event burgee venue burgee

TYNEMOUTH SAILING CLUB

2021 - Late Summer Sunday Series

Handicap Class - Gelson Cup

Overall

Sailed: 27, Discards: 13, To count: 14, Rating system: PY, Entries: 23, Scoring system: Appendix A
Rank Class SailNo Sail No HelmName CrewName PY R1 R2 R3 R4 R5 R6 R7 R8 R9 R10 R11 R12 R13 R14 R15 R16 R17 R18 R19 R20 R21 R22 R23 R26 R27 R28 R29 Points
              18/07 18/07 25/07 25/07 01/08 01/08 08/08 08/08 15/08 15/08 22/08 22/08 29/08 29/08 05/09 05/09 05/09 12/09 12/09 19/09 19/09 26/09 26/09 10/10 10/10 17/10 17/10  
1 OK / Scorpion 2152 1971 Simon Fay   1104 (3.0) 3.0 3.0 2.0 (24.0) (24.0) (24.0) (24.0) 3.0 (6.0) 3.0 3.0 2.7 2.7 (5.0) (7.0) (4.0) 3.0 3.0 (24.0) (24.0) 3.0 1.0 (24.0) (24.0) 3.0 2.0 37.4
2 Enterprise / Albacore 18126 7764 Graeme Lee Colin Edgar 1121 (24.0) (24.0) 5.0 4.0 (24.0) (24.0) (24.0) (24.0) (24.0) (24.0) 4.0 2.0 4.3 4.3 (7.0) (10.0) (10.0) 4.0 5.0 (24.0) (24.0) 4.0 2.0 6.0 6.0 4.0 5.0 59.6
3 Solo / B14 4229 747 Anthony Walton   1142 (24.0) (24.0) (24.0) (24.0) (24.0) (24.0) (24.0) (24.0) 2.0 3.0 5.8 5.8 (24.0) (24.0) 4.0 4.0 9.0 (24.0) (24.0) 4.0 5.0 (24.0) 24.0 5.8 5.8 2.0 1.0 81.2
4 RS 200 1526   Andrew Brown Alex Sutcliffe 1046 (24.0) (24.0) (24.0) (24.0) 2.0 1.0 1.0 3.0 (24.0) (24.0) (24.0) (24.0) (24.0) (24.0) 1.0 1.0 1.0 (24.0) (24.0) (24.0) 24.0 24.0 24.0 24.0 24.0 10.8 10.8 151.6
5 L 2000 21810   Stephen Wright Robin Wright 1114 5.0 5.0 2.0 3.0 (24.0) (24.0) (24.0) (24.0) (24.0) (24.0) (24.0) (24.0) (24.0) (24.0) 6.0 6.0 5.0 (24.0) (24.0) (24.0) 24.0 24.0 24.0 2.0 1.0 24.0 24.0 155.0
6 Solo 4229   Philip Cowans   1142 (24.0) (24.0) (24.0) (24.0) (24.0) (24.0) 2.0 4.0 5.0 4.0 11.5 11.5 (24.0) (24.0) (24.0) (24.0) (24.0) 2.0 2.0 (24.0) (24.0) 24.0 24.0 11.5 11.5 24.0 24.0 161.0
7 National 12 2266   Francesco Ferretti Sophie Winter 1135 4.0 4.0 (24.0) (24.0) (24.0) (24.0) (24.0) (24.0) (24.0) (24.0) 2.0 4.0 (24.0) (24.0) (24.0) (24.0) (24.0) 24.0 24.0 2.0 2.0 24.0 24.0 24.0 24.0 5.0 4.0 171.0
8 L 2000 (Club Boat) 21095   Philip Murray Matthew Murray 1114 8.0 2.0 (24.0) (24.0) 1.0 4.0 (24.0) (24.0) (24.0) (24.0) (24.0) (24.0) (24.0) (24.0) 2.0 2.0 2.0 (24.0) (24.0) (24.0) 24.0 24.0 24.0 24.0 24.0 24.0 24.0 189.0
9 L 2000 (Club Boat) 21095   Matthew Murray Philip Murray 1114 2.0 8.0 1.0 1.0 (24.0) (24.0) (24.0) (24.0) (24.0) (24.0) (24.0) (24.0) (24.0) (24.0) (24.0) (24.0) (24.0) 24.0 24.0 1.0 1.0 24.0 24.0 24.0 24.0 24.0 24.0 206.0
10 L 2000 (Club Boat) / Rooster 8.1 21636   Wolfgang Weilleder   1114 (24.0) (24.0) (24.0) (24.0) (24.0) (24.0) (24.0) (24.0) (24.0) (24.0) (24.0) (24.0) (24.0) 24.0 24.0 24.0 24.0 24.0 24.0 3.0 3.0 1.0 4.0 1.0 2.0 24.0 24.0 206.0
11 Mirror 56994   Rachel Heesom Beverley Howe 1390 (24.0) (24.0) 4.0 6.0 (24.0) (24.0) (24.0) (24.0) 14.9 14.9 5.0 8.0 (24.0) (24.0) (24.0) (24.0) (24.0) (24.0) (24.0) 24.0 24.0 24.0 24.0 24.0 24.0 6.0 6.0 208.8
12 Enterprise / Int Moth / Solo 20518 4859 Colin Gardiner   1121 (24.0) (24.0) (24.0) (24.0) (24.0) (24.0) (24.0) (24.0) (24.0) (24.0) (24.0) (24.0) (24.0) 24.0 16.7 16.7 16.7 24.0 24.0 6.0 6.0 24.0 24.0 24.0 24.0 1.0 3.0 234.1
13 GP14 13838   Justin Smith   1130 1.0 1.0 (24.0) (24.0) (24.0) (24.0) (24.0) (24.0) 1.0 1.0 (24.0) (24.0) (24.0) (24.0) (24.0) (24.0) (24.0) 24.0 24.0 24.0 24.0 24.0 24.0 24.0 24.0 24.0 24.0 244.0
14 RS Feva (Club Boat) 77   Jon Cooper Sally Coper 1244 (24.0) (24.0) (24.0) (24.0) 3.0 2.0 (24.0) (24.0) (24.0) (24.0) (24.0) (24.0) (24.0) (24.0) (24.0) 24.0 24.0 1.0 1.0 24.0 24.0 24.0 24.0 24.0 24.0 24.0 24.0 247.0
15 Miracle / RS Feva (Club Boat) 3283 5 Neal Piper Ellen Piper 1194 (24.0) (24.0) (24.0) (24.0) (24.0) (24.0) 18.8 18.8 (24.0) (24.0) (24.0) (24.0) (24.0) (24.0) 3.0 3.0 3.0 (24.0) 24.0 24.0 24.0 24.0 24.0 24.0 24.0 24.0 24.0 262.6
16 RS Feva (Club Boat) 7   Jamie Ellis Lucy Ellis 1244 (24.0) (24.0) (24.0) (24.0) (24.0) (24.0) (24.0) (24.0) (24.0) (24.0) (24.0) (24.0) (24.0) 24.0 8.0 5.0 6.0 24.0 24.0 24.0 24.0 24.0 24.0 24.0 24.0 24.0 24.0 283.0
17 Enterprise 22695   Ian Brown Amy Brown 1121 (24.0) (24.0) (24.0) (24.0) (24.0) (24.0) (24.0) (24.0) (24.0) (24.0) 1.0 1.0 (24.0) (24.0) (24.0) 24.0 24.0 24.0 24.0 24.0 24.0 24.0 24.0 24.0 24.0 24.0 24.0 290.0
18 Solo 4859 1947 Colin Edgar   1142 20.8 20.8 (24.0) (24.0) (24.0) (24.0) (24.0) (24.0) (24.0) (24.0) (24.0) (24.0) (24.0) (24.0) (24.0) 24.0 24.0 5.0 4.0 24.0 24.0 24.0 24.0 24.0 24.0 24.0 24.0 290.6
19 RS Feva (Club Boat) 8   Ellen Piper Neal Piper 1244 (24.0) (24.0) (24.0) (24.0) (24.0) (24.0) (24.0) (24.0) 4.0 2.0 (24.0) (24.0) (24.0) (24.0) (24.0) 24.0 24.0 24.0 24.0 24.0 24.0 24.0 24.0 24.0 24.0 24.0 24.0 294.0
20 L 2000 (Club Boat) 21636   Sophie Winter Ed Long 1114 (24.0) (24.0) 6.0 5.0 (24.0) (24.0) (24.0) (24.0) (24.0) (24.0) (24.0) (24.0) (24.0) (24.0) (24.0) 24.0 24.0 24.0 24.0 24.0 24.0 24.0 24.0 24.0 24.0 24.0 24.0 299.0
20 L 2000 (Club Boat) 21095   Georgie Vessey   1114 (24.0) (24.0) (24.0) (24.0) (24.0) (24.0) (24.0) (24.0) 6.0 5.0 (24.0) (24.0) (24.0) (24.0) (24.0) 24.0 24.0 24.0 24.0 24.0 24.0 24.0 24.0 24.0 24.0 24.0 24.0 299.0
22 Mirror (s/h) 59727   Beverley Howe   1380 (24.0) (24.0) (24.0) (24.0) (24.0) (24.0) (24.0) (24.0) 7.0 7.0 (24.0) (24.0) (24.0) (24.0) (24.0) 24.0 24.0 24.0 24.0 24.0 24.0 24.0 24.0 24.0 24.0 24.0 24.0 302.0
22 RS Feva (Club Boat) 5   Rhy Ward Amelia 1244 (24.0) (24.0) (24.0) (24.0) (24.0) (24.0) (24.0) (24.0) (24.0) (24.0) (24.0) (24.0) (24.0) 24.0 24.0 24.0 24.0 7.0 7.0 24.0 24.0 24.0 24.0 24.0 24.0 24.0 24.0 302.0

SCROLL TO THE BOTTOM FOR LATEST RACE RESULTS

R1 - 18/07

RO: Alan Manson (SSSC)

Start: One Start for All, Finishes: Elapsed time, Course: H(s),S(s),B(s),G(s),Gate, Wind dir: NE, Ave wind: 8 knts
Rank Class SailNo Sail No HelmName CrewName PY Elapsed Laps Corrected Points
1 GP14 13838   Justin Smith   1130 42.43 4 0.37.48 1.0
2 L 2000 (Club Boat) 21095   Matthew Murray Philip Murray 1114 43.18 4 0.38.52 2.0
3 OK / Scorpion 2152 1971 Simon Fay   1104 44.02 4 0.39.53 3.0
4 National 12 2266   Francesco Ferretti Sophie Winter 1135 46.45 4 0.41.11 4.0
5 L 2000 21810   Stephen Wright Robin Wright 1114 38.06 3 0.45.36 5.0
6 L 2000 (Club Boat) 21095   Philip Murray Matthew Murray 1114 DNS     8.0
7 Solo 4859 1947 Colin Edgar   1142 OOD     20.8

R2 - 18/07

RO: Alan Manson (SSSC)

Start: One Start for All, Finishes: Elapsed time, Course: S(p),H(p),B(s),G(s),Gate, Wind dir: ENE, Ave wind: 8 knts
Rank Class SailNo Sail No HelmName CrewName PY Elapsed Laps Corrected Points
1 GP14 13838   Justin Smith   1130 38.02 4 0.33.39 1.0
2 L 2000 (Club Boat) 21095   Philip Murray Matthew Murray 1114 38.46 4 0.34.48 2.0
3 OK / Scorpion 2152 1971 Simon Fay   1104 39.43 4 0.35.59 3.0
4 National 12 2266   Francesco Ferretti Sophie Winter 1135 41.58 4 0.36.59 4.0
5 L 2000 21810   Stephen Wright Robin Wright 1114 41.43 4 0.37.27 5.0
6 L 2000 (Club Boat) 21095   Matthew Murray Philip Murray 1114 DNS     8.0
7 Solo 4859 1947 Colin Edgar   1142 OOD     20.8

R3 - 25/07

RO: Nathan Batchelor (TSC)

OXBOROUGH PADDLE - Race 1

Start: One Start for All, Finishes: Elapsed time, Course: M(s),S(p),P(p),G(p),B(p), Wind dir: N, Ave wind: 9 knts
Rank Class SailNo Sail No HelmName CrewName PY Elapsed Laps Corrected Points
1 L 2000 (Club Boat) 21095   Matthew Murray Philip Murray 1114 44.32 3 0.39.59 1.0
2 L 2000 21810   Stephen Wright Robin Wright 1114 47.12 3 0.42.22 2.0
3 OK / Scorpion 2152 1971 Simon Fay   1104 47.19 3 0.42.52 3.0
4 Mirror 56994   Rachel Heesom Beverley Howe 1390 45.00 2 0.48.34 4.0
5 Enterprise / Albacore 18126 7764 Graeme Lee Colin Edgar 1121 38.10 2 0.51.04 5.0
6 L 2000 (Club Boat) 21636   Sophie Winter Ed Long 1114 44.10 2 0.59.28 6.0

R4 - 25/07

RO: Nathan Batchelor (TSC)

OXBOROUGH PADDLE - Race 2

Start: One Start for All, Finishes: Elapsed time, Course: M(s),S(p),H(p),G(p),B(p), Wind dir: N, Ave wind: 9 knts
Rank Class SailNo Sail No HelmName CrewName PY Elapsed Laps Corrected Points
1 L 2000 (Club Boat) 21095   Matthew Murray Philip Murray 1114 43.25 3 0.38.58 1.0
2 OK / Scorpion 2152 1971 Simon Fay   1104 47.52 3 0.43.21 2.0
3 L 2000 21810   Stephen Wright Robin Wright 1114 49.53 3 0.44.47 3.0
4 Enterprise / Albacore 18126 7764 Graeme Lee Colin Edgar 1121 54.29 3 0.48.36 4.0
5 L 2000 (Club Boat) 21636   Sophie Winter Ed Long 1114 54.43 3 0.49.07 5.0
6 Mirror 56994   Rachel Heesom Beverley Howe 1390 50.32 2 0.54.32 6.0

R5 - 01/08

RO: Mak Henman (SSSC)

Start: One Start for all;, Finishes: Elapsed time, Course: 2(p),B(p),Gate, Wind dir: N, Ave wind: 10 knts
Rank Class SailNo Sail No HelmName CrewName PY Elapsed Laps Corrected Points
1 L 2000 (Club Boat) 21095   Philip Murray Matthew Murray 1114 40.29 4 0.36.20 1.0
2 RS 200 1526   Andrew Brown Alex Sutcliffe 1046 38.05 4 0.36.25 2.0
3 RS Feva (Club Boat) 77   Jon Cooper Sally Coper 1244 36.00 3 0.38.35 3.0

R6 - 01/08

RO: Mak Henman (SSSC)

Start: One Start for all;, Finishes: Elapsed time, Course: 2(p),B(p),Gate, Wind dir: N, Ave wind: 10 knts
Rank Class SailNo Sail No HelmName CrewName PY Elapsed Laps Corrected Points
1 RS 200 1526   Andrew Brown Alex Sutcliffe 1046 38.13 4 0.36.32 1.0
2 RS Feva (Club Boat) 77   Jon Cooper Sally Coper 1244 35.31 3 0.38.04 2.0
3 L 2000 (Club Boat) 21095   Philip Murray Matthew Murray 1114 DNS     4.0

R7 - 08/08

RO: Neal Piper (TSC)

Start: One Start for all;, Finishes: Elapsed time, Course: A(p),1(s),2(p),W(p),Gate, Wind dir: W, Ave wind: 17 knts
Rank Class SailNo Sail No HelmName CrewName PY Elapsed Laps Corrected Points
1 RS 200 1526   Andrew Brown Alex Sutcliffe 1046 42.42 3 0.40.49 1.0
2 Solo 4229   Philip Cowans   1142 36.50 2 0.48.23 2.0
3 Miracle / RS Feva (Club Boat) 3283 5 Neal Piper Ellen Piper 1194 OOD     18.8

R8 - 08/08

RO: Neal Piper (TSC)

Start: One Start for all;, Finishes: Elapsed time, Course: A(p),H(s),2(s),W(p),Gate, Wind dir: W, Ave wind: 17 knts
Rank Class SailNo Sail No HelmName CrewName PY Place Points
1 RS 200 1526   Andrew Brown Alex Sutcliffe 1046 DNF 3.0
2 Solo 4229   Philip Cowans   1142 DNS 4.0
3 Miracle / RS Feva (Club Boat) 3283 5 Neal Piper Ellen Piper 1194 OOD 18.8

R9 - 15/08

RO: Ian Martin (SSSC)

Start: One Start for all, Finishes: Elapsed time, Course: 1(p),W(p),C(p),Gate, Wind dir: WSW, Ave wind: 5 knts
Rank Class SailNo Sail No HelmName CrewName PY Elapsed Laps Corrected Points
1 GP14 13838   Justin Smith   1130 45.51 4 0.40.35 1.0
2 Solo / B14 4229 747 Anthony Walton   1142 49.43 4 0.43.32 2.0
3 OK / Scorpion 2152 1971 Simon Fay   1041 47.31 4 0.45.39 3.0
4 RS Feva (Club Boat) 8   Ellen Piper Neal Piper 1244 51.14 3 0.54.55 4.0
5 Solo 4229   Philip Cowans   1142 47.03 3 0.54.56 5.0
6 L 2000 (Club Boat) 21095   Georgie Vessey   1114 52.35 3 1.02.56 6.0
7 Mirror (s/h) 59727   Beverley Howe   1380 54.45 2 1.19.21 7.0
8 Mirror 56994   Rachel Heesom Beverley Howe 1390 OOD     14.9

R10 - 15/08

RO: Ian Martin (SSSC)

Start: One Start for all, Finishes: Elapsed time, Course: A(p),1(p),C(s),W(s),Gate, Wind dir: W, Ave wind: 4 knts
Rank Class SailNo Sail No HelmName CrewName PY Elapsed Laps Corrected Points
1 GP14 13838   Justin Smith   1130 36.58 2 0.32.43 1.0
2 RS Feva (Club Boat) 8   Ellen Piper Neal Piper 1244 45.15 2 0.36.22 2.0
3 Solo / B14 4229 747 Anthony Walton   1142 42.10 2 0.36.55 3.0
4 Solo 4229   Philip Cowans   1142 42.21 2 0.37.05 4.0
5 L 2000 (Club Boat) 21095   Georgie Vessey   1114 44.14 2 0.39.42 5.0
6 OK / Scorpion 2152 1971 Simon Fay   1041 41.57 2 0.40.18 6.0
7 Mirror (s/h) 59727   Beverley Howe   1380 36.40 1 0.53.08 7.0
8 Mirror 56994   Rachel Heesom Beverley Howe 1390 OOD     14.9

R11 - 22/08

RO: Howard Steavenson (TSC)

Start: One Start for All, Finishes: Elapsed time, Course: H(p),G(p),B(p),Gate, Wind dir: NNE, Ave wind: 3 knts
Rank Class SailNo Sail No HelmName CrewName PY Elapsed Laps Corrected Points
1 Enterprise 22695   Ian Brown Amy Brown 1121 45.34 2 0.40.39 1.0
2 National 12 2266   Francesco Ferretti Sophie Winter 1135 46.10 2 0.40.41 2.0
3 OK / Scorpion 2152 1971 Simon Fay   1041 45.25 2 0.43.38 3.0
4 Enterprise / Albacore 18126 7764 Graeme Lee Colin Edgar 1040 48.43 2 0.46.51 4.0
5 Mirror 56994   Rachel Heesom Beverley Howe 1390 50.41 1 1.12.56 5.0
6 Solo / B14 4229 747 Anthony Walton   1142 OOD     5.8
7 Solo 4229   Philip Cowans   1142 OOD     11.5

R12 - 22/08

RO: Howard Steavenson (TSC)

Start: One Start for All, Finishes: Elapsed time, Course: M(p),G(p),B(p),Gate, Wind dir: NNE, Ave wind: 5 knts
Rank Class SailNo Sail No HelmName CrewName PY Elapsed Laps Corrected Points
1 Enterprise 22695   Ian Brown Amy Brown 1121 39.15 3 0.35.01 1.0
2 Enterprise / Albacore 18126 7764 Graeme Lee Colin Edgar 1040 38.10 3 0.36.42 2.0
3 OK / Scorpion 2152 1971 Simon Fay   1041 39.32 3 0.37.59 3.0
4 National 12 2266   Francesco Ferretti Sophie Winter 1135 44.12 3 0.38.57 4.0
5 Solo / B14 4229 747 Anthony Walton   1142 OOD     5.8
6 Mirror 56994   Rachel Heesom Beverley Howe 1390 DNS     8.0
7 Solo 4229   Philip Cowans   1142 OOD     11.5

R13 - 29/08

RO: SSSC

No starters from Handicap Fleet

Start: One Start for All, Finishes: Elapsed time, Course: H(p),G(p),S(s),B(s),Gate, Wind dir: N, Ave wind: 12 knts
Rank Class SailNo Sail No HelmName CrewName PY Place Points
1 OK / Scorpion 2152 1971 Simon Fay   1104 OOD 2.7
2 Enterprise / Albacore 18126 7764 Graeme Lee Colin Edgar 1121 OOD 4.3

R14 - 29/08

RO: SSSC

No starters from Handicap Fleet

Start: One Start for All, Finishes: Elapsed time, Course: H(p),G(p),S(s),B(s),Gate, Wind dir: N, Ave wind: 12 knts
Rank Class SailNo Sail No HelmName CrewName PY Place Points
1 OK / Scorpion 2152 1971 Simon Fay   1104 OOD 2.7
2 Enterprise / Albacore 18126 7764 Graeme Lee Colin Edgar 1121 OOD 4.3

R15 - 05/09

TSC Club Championship - BATES CUP - Race 1

RO: Howard Steavenson

Start: One Start for All, Finishes: Elapsed time, Time: 12 Noon, Course: Triangle - North Bay, Wind dir: SSE, Ave wind: 10 knts
Rank Class SailNo Sail No HelmName CrewName PY Elapsed Laps Corrected Points
1 RS 200 1526   Andrew Brown Alex Sutcliffe 1046 39.54 4 0.38.09 1.0
2 L 2000 (Club Boat) 21095   Philip Murray Matthew Murray 1114 32.50 3 0.39.18 2.0
3 Miracle / RS Feva (Club Boat) 3283 5 Neal Piper Ellen Piper 1244 40.32 3 0.43.27 3.0
4 Solo / B14 4229 747 Anthony Walton   1142 38.51 3 0.45.22 4.0
5 OK / Scorpion 2152 1971 Simon Fay   1041 36.33 3 0.46.49 5.0
6 L 2000 21810   Stephen Wright Robin Wright 1114 40.10 3 0.48.05 6.0
7 Enterprise / Albacore 18126 7764 Graeme Lee Colin Edgar 1040 42.12 3 0.54.06 7.0
8 RS Feva (Club Boat) 7   Jamie Ellis Lucy Ellis 1244 42,45 3 1:15:50 8.0
9 Enterprise / Int Moth / Solo 20518 4859 Colin Gardiner   1121 OOD     16.7

R16 - 05/09

TSC Club Championship - BATES CUP - Race 2

RO: Howard Steavenson

Start: R18, Finishes: Elapsed time, Time: 13.00, Course: Triangle - North Bay, Wind dir: SSE, Ave wind: 11 knts
Rank Class SailNo Sail No HelmName CrewName PY Elapsed Laps Corrected Points
1 RS 200 1526   Andrew Brown Alex Sutcliffe 1046 38.12 4 0.36.31 1.0
2 L 2000 (Club Boat) 21095   Philip Murray Matthew Murray 1114 31.36 3 0.37.49 2.0
3 Miracle / RS Feva (Club Boat) 3283 5 Neal Piper Ellen Piper 1244 38.23 3 0.41.08 3.0
4 Solo / B14 4229 747 Anthony Walton   1142 38.47 3 0.45.17 4.0
5 RS Feva (Club Boat) 7   Jamie Ellis Lucy Ellis 1244 42.46 3 0.45.50 5.0
6 L 2000 21810   Stephen Wright Robin Wright 1114 38.36 3 0.46.12 6.0
7 OK / Scorpion 2152 1971 Simon Fay   1041 36.28 3 0.46.42 7.0
8 Enterprise / Albacore 18126 7764 Graeme Lee Colin Edgar 1121 DNS     10.0
9 Enterprise / Int Moth / Solo 20518 4859 Colin Gardiner   1121 OOD     16.7

R17 - 05/09

TSC Club Championship - BATES CUP - Race 3

RO: Howard Steavenson

Start: One Start for All, Finishes: Elapsed time, Course: Triangle-Sausage - North Bay, Wind dir: SSE, Ave wind: 12 knts
Rank Class SailNo Sail No HelmName CrewName PY Elapsed Laps Corrected Points
1 RS 200 1526   Andrew Brown Alex Sutcliffe 1046 51.52 6 0.49.35 1.0
2 L 2000 (Club Boat) 21095   Philip Murray Matthew Murray 1114 38.49 4 0.52.16 2.0
3 Miracle / RS Feva (Club Boat) 3283 5 Neal Piper Ellen Piper 1244 44.55 4 0.54.10 3.0
4 OK / Scorpion 2152 1971 Simon Fay   1104 42.33 4 0.57.49 4.0
5 L 2000 21810   Stephen Wright Robin Wright 1114 45.30 4 1.01.16 5.0
6 RS Feva (Club Boat) 7   Jamie Ellis Lucy Ellis 1244 53.18 4 1.04.16 6.0
7 Solo / B14 4229 747 Anthony Walton   1142 DNF     9.0
8 Enterprise / Albacore 18126 7764 Graeme Lee Colin Edgar 1121 DNS     10.0
9 Enterprise / Int Moth / Solo 20518 4859 Colin Gardiner   1121 OOD     16.7

R18 - 12/09

RO: Peter Griffith (SSSC)

Start: One Start for All, Finishes: Elapsed time, Course: H(s),S(s),G(p),B(p),Gate, Wind dir: N, Ave wind: 10 knts
Rank Class SailNo Sail No HelmName CrewName PY Elapsed Laps Corrected Points
1 RS Feva (Club Boat) 77   Jon Cooper Sally Coper 1114 41.22 3 0.37.08 1.0
2 Solo 4229   Philip Cowans   1142 43.37 3 0.38.12 2.0
3 OK / Scorpion 2152 1971 Simon Fay   1041 41.03 3 0.39.26 3.0
4 Enterprise / Albacore 18126 7764 Graeme Lee Colin Edgar 1040 42.14 3 0.40.37 4.0
5 Solo 4859 1947 Colin Edgar   1142 47.03 3 0.41.12 5.0
6 RS Feva (Club Boat) 5   Rhy Ward Amelia 1244 DNS     7.0

R19 - 12/09

RO: Peter Griffith (SSSC)

Start: One Start for All, Finishes: Elapsed time, Course: H(s),S(s),G(p),B(p),Gate, Wind dir: N, Ave wind: 10 knts
Rank Class SailNo Sail No HelmName CrewName PY Elapsed Laps Corrected Points
1 RS Feva (Club Boat) 77   Jon Cooper Sally Coper 1114 52.27 4 0.47.05 1.0
2 Solo 4229   Philip Cowans   1142 55.12 4 0.48.20 2.0
3 OK / Scorpion 2152 1971 Simon Fay   1041 51.18 4 0.49.17 3.0
4 Solo 4859 1947 Colin Edgar   1142 44.32 3 0.52.00 4.0
5 Enterprise / Albacore 18126 7764 Graeme Lee Colin Edgar 1040 54.26 4 0.52.20 5.0
6 RS Feva (Club Boat) 5   Rhy Ward Amelia 1244 DNF     7.0

R20 - 19/09

RO: Peter Middlemiss (TSC)

Start: One Start for All, Finishes: Elapsed time, Course: W(s),A(p),P(p),C(s), Wind dir: SE, Ave wind: 8 knts
Rank Class SailNo Sail No HelmName CrewName PY Elapsed Laps Corrected Points
1 L 2000 (Club Boat) 21095   Matthew Murray Philip Murray 1114 44.15 2 0.39.43 1.0
2 National 12 2266   Francesco Ferretti Sophie Winter 1135 49.15 2 0.43.24 2.0
3 L 2000 (Club Boat) / Rooster 8.1 21636   Wolfgang Weilleder   1114 51.24 2 0.46.08 3.0
4 Solo / B14 4229 747 Anthony Walton   860 59.35 2 1.09.17 4.0
5 Enterprise / Int Moth / Solo 20518 4859 Colin Gardiner   1115 DNF     6.0

R21 - 19/09

RO: Peter Middlemiss (TSC)

Start: One Start for All, Finishes: Elapsed time, Course: W(s),A(p),P(p),C(s), Wind dir: SE, Ave wind: 8 knts
Rank Class SailNo Sail No HelmName CrewName PY Elapsed Laps Corrected Points
1 L 2000 (Club Boat) 21095   Matthew Murray Philip Murray 1114 38.48 2 0.34.50 1.0
2 National 12 2266   Francesco Ferretti Sophie Winter 1135 45.56 2 0.40.28 2.0
3 L 2000 (Club Boat) / Rooster 8.1 21636   Wolfgang Weilleder   1114 46.26 2 0.41.41 3.0
4 Solo / B14 4229 747 Anthony Walton   860 DNF     5.0
5 Enterprise / Int Moth / Solo 20518 4859 Colin Gardiner   1115 DNS     6.0

R22 - 26/09

RO: Nick Woodhouse (SSSC)

Start: One Start for All, Finishes: Elapsed time, Course: B(s),2(s),1(s),Gate, Wind dir: SW, Ave wind: 9 knts
Rank Class SailNo Sail No HelmName CrewName PY Elapsed Laps Corrected Points
1 L 2000 (Club Boat) / Rooster 8.1 21636   Wolfgang Weilleder   1045 41.50 3 0.40.02 1.0
2 OK / Scorpion 2152 1971 Simon Fay   1104 DNF     3.0
3 Enterprise / Albacore 18126 7764 Graeme Lee Colin Edgar 1121 DNS     4.0

R23 - 26/09

RO: Nick Woodhouse (SSSC)

Start: One Start for All, Finishes: Elapsed time, Course: B(s),G(s),H(p),2(p),Gate, Wind dir: SW, Ave wind: 9 knts
Rank Class SailNo Sail No HelmName CrewName PY Elapsed Laps Corrected Points
1 OK / Scorpion 2152 1971 Simon Fay   1104 23.05 2 0.31.22 1.0
2 Enterprise / Albacore 18126 7764 Graeme Lee Colin Edgar 1121 36.10 3 0.32.16 2.0
3 L 2000 (Club Boat) / Rooster 8.1 21636   Wolfgang Weilleder   1045 DNS     4.0

R24 - 03/10

RO: Phil Murray (TSC)

Racing Cancelled - Strong Winds

Start: One Start for All, Finishes: Elapsed time
Rank Class SailNo Sail No HelmName CrewName PY Place Points

R25 - 03/10

RO: Phil Murray (TSC)

Racing Cancelled - Strong Winds

Start: One Start for All, Finishes: Elapsed time
Rank Class SailNo Sail No HelmName CrewName PY Place Points

R26 - 10/10

RO: Martyn Whiteley (SSSC)

Start: One Start for All, Finishes: Elapsed time, Course: G(s),1(s),P(s),Gate, Wind dir: WNW, Ave wind: 15 knts
Rank Class SailNo Sail No HelmName CrewName PY Elapsed Laps Corrected Points
1 L 2000 (Club Boat) / Rooster 8.1 21636   Wolfgang Weilleder   1045 38.47 3 0.37.07 1.0
2 L 2000 21810   Stephen Wright Robin Wright 1114 41.59 3 0.37.41 2.0
3 Solo / B14 4229 747 Anthony Walton   942 OOD     5.8
4 Enterprise / Albacore 18126 7764 Graeme Lee Colin Edgar 1040 DNF     6.0
5 Solo 4229   Philip Cowans   1142 OOD     11.5

R27 - 10/10

RO: Martyn Whiteley (SSSC)

Start: One Start for All, Finishes: Elapsed time, Course: G(s),P(s),Gate, Wind dir: WNW, Ave wind: 15 knts
Rank Class SailNo Sail No HelmName CrewName PY Elapsed Laps Corrected Points
1 L 2000 21810   Stephen Wright Robin Wright 1114 40.11 3 0.36.04 1.0
2 L 2000 (Club Boat) / Rooster 8.1 21636   Wolfgang Weilleder   1045 38.14 3 0.36.35 2.0
3 Solo / B14 4229 747 Anthony Walton   942 OOD     5.8
4 Enterprise / Albacore 18126 7764 Graeme Lee Colin Edgar 1121 DNS     6.0
5 Solo 4229   Philip Cowans   1142 OOD     11.5

R28 - 17/10

RO: Andrew Brown (TSC)

Haven Cup - Race 1

Start: One Start for All, Finishes: Elapsed time, Course: H(s),2(s),1(p),C(s), Wind dir: SSW, Ave wind: 10 knts
Rank Class SailNo Sail No HelmName CrewName PY Elapsed Laps Corrected Points
1 Enterprise / Int Moth / Solo 20518 4859 Colin Gardiner   1142 41.41 3 0.36.30 1.0
2 Solo / B14 4229 747 Anthony Walton   1142 45.23 3 0.39.44 2.0
3 OK / Scorpion 2152 1971 Simon Fay   1104 43.58 3 0.39.49 3.0
4 Enterprise / Albacore 18126 7764 Graeme Lee Colin Edgar 1040 42.01 3 0.40.24 4.0
5 National 12 2266   Francesco Ferretti Sophie Winter 1135 46.48 3 0.41.14 5.0
6 Mirror 56994   Rachel Heesom Beverley Howe 1390 40.40 2 0.43.53 6.0
7 RS 200 1526   Andrew Brown Alex Sutcliffe 1046 OOD     10.8

R29 - 17/10

RO: Andrew Brown (TSC)

Haven Cup - Race 2

Start: One Start for All, Finishes: Elapsed time, Course: H(s),2(s),1(p),C(s), Wind dir: SSW, Ave wind: 10 knts
Rank Class SailNo Sail No HelmName CrewName PY Elapsed Laps Corrected Points
1 Solo / B14 4229 747 Anthony Walton   1142 29.41 2 0.26.00 1.0
2 OK / Scorpion 2152 1971 Simon Fay   1104 28.45 2 0.26.03 2.0
3 Enterprise / Int Moth / Solo 20518 4859 Colin Gardiner   1142 30.15 2 0.26.29 3.0
4 National 12 2266   Francesco Ferretti Sophie Winter 1135 31.17 2 0.27.34 4.0
5 Enterprise / Albacore 18126 7764 Graeme Lee Colin Edgar 1040 29.41 2 0.28.33 5.0
6 Mirror 56994   Rachel Heesom Beverley Howe 1390 24.18 1 0.34.58 6.0
7 RS 200 1526   Andrew Brown Alex Sutcliffe 1046 OOD     10.8

Scoring codes used

CodeDescription Points
DNCDid not come to the starting area 24
DNFStarted but did not finish Varies
DNSCame to the start area but did not start Varies
OODRace officer duty points usually scored as RDGa Varies



Sailwave Scoring Software 2.19.8
www.sailwave.com