Laser 4.7 (Club boat) 100164   Sophie Winter 1208 TSC (24.0) (24.0) (24.0) (24.0) (24.0) (24.0) (24.0) (24.0) (24.0) 24.0 24.0 24.0 24.0 24.0 24.0 8.0 24.0 8.0 24.0 208.0
16 Laser 138579   Ken Murray 1100 TSC (24.0) (24.0) (24.0) (24.0) (24.0) (24.0) (24.0) (24.0) (24.0) 24.0 24.0 24.0 24.0 24.0 24.0 2.0 24.0 24.0 24.0 218.0
17 Laser (Club boat) 47   Phil Cowans 1100 TSC (24.0) (24.0) (24.0) (24.0) (24.0) (24.0) (24.0) 4.0 (24.0) (24.0) 24.0 24.0 24.0 24.0 24.0 24.0 24.0 24.0 24.0 220.0
18 Laser 1137   Graham Fraser 1100 TSC (24.0) (24.0) (24.0) (24.0) (24.0) (24.0) (24.0) (24.0) (24.0) 24.0 24.0 24.0 24.0 24.0 24.0 5.0 24.0 24.0 24.0 221.0
18 Laser 4.7 (Club boat) 7   Georgie Vessey 1208 TSC (24.0) (24.0) (24.0) (24.0) (24.0) (24.0) (24.0) (24.0) (24.0) 24.0 24.0 24.0 24.0 24.0 24.0 24.0 24.0 5.0 24.0 221.0
20 Laser Radial (Club Boat) 143592   Jo Baker 1147 TSC (24.0) (24.0) (24.0) (24.0) (24.0) (24.0) (24.0) (24.0) (24.0) 24.0 24.0 24.0 24.0 24.0 24.0 24.0 24.0 6.0 24.0 222.0
20 Laser (Club boat) 7705   Kyle Irvine 1100 TSC (24.0) (24.0) (24.0) (24.0) (24.0) (24.0) (24.0) (24.0) (24.0) 24.0 24.0 24.0 24.0 24.0 6.0 24.0 24.0 24.0 24.0 222.0
22 Laser 286487   Richard Benson 1100 TSC (24.0) 22.3 (24.0) (24.0) (24.0) (24.0) (24.0) (24.0) (24.0) (24.0) 9.0 24.0 24.0 24.0 24.0 24.0 24.0 24.0 24.0 223.3
23 Laser (Club boat) 100164   Claire Wedderman 1100 TSC 10.0 (24.0) (24.0) (24.0) (24.0) (24.0) (24.0) (24.0) (24.0) (24.0) 24.0 24.0 24.0 24.0 24.0 24.0 24.0 24.0 24.0 226.0

SCROLL TO THE BOTTOM FOR LATEST RACE RESULTS

R1 - 21/04

RO: Ian Judd (SSSC)

Start: 2nd Start, Finishes: Elapsed time, Time: 19.05, Course: S(p),2(p),B(p),Gate, Wind dir: ENE, Ave wind: 4<2 knts
Rank Class SailNo AltSailNo HelmName PY Club Elapsed Laps Corrected Points
1 Laser Radial / Laser 161643 209188 Melanie Landamore 1100 TSC 52.38 2 0.47.51 1.0
2 Laser 139439   Cathleen Schwarzlose 1100 TSC 56.57 2 0.51.46 2.0
3 Laser 184361   Richard Watson 1100 TSC 58.06 2 0.52.49 3.0
4 Laser 159433   Mike Shipway 1100 TSC 58.46 2 0.53.25 4.0
5 Laser 210409   Chris Mayes 1100 TSC 61.45 2 0.56.08 5.0
6 Laser 166305   Andrew Nel 1100 TSC 72.46 2 1.06.09 6.0
7 Laser 198866   Stephen Wright 1100 TSC 74.40 2 1.07.53 7.0
8 Laser / Laser Radial 164740 109081 Jacqueline Claydon 1100 TSC 81.30 2 1.14.05 8.0
9 Laser (Club boat) 100164   Claire Wedderman 1100 TSC DNF     10.0

R2 - 28/04

RO: Howard Steavenson (TSC)

Start: 2nd Start, Finishes: Elapsed time, Time: 19.05, Course: M(s),S(p),P(p),G(p),B(p), Wind dir: NNE, Ave wind: 12 knts
Rank Class SailNo AltSailNo HelmName PY Club Elapsed Laps Corrected Points
1 Laser 166583   John Pitkethly 1100 TSC 41.39 3 0.37.52 1.0
2 Laser Radial / Laser 161643 209188 Melanie Landamore 1147 TSC 47.20 3 0.41.16 2.0
3 Laser 159433   Mike Shipway 1100 TSC 48.10 3 0.43.47 3.0
4 Laser 210409   Chris Mayes 1100 TSC 34.24 2 0.46.55 4.0
5 Laser 145911   Sam Heaney 1100 TSC 35.26 2 0.48.19 5.0
6 Laser 166305   Andrew Nel 1100 TSC 38.14 2 0.52.08 6.0
7 Laser 198866   Stephen Wright 1100 TSC 50.39 2 1.09.04 7.0
8 Laser / Laser Radial 164740 109081 Jacqueline Claydon 1100 TSC DNF     11.0
9 Laser 139439   Cathleen Schwarzlose 1100 TSC OOD     15.9
10 Laser 286487   Richard Benson 1100 TSC OOD     22.3

R3 - 05/05

RO: Cliff English (SSSC)

Start: 2nd Start, Finishes: Elapsed time, Time: 19.05, Course: B(s),G(s),1(s),Gate, Wind dir: SW then S then NW, Ave wind: 14 knts>3 knts
Rank Class SailNo AltSailNo HelmName PY Club Elapsed Laps Corrected Points
1 Laser Radial / Laser 161643 209188 Melanie Landamore 1147 TSC 41.12 2 0.35.55 1.0
2 Laser 139439   Cathleen Schwarzlose 1100 TSC 40.58 2 0.37.15 2.0
3 Laser Radial / Laser 163445   Mary Jane Piper 1147 TSC 43.20 2 0.37.47 3.0
4 Laser 210409   Chris Mayes 1100 TSC 41.36 2 0.37.49 4.0
5 Laser 159433   Mike Shipway 1100 TSC 41.52 2 0.38.04 5.0
6 Laser 184361   Richard Watson 1100 TSC 43.10 2 0.39.15 6.0
7 Laser / Laser Radial 164740 109081 Jacqueline Claydon 1100 TSC 45.25 2 0.41.17 7.0
8 Laser 166305   Andrew Nel 1100 TSC 46.25 2 0.42.12 8.0
9 Laser 198866   Stephen Wright 1100 TSC 47.56 2 0.43.35 9.0

R4 - 12/05

RO: Howard Steavernson (TSC)

Start: 2nd Start, Finishes: Elapsed time, Time: 19.05, Course: 1(s),A(p),H(p),C(s), Wind dir: SSE, Ave wind: 5 knts < 1 knt
Rank Class SailNo AltSailNo HelmName PY Club Elapsed Laps Corrected Points
1 Laser Radial / Laser 161643 209188 Melanie Landamore 1100 TSC 27.32 1 0.25.02 1.0
2 Laser Radial / Laser 163445   Mary Jane Piper 1147 TSC 30.00 1 0.26.09 2.0
3 Laser 139439   Cathleen Schwarzlose 1100 TSC 28.54 1 0.26.16 3.0
4 Laser 166305   Andrew Nel 1100 TSC 29.30 1 0.26.49 4.0
5 Laser 159433   Mike Shipway 1100 TSC 29.46 1 0.27.04 5.0
6 Laser 210409   Chris Mayes 1100 TSC 30.10 1 0.27.25 6.0
7 Laser 198866   Stephen Wright 1100 TSC 31.08 1 0.28.18 7.0
8 Laser / Laser Radial 164740 109081 Jacqueline Claydon 1100 TSC 32.08 1 0.29.13 8.0

R5 - 19/05

RO: Neal Piper (TSC)

Start: 2nd Start, Finishes: Elapsed time, Time: 19.05, Course: 1(s),H(s),A(s), Wind dir: E, Ave wind: 5 knts
Rank Class SailNo AltSailNo HelmName PY Club Elapsed Laps Corrected Points
1 Laser 159433   Mike Shipway 1100 TSC 42.21 3 0.38.30 1.0
2 Laser Radial / Laser 161643 209188 Melanie Landamore 1147 TSC OOD     1.2
3 Laser 210409   Chris Mayes 1100 TSC 42.59 3 0.39.05 2.0
4 Laser 198866   Stephen Wright 1100 TSC 44.15 3 0.40.14 3.0
5 Laser 166305   Andrew Nel 1100 TSC 44.52 3 0.40.47 4.0
6 Laser 139439   Cathleen Schwarzlose 1100 TSC OOD     15.9

R6 - 26/05

RO: Andrew Grieve (SSSC)

Start: 2nd Start, Finishes: Elapsed time, Course: 2(p),G(p),B(p),Gate, Wind dir: N, Ave wind: 7 knts
Rank Class SailNo AltSailNo HelmName PY Club Elapsed Laps Corrected Points
1 Laser 210409   Chris Mayes 1100 TSC 36.15 2 0.32.57 1.0
2 Laser Radial / Laser 161643 209188 Melanie Landamore 1147 TSC 46.25 2 0.40.28 2.0
3 Laser 166305   Andrew Nel 1100 TSC 46.33 2 0.42.19 3.0
4 Laser 145911   Sam Heaney 1100 TSC 51.48 2 0.47.05 4.0
5 Laser 198866   Stephen Wright 1100 TSC 54.52 2 0.49.53 5.0
6 Laser / Laser Radial 164740 109081 Jacqueline Claydon 1100 TSC 56.44 2 0.51.35 6.0

R7 - 02/06

RO: Howard Steavenson (TSC)

Start: 2nd Start, Finishes: Elapsed time, Time: 19.05, Course: W(s),R(p),H(p),C(s), Wind dir: ESE, Ave wind: 4 knts
Rank Class SailNo AltSailNo HelmName PY Club Elapsed Laps Corrected Points
1 Laser 210409   Chris Mayes 1145 TSC 35.10 1 0.30.43 1.0
2 Laser 184361   Richard Watson 1100 TSC 36.19 1 0.33.01 2.0
3 Laser 166305   Andrew Nel 1100 TSC 36.52 1 0.33.31 3.0

R8 - 09/06

RO: Jason Ribey (SSSC)

Start: 2nd Start, Finishes: Elapsed time, Course: B(s),G(s),S(p),H(p),Gate, Wind dir: SSW, Ave wind: 20 knts
Rank Class SailNo AltSailNo HelmName PY Club Elapsed Laps Corrected Points
1 Laser Radial / Laser 161643 209188 Melanie Landamore 1147 TSC 35.33 4 0.31.00 1.0
2 Laser 159433   Mike Shipway 1147 TSC 36.55 4 0.32.11 2.0
3 Laser 210409   Chris Mayes 1147 TSC 31.17 3 0.36.22 3.0
4 Laser / Laser Radial 164740 109081 Jacqueline Claydon 1100 TSC OOD     3.9
5 Laser (Club boat) 47   Phil Cowans 1100 TSC 31.00 3 0.37.35 4.0
6 Laser 166305   Andrew Nel 1100 TSC 37.22 3 0.45.18 5.0
7 Laser Radial / Laser 160354 160354 Drew Robertson 1147 TSC DNS     8.0

R9 - 16/06

RO : Phil Murray (TSC)

TSC Midsummer Series - Race 1

Start: 2nd Start, Finishes: Elapsed time, Time: 19.05, Course: P((p),G(p),M(p), Wind dir: Variable NW, Ave wind: 0-2 knts
Rank Class SailNo AltSailNo HelmName PY Club Elapsed Laps Corrected Points
1 Laser 210409   Chris Mayes 1142 TSC 36.22 1 0.31.51 1.0
2 Laser 184361   Richard Watson 1100 TSC 37.08 1 0.33.45 2.0
3 Laser 159433   Mike Shipway 1100 TSC 37.52 1 0.34.25 3.0
4 Laser Radial / Laser 163445   Mary Jane Piper 1147 TSC 40.44 1 0.35.31 4.0
5 Laser 166305   Andrew Nel 1100 TSC 39.35 1 0.35.59 5.0
6 Laser Radial / Laser 161643 209188 Melanie Landamore 1100 TSC 40.02 1 0.36.24 6.0
7 Laser / Laser Radial 164740 109081 Jacqueline Claydon 1100 TSC 40.40 1 0.36.58 7.0
8 Laser Radial / Laser 160354 160354 Drew Robertson 1100 TSC 40.57 1 0.37.14 8.0
9 Laser 166583   John Pitkethly 1100 TSC OCS     10.0

R10 - 23/06

RO: Mark Henman (SSSC)

Start: 2nd Start, Finishes: Elapsed time, Course: G(p),B(p),H(s),S(s),Gate, Wind dir: WNW, Ave wind: 6 knts
Rank Class SailNo AltSailNo HelmName PY Club Elapsed Laps Corrected Points
1 Laser 210409   Chris Mayes 1100 TSC 44.47 4 0.40.43 1.0
2 Laser Radial / Laser 161643 209188 Melanie Landamore 1147 TSC 48.05 4 0.41.55 2.0
3 Laser 159433   Mike Shipway 1100 TSC 46.51 4 0.42.35 3.0
4 Laser Radial / Laser 160354 160354 Drew Robertson 1100 TSC 47.30 4 0.43.11 4.0
5 Laser / Laser Radial 164740 109081 Jacqueline Claydon 1100 TSC 50.15 4 0.45.41 5.0
6 Laser 166305   Andrew Nel 1100 TSC 45.15 2 1.22.16 6.0
7 Laser 119288   Beverley Howe 1100 TSC 46.20 2 1.24.15 7.0
8 Laser Radial / Laser 163445   Mary Jane Piper 1147 TSC DNF     9.0

R11 - 30/06

RO: Nathan Batchelor (TSC)

Start: 2nd Start, Finishes: Elapsed time, Course: 1(p),2(p),G(p),B(p), Wind dir: N, Ave wind: 15 knts
Rank Class SailNo AltSailNo HelmName PY Club Elapsed Laps Corrected Points
1 Laser 210409   Chris Mayes 1147 TSC 46.05 4 0.40.11 1.0
2 Laser Radial / Laser 161643 209188 Melanie Landamore 1147 TSC 46.51 4 0.40.51 2.0
3 Laser 184361   Richard Watson 1100 TSC 46.10 4 0.41.58 3.0
4 Laser 166305   Andrew Nel 1147 TSC 38.00 3 0.44.10 4.0
5 Laser Radial / Laser 160354 160354 Drew Robertson 1147 TSC 38.02 3 0.44.13 5.0
6 Laser 119288   Beverley Howe 1100 TSC DNS     9.0
6 Laser 286487   Richard Benson 1100 TSC DNS     9.0
8 Laser Radial / Laser 163445   Mary Jane Piper 1145 TSC OOD     15.3
9 Laser / Laser Radial 218058   Nathan Batchelor 1100 TSC OOD     16.9

R12 - 07/07

RO: Jason Ribey (SSSC)

Start: 2nd Start, Finishes: Elapsed time, Course: P(s),H(s),C(s),Gate, Wind dir: ESE, Ave wind: 2 knts
Rank Class SailNo AltSailNo HelmName PY Club Elapsed Laps Corrected Points
1 Laser Radial / Laser 161643 209188 Melanie Landamore 1147 TSC 22.26 1 0.19.33 1.0
2 Laser / Laser Radial 164740 109081 Jacqueline Claydon 1100 TSC 27.06 1 0.24.38 2.0
3 Laser 210409   Chris Mayes 1100 TSC 27.12 1 0.24.44 3.0
4 Laser 166305   Andrew Nel 1100 TSC 27.32 1 0.25.02 4.5
4 Laser Radial / Laser 160354 160354 Drew Robertson 1100 TSC 27.32 1 0.25.02 4.5
6 Laser / Laser Radial 218058   Nathan Batchelor 1100 TSC 27.49 1 0.25.17 6.0
7 Laser 145911   Sam Heaney 1100 TSC 28.35 1 0.25.59 7.0
8 Laser 119288   Beverley Howe 1100 TSC 30.43 1 0.27.55 8.0
9 Laser 166583   John Pitkethly 1100 TSC DNF     10.0

R13 - 14/07

RO: Jacob Ainsworth (TSC)

Start: 2nd Start, Finishes: Elapsed time, Course: W(s),1(p),P(p),C(s), Wind dir: ESE, Ave wind: 12 knts
Rank Class SailNo AltSailNo HelmName PY Club Elapsed Laps Corrected Points
1 Laser / Laser Radial 218058   Nathan Batchelor 1147 TSC 55.34 4 0.48.27 1.0
2 Laser 159433   Mike Shipway 1100 TSC 54.36 4 0.49.38 2.0
3 Laser Radial / Laser 161643 209188 Melanie Landamore 1100 TSC 55.00 4 0.50.00 3.0
4 Laser 184361   Richard Watson 1100 TSC 55.10 4 0.50.09 4.0
5 Laser 210409   Chris Mayes 1100 TSC 55.33 4 0.50.30 5.0
6 Laser Radial / Laser 160354 160354 Drew Robertson 1100 TSC 55.36 4 0.50.33 6.0
7 Laser 166305   Andrew Nel 1100 TSC 43.22 3 0.52.34 7.0
8 Laser 119288   Beverley Howe 1100 TSC 50.54 3 1.01.42 8.0

R14 - 21/07

RO: Jason Ribey (SSSC)

Start: 2nd Start, Finishes: Elapsed time, Course: S(p),2(p),R(p),Gate, Wind dir: SE, Ave wind: 11 knts
Rank Class SailNo AltSailNo HelmName PY Club Elapsed Laps Corrected Points
1 Laser 210409   Chris Mayes 1100 TSC 37.53 3 0.34.26 1.0
2 Laser 159433   Mike Shipway 1100 TSC 38.50 3 0.35.18 2.0
3 Laser Radial / Laser 161643 209188 Melanie Landamore 1100 TSC 39.02 3 0.35.29 3.0
4 Laser 166305   Andrew Nel 1100 TSC OOD     3.8
5 Laser Radial / Laser 160354 160354 Drew Robertson 1100 TSC 40.39 3 0.36.57 4.0
6 Laser / Laser Radial 164740 109081 Jacqueline Claydon 1100 TSC 41.36 3 0.37.49 5.0
7 Laser 166583   John Pitkethly 1100 TSC OOD     18.3

R15 - 28/07

RO: Howard Steavenson (TSC)

Start: 2nd Start, Finishes: Elapsed time, Time: 19.05, Course: 2(s),C(p),A(p),W(s), Wind dir: SW, Ave wind: 10 knts
Rank Class SailNo AltSailNo HelmName PY Club Elapsed Laps Corrected Points
1 Laser / Laser Radial 218058   Nathan Batchelor 1147 TSC 52.12 3 0.45.31 1.0
2 Laser 145911   Sam Heaney 1100 TSC 52.40 3 0.47.53 2.0
3 Laser Radial / Laser 161643 209188 Melanie Landamore 1147 TSC 55.11 3 0.48.07 3.0
4 Laser / Laser Radial 164740 109081 Jacqueline Claydon 1100 TSC 55.22 3 0.50.20 4.0
5 Laser 166305   Andrew Nel 1100 TSC 57.43 3 0.52.28 5.0
6 Laser (Club boat) 7705   Kyle Irvine 1100 TSC 52.57 2 1.12.12 6.0
7 Laser 119288   Beverley Howe 1100 TSC OOD     16.9

R16 - 04/08

RO: Mark Henman (SSSC)

Start: 2nd Start, Finishes: Elapsed time, Time: 19.05, Course: B(p),2(s),H(s),R(p),Gate, Wind dir: SE, Ave wind: 9 knts
Rank Class SailNo AltSailNo HelmName PY Club Elapsed Laps Corrected Points
1 Laser Radial / Laser 161643 209188 Melanie Landamore 1145 TSC 50.37 3 0.44.12 1.0
2 Laser 138579   Ken Murray 1100 TSC 50.27 3 0.45.52 2.0
3 Laser 210409   Chris Mayes 1100 TSC 50.44 3 0.46.07 3.5
3 Laser 159433   Mike Shipway 1100 TSC 50.44 3 0.46.07 3.5
5 Laser 1137   Graham Fraser 1100 TSC 51.28 3 0.46.47 5.0
6 Laser / Laser Radial 164740 109081 Jacqueline Claydon 1147 TSC 53.42 3 0.46.49 6.0
7 Laser 166305   Andrew Nel 1100 TSC 53.27 3 0.48.35 7.0
8 Laser 4.7 (Club boat) 100164   Sophie Winter 1208 TSC 42.32 2 0.52.49 8.0

R17 - 11/08

RO: Mike Shipway (TSC)

Start: 2nd Start, Finishes: Elapsed time, Time: 19.05, Course: 2(p),N(p),W(p),C, Wind dir: SSW, Ave wind: 18 knts
Rank Class SailNo AltSailNo HelmName PY Club Elapsed Laps Corrected Points
1 Laser Radial / Laser 161643 209188 Melanie Landamore 1147 TSC 44.49 4 0.39.04 1.0
2 Laser / Laser Radial 164740 109081 Jacqueline Claydon 1147 TSC 46.48 4 0.40.48 2.0
3 Laser 159433   Mike Shipway 1100 TSC OOD     2.1
4 Laser Radial / Laser 160354 160354 Drew Robertson 1100 TSC 45.16 4 0.41.09 3.0
5 Laser 166305   Andrew Nel 1100 TSC 49.57 4 0.45.25 4.0

R18 - 18/08

RO: Ian Judd (SSSC)

Start: 2nd Start, Finishes: Elapsed time, Time: 19.05, Course: G(p),B(p),H(s),S(s),Gate, Wind dir: NW, Ave wind: 17 knts
Rank Class SailNo AltSailNo HelmName PY Club Elapsed Laps Corrected Points
1 Laser 159433   Mike Shipway 1147 TSC 31.00 3 0.27.02 1.0
2 Laser 210409   Chris Mayes 1147 TSC 32.20 3 0.28.11 2.0
3 Laser / Laser Radial 164740 109081 Jacqueline Claydon 1147 TSC 33.57 3 0.29.36 3.0
4 Laser 166305   Andrew Nel 1100 TSC 33.56 3 0.30.51 4.0
5 Laser 4.7 (Club boat) 7   Georgie Vessey 1208 TSC 33.02 2 0.41.01 5.0
6 Laser Radial (Club Boat) 143592   Jo Baker 1147 TSC 23.25 1 1.01.15 6.0
7 Laser 4.7 (Club boat) 100164   Sophie Winter 1147 TSC DNS     8.0

R19 - 28/08

RO: Colin Gardiner (TSC)

Start: 2nd Start, Finishes: Elapsed time, Time: 19.05, Course: M(p),G(p),B(p)., Wind dir: N, Ave wind: 14knts
Rank Class SailNo AltSailNo HelmName PY Club Elapsed Laps Corrected Points
1 Laser 210409   Chris Mayes 1147 TSC 35.39 4 0.31.05 1.0
2 Laser / Laser Radial 164740 109081 Jacqueline Claydon 1147 TSC 37.23 4 0.32.36 2.0
3 Laser 159433   Mike Shipway 1100 TSC OOD     2.1
4 Laser Radial / Laser 160354 160354 Drew Robertson 1147 TSC 38.36 4 0.33.39 3.0
5 Laser 166305   Andrew Nel 1147 TSC 38.55 4 0.33.56 4.0

Scoring codes used

CodeDescription Points
DNCDid not come to the starting area 24
DNFStarted but did not finish Varies
DNSCame to the start area but did not start Varies
OCSOn course side at start or broke rule 30.1 10
OODRace officer duty points usually scored as RDGa Varies



Sailwave Scoring Software 2.19.8
www.sailwave.com