event burgee venue burgee

TYNEMOUTH SAILING CLUB

2021 - Late Summer Sunday Series

All Classes

Overall

Sailed: 27, Discards: 13, To count: 14, Rating system: PY, Entries: 49, Scoring system: Appendix A
Rank Class Sail No Alt Sail No HelmName PY Club R1 R2 R3 R4 R5 R6 R7 R8 R9 R10 R11 R12 R13 R14 R15 R16 R17 R18 R19 R20 R21 R22 R23 R26 R27 R28 R29 Points
              18/07 18/07 25/07 25/07 01/08 01/08 08/08 08/08 15/08 15/08 22/08 22/08 29/08 29/08 05/09 05/09 05/09 12/09 12/09 19/09 19/09 26/09 26/09 10/10 10/10 17/10 17/10  
1 Laser 210409   Chris Mayes 1100 TSC 1.0 1.0 (50.0) (50.0) (50.0) (50.0) (6.0) 3.0 3.0 5.0 4.0 3.0 1.0 2.0 (9.0) (6.0) (6.0) 4.0 4.0 (50.0) (50.0) 3.0 3.0 (50.0) (50.0) (7.0) 2.0 39.0
2 Laser / RS400 212661 1275 Sven Richards 1100 TSC (50.0) (50.0) 5.0 6.0 3.3 3.3 2.0 2.0 6.0 3.0 (50.0) (50.0) (50.0) (50.0) (8.0) (8.0) (7.0) 2.0 3.0 1.0 2.0 (50.0) (50.0) 3.0 (11.0) 4.0 (16.0) 45.6
3 Laser 161643 209188 Melanie Landamore 1100 TSC (50.0) (50.0) 3.0 3.0 4.0 4.0 5.0 (13.0) 2.0 2.0 (50.0) (50.0) (50.0) (50.0) 7.0 9.0 8.0 1.0 1.0 (50.0) (50.0) (50.0) (50.0) (50.0) (50.0) 3.0 4.0 56.0
4 RS 400 / Solo / B14 614 4229 Anthony Walton 942 TSC 5.0 (9.0) 4.0 5.0 6.0 4.0 (11.0) (7.0) 4.0 (7.0) 4.6 4.6 (7.0) 1.0 (13.0) (14.0) (22.0) 6.0 (8.0) 6.0 (8.0) (50.0) (50.0) 4.6 4.6 (9.0) 5.0 64.4
5 RS 400 / Laser Radial 750 No Number Graham Fraser 942 TSC (50.0) (50.0) (50.0) (50.0) 5.0 8.0 7.0 5.0 10.0 (11.0) (50.0) (50.0) (50.0) (50.0) 6.0 5.0 9.0 (50.0) (50.0) (50.0) (50.0) 6.4 6.4 2.0 3.0 8.0 9.0 89.8
6 Laser / Laser Radial 166305   Andrew Nel 1100 TSC 9.0 6.0 6.8 6.8 7.0 3.0 9.0 6.0 (11.0) (12.0) 6.0 7.0 (50.0) (50.0) (17.0) (13.0) (12.0) (10.0) 9.0 (50.0) (50.0) 6.0 4.0 (50.0) (50.0) (12.0) 10.0 95.6
7 OK / Scorpion 2152 1971 Simon Fay 1104 TSC 7.0 5.0 7.0 4.0 (50.0) (50.0) (50.0) (50.0) 7.0 (14.0) 7.0 9.0 6.8 6.8 (16.0) (16.0) (14.0) 8.0 7.0 (50.0) (50.0) (11.0) 5.0 (50.0) (50.0) 10.0 6.0 95.6
8 Enterprise / Albacore 18126 7764 Graeme Lee 1122 TSC (50.0) (50.0) 11.0 10.0 (50.0) (50.0) (50.0) (50.0) (50.0) (50.0) 9.0 5.0 10.3 10.3 (19.0) (23.0) (23.0) 11.0 11.0 (50.0) (50.0) 12.0 8.0 10.0 11.0 13.0 12.0 143.6
9 Laser 211415   Ian Davis 1100 TSC (50.0) (50.0) 8.0 7.0 (50.0) (50.0) (50.0) (50.0) 8.0 10.0 3.0 6.0 2.0 3.0 12.0 12.0 11.0 (50.0) (50.0) (50.0) (50.0) (50.0) (50.0) (50.0) 50.0 6.0 7.0 145.0
10 Laser Radial / RS 400 218058 1427 Nathan Bachelor 1147 TSC (50.0) (50.0) 15.6 15.6 (50.0) (50.0) 1.0 13.0 (50.0) (50.0) (50.0) (50.0) (50.0) (50.0) 2.0 3.0 4.0 (50.0) (50.0) (50.0) 50.0 50.0 50.0 11.0 1.0 1.0 1.0 218.2
11 Solo / RS400 4229 614 Philip Cowans 1142 TSC (50.0) (50.0) (50.0) (50.0) (50.0) (50.0) 10.0 14.0 13.0 8.0 17.9 17.9 (50.0) (50.0) (50.0) (50.0) (50.0) 5.0 5.0 (50.0) (50.0) 50.0 50.0 17.9 17.9 11.0 13.0 250.6
12 RS 400 1410   Jacob Ainsworth 942 TSC (50.0) (50.0) 1.0 2.0 1.0 7.0 (50.0) (50.0) (50.0) (50.0) (50.0) (50.0) (50.0) (50.0) 3.0 4.0 2.0 (50.0) (50.0) (50.0) 50.0 50.0 50.0 50.0 50.0 22.5 22.5 315.0
13 RS 200 1526   Andrew Brown 1046 TSC (50.0) (50.0) (50.0) (50.0) 3.0 1.0 3.0 13.0 (50.0) (50.0) (50.0) (50.0) (50.0) (50.0) 1.0 1.0 1.0 (50.0) (50.0) (50.0) 50.0 50.0 50.0 50.0 50.0 22.8 22.8 318.6
14 Laser / Laser Radial (Club Boat) 143480   Jo Baker 1100 TSC (50.0) (50.0) (50.0) (50.0) (50.0) (50.0) (50.0) (50.0) 15.0 15.0 (50.0) (50.0) 3.0 4.0 (50.0) (50.0) (50.0) 12.0 12.0 50.0 50.0 7.0 9.0 23.1 23.1 50.0 50.0 323.2
15 L 2000 (Club Boat) / RS 400 21095 1398 Philip Murray 1114 TSC 14.0 3.0 (50.0) (50.0) 2.0 (50.0) (50.0) (50.0) (50.0) (50.0) (50.0) (50.0) (50.0) (50.0) 4.0 2.0 3.0 (50.0) (50.0) 50.0 50.0 50.0 50.0 50.0 50.0 5.0 3.0 336.0
16 L 2000 21810   Stephen Wright 1114 TSC 11.0 10.0 6.0 8.0 (50.0) (50.0) (50.0) (50.0) (50.0) (50.0) (50.0) (50.0) (50.0) (50.0) 18.0 11.0 13.0 (50.0) (50.0) (50.0) 50.0 50.0 50.0 5.0 4.0 50.0 50.0 336.0
17 Laser 159433   Mike Shipway 1100 TSC 6.0 4.0 (50.0) (50.0) (50.0) (50.0) 8.0 4.0 (50.0) (50.0) 5.0 4.0 6.0 7.0 (50.0) (50.0) (50.0) (50.0) (50.0) (50.0) (50.0) 50.0 50.0 50.0 50.0 50.0 50.0 344.0
18 Rooster 8.1 / L2000 (Club Boat) 575 21636 Wolfgang Weilleder 1045 TSC (50.0) (50.0) 9.0 9.0 (50.0) (50.0) (50.0) (50.0) (50.0) (50.0) (50.0) (50.0) (50.0) (50.0) (50.0) 50.0 50.0 50.0 50.0 5.0 4.0 4.0 12.0 4.0 5.0 50.0 50.0 352.0
19 National 12 2266   Francesco Ferretti 1135 TSC 8.0 8.0 (50.0) (50.0) (50.0) (50.0) (50.0) (50.0) (50.0) (50.0) 2.0 8.0 (50.0) (50.0) (50.0) (50.0) (50.0) 50.0 50.0 3.0 3.0 50.0 50.0 50.0 50.0 14.0 11.0 357.0
20 Laser / RS 400 166381 973 David Gebhard 1100 TSC (50.0) (50.0) (50.0) (50.0) (50.0) (50.0) 4.0 1.0 (50.0) (50.0) 13.0 1.0 (50.0) (50.0) (50.0) (50.0) (50.0) 50.0 50.0 50.0 50.0 1.0 1.0 50.0 50.0 50.0 50.0 421.0
21 L 2000 (Club Boat) 21095   Matthew Murray 1114 TSC 4.0 14.0 2.0 1.0 (50.0) (50.0) (50.0) (50.0) (50.0) (50.0) (50.0) (50.0) (50.0) (50.0) (50.0) (50.0) (50.0) 50.0 50.0 2.0 1.0 50.0 50.0 50.0 50.0 50.0 50.0 424.0
22 L 2000 (Club Boat) / RS Feva (Club Boat) 21095   Jon Cooper 1114 TSC (50.0) (50.0) (50.0) (50.0) 4.0 2.0 (50.0) (50.0) (50.0) (50.0) (50.0) (50.0) (50.0) (50.0) (50.0) 50.0 50.0 3.0 2.0 50.0 50.0 50.0 50.0 6.0 11.0 50.0 50.0 428.0
23 Mirror 56994   Rachel Heesom 1390 TSC (50.0) (50.0) 10.0 12.0 (50.0) (50.0) (50.0) (50.0) 31.2 31.2 10.0 13.0 (50.0) (50.0) (50.0) (50.0) (50.0) (50.0) (50.0) 50.0 50.0 50.0 50.0 50.0 50.0 15.0 14.0 436.4
24 Laser 160354   Drew Robertson 1100 TSC 2.0 11.0 (50.0) (50.0) (50.0) (50.0) (50.0) (50.0) 5.0 9.0 (50.0) (50.0) (50.0) (50.0) (50.0) (50.0) (50.0) 9.0 6.0 50.0 50.0 50.0 50.0 50.0 50.0 50.0 50.0 442.0
25 RS 400 / Int 14 1136 1495 Adam Ovington 942 TSC (50.0) (50.0) (50.0) (50.0) (50.0) (50.0) (50.0) (50.0) (50.0) (50.0) (50.0) (50.0) (50.0) 50.0 50.0 50.0 50.0 33.9 33.9 50.0 50.0 2.0 2.0 1.0 2.0 50.0 50.0 474.8
26 Enterprise / Int Moth / Solo 20518 4859 Colin Gardiner 1122 TSC (50.0) (50.0) (50.0) (50.0) (50.0) (50.0) (50.0) (50.0) (50.0) (50.0) (50.0) (50.0) (50.0) 50.0 34.3 34.3 34.3 50.0 50.0 8.0 9.0 50.0 50.0 50.0 50.0 2.0 8.0 479.9
27 GP 14 / Laser 13838 164749 Justin Smith 1130 TSC 3.0 2.0 (50.0) (50.0) (50.0) (50.0) (50.0) (50.0) 1.0 1.0 (50.0) (50.0) (50.0) (50.0) (50.0) (50.0) (50.0) 50.0 50.0 50.0 50.0 50.0 50.0 50.0 50.0 50.0 50.0 507.0
28 Laser / Laser Radial 145911   Sam Heaney 1100 TSC (50.0) (50.0) (50.0) (50.0) (50.0) (50.0) (50.0) (50.0) (50.0) (50.0) (50.0) (50.0) (50.0) 50.0 15.0 17.0 15.0 50.0 50.0 50.0 50.0 5.0 6.0 50.0 50.0 50.0 50.0 508.0
29 Enterprise / RS 400 22504 1003 Peter Wilkes 1122 TSC (50.0) (50.0) (50.0) (50.0) (50.0) (50.0) 37.6 37.6 (50.0) (50.0) 8.0 10.0 (50.0) (50.0) (50.0) (50.0) (50.0) 16.0 17.0 50.0 50.0 50.0 50.0 50.0 50.0 50.0 50.0 526.2
30 L 2000 / Laser Radial (Club Boat) 21095   Georgie Vessey 1114 TSC (50.0) (50.0) (50.0) (50.0) (50.0) (50.0) (50.0) (50.0) 16.0 13.0 (50.0) (50.0) (50.0) (50.0) (50.0) 50.0 50.0 50.0 50.0 50.0 50.0 8.0 7.0 50.0 50.0 50.0 50.0 544.0
31 Miracle / RS Feva (Club Boat) 3283 5 Neal Piper 1194 TSC (50.0) (50.0) (50.0) (50.0) (50.0) (50.0) 39.3 39.3 (50.0) (50.0) (50.0) (50.0) (50.0) (50.0) 10.0 7.0 5.0 (50.0) 50.0 50.0 50.0 50.0 50.0 50.0 50.0 50.0 50.0 550.6
32 Laser / Laser Radial 139439   Cathleen Schwarzlose 1100 TSC (50.0) (50.0) (50.0) (50.0) (50.0) (50.0) (50.0) (50.0) (50.0) (50.0) (50.0) (50.0) (50.0) 50.0 11.0 10.0 10.0 50.0 50.0 50.0 50.0 50.0 50.0 50.0 50.0 50.0 50.0 581.0
33 RS Feva XL (Club Boat) 7   Jamie Ellis 1244 TSC (50.0) (50.0) (50.0) (50.0) (50.0) (50.0) (50.0) (50.0) (50.0) (50.0) (50.0) (50.0) (50.0) 50.0 14.0 15.0 16.0 50.0 50.0 50.0 50.0 50.0 50.0 50.0 50.0 50.0 50.0 595.0
34 RS 400 1398   Neil Schofield 942 TSC (50.0) (50.0) (50.0) (50.0) (50.0) (50.0) (50.0) (50.0) (50.0) (50.0) (50.0) (50.0) (50.0) 50.0 5.0 23.0 23.0 50.0 50.0 50.0 50.0 50.0 50.0 50.0 50.0 50.0 50.0 601.0
35 Enterprise 22695   Ian Brown 1122 TSC (50.0) (50.0) (50.0) (50.0) (50.0) (50.0) (50.0) (50.0) (50.0) (50.0) 1.0 2.0 (50.0) (50.0) (50.0) 50.0 50.0 50.0 50.0 50.0 50.0 50.0 50.0 50.0 50.0 50.0 50.0 603.0
36 Laser (Club Boat) No Number   Andrew Nicholson 1100 TSC (50.0) (50.0) (50.0) (50.0) (50.0) (50.0) (50.0) (50.0) (50.0) (50.0) (50.0) (50.0) (50.0) 50.0 21.0 18.0 17.0 50.0 50.0 50.0 50.0 50.0 50.0 50.0 50.0 50.0 50.0 606.0
37 Laser (Club Boat) No number   Kyle Irvine 1100 TSC (50.0) (50.0) (50.0) (50.0) (50.0) (50.0) (50.0) (50.0) (50.0) (50.0) (50.0) (50.0) (50.0) 50.0 50.0 50.0 50.0 50.0 50.0 4.0 5.0 50.0 50.0 50.0 50.0 50.0 50.0 609.0
38 Solo 4859   Colin Edgar 1142 TSC 43.6 43.6 (50.0) (50.0) (50.0) (50.0) (50.0) (50.0) (50.0) (50.0) (50.0) (50.0) (50.0) (50.0) (50.0) 50.0 50.0 13.0 10.0 50.0 50.0 50.0 50.0 50.0 50.0 50.0 50.0 610.2
39 RS 400 1410   Kayleigh Roberts 942 TSC (50.0) (50.0) (50.0) (50.0) (50.0) (50.0) (50.0) (50.0) 9.0 4.0 (50.0) (50.0) (50.0) (50.0) (50.0) 50.0 50.0 50.0 50.0 50.0 50.0 50.0 50.0 50.0 50.0 50.0 50.0 613.0
40 Laser (Club Boat) 7705   Toby Syer 1100 TSC (50.0) (50.0) (50.0) (50.0) (50.0) (50.0) (50.0) (50.0) (50.0) (50.0) (50.0) (50.0) (50.0) 50.0 20.0 23.0 23.0 50.0 50.0 50.0 50.0 50.0 50.0 50.0 50.0 50.0 50.0 616.0
41 Laser 193853 206487 Richard Benson 1100 TSC 10.0 7.0 (50.0) (50.0) (50.0) (50.0) (50.0) (50.0) (50.0) (50.0) (50.0) (50.0) (50.0) (50.0) (50.0) 50.0 50.0 50.0 50.0 50.0 50.0 50.0 50.0 50.0 50.0 50.0 50.0 617.0
42 RS Feva XL (Club Boat) 8   Ellen Piper 1244 TSC (50.0) (50.0) (50.0) (50.0) (50.0) (50.0) (50.0) (50.0) 12.0 6.0 (50.0) (50.0) (50.0) (50.0) (50.0) 50.0 50.0 50.0 50.0 50.0 50.0 50.0 50.0 50.0 50.0 50.0 50.0 618.0
43 Laser (Club Boat) 143480   Uschi Hiermeier 1100 TSC (50.0) (50.0) (50.0) (50.0) (50.0) (50.0) (50.0) (50.0) 14.0 16.0 (50.0) (50.0) (50.0) (50.0) (50.0) 50.0 50.0 50.0 50.0 50.0 50.0 44.2 44.2 50.0 50.0 50.0 50.0 618.4
44 RS 400 1136   Sarah Kincaid 942 TSC (50.0) (50.0) (50.0) (50.0) (50.0) (50.0) (50.0) (50.0) (50.0) (50.0) (50.0) (50.0) (50.0) 50.0 50.0 50.0 50.0 50.0 50.0 50.0 50.0 50.0 50.0 11.0 11.0 50.0 50.0 622.0
45 L 2000 (Club Boat) 21636   Sophie Winter 1114 TSC (50.0) (50.0) 12.0 11.0 (50.0) (50.0) (50.0) (50.0) (50.0) (50.0) (50.0) (50.0) (50.0) (50.0) (50.0) 50.0 50.0 50.0 50.0 50.0 50.0 50.0 50.0 50.0 50.0 50.0 50.0 623.0
46 RS 400 515   Nick Kincaid 942 TSC (50.0) (50.0) (50.0) (50.0) (50.0) (50.0) (50.0) (50.0) (50.0) (50.0) (50.0) (50.0) (50.0) 50.0 50.0 50.0 50.0 7.0 17.0 50.0 50.0 50.0 50.0 50.0 50.0 50.0 50.0 624.0
47 Laser 1137   Jacky Gebhard 1100 TSC (50.0) (50.0) (50.0) (50.0) (50.0) (50.0) 13.0 13.0 (50.0) (50.0) (50.0) (50.0) (50.0) (50.0) (50.0) 50.0 50.0 50.0 50.0 50.0 50.0 50.0 50.0 50.0 50.0 50.0 50.0 626.0
48 RS Feva XL (Club Boat) 5   Rhy Ward 1244 NUSC (50.0) (50.0) (50.0) (50.0) (50.0) (50.0) (50.0) (50.0) (50.0) (50.0) (50.0) (50.0) (50.0) 50.0 50.0 50.0 50.0 17.0 16.0 50.0 50.0 50.0 50.0 50.0 50.0 50.0 50.0 633.0
49 Mirror (s/h) 59727   Beverley Howe 1380 TSC (50.0) (50.0) (50.0) (50.0) (50.0) (50.0) (50.0) (50.0) 17.0 17.0 (50.0) (50.0) (50.0) (50.0) (50.0) 50.0 50.0 50.0 50.0 50.0 50.0 50.0 50.0 50.0 50.0 50.0 50.0 634.0

SCROLL TO THE BOTTOM FOR LATEST RACE RESULTS

R1 - 18/07

RO: Alan Manson (SSSC)

Start: One Start for All, Finishes: Elapsed time, Course: H(s),S(s),B(s),G(s),Gate, Wind dir: NE, Ave wind: 8 knts
Rank Class Sail No Alt Sail No HelmName PY Club Elapsed Laps Corrected Points
1 Laser 210409   Chris Mayes 1100 TSC 40.20 4 0.36.40 1.0
2 Laser 160354   Drew Robertson 1100 TSC 40.38 4 0.36.56 2.0
3 GP 14 / Laser 13838 164749 Justin Smith 1130 TSC 42.33 4 0.37.39 3.0
4 L 2000 (Club Boat) 21095   Matthew Murray 1114 TSC 43.18 4 0.38.52 4.0
5 RS 400 / Solo / B14 614 4229 Anthony Walton 942 TSC 36.39 4 0.38.54 5.0
6 Laser 159433   Mike Shipway 1100 TSC 43.11 4 0.39.15 6.0
7 OK / Scorpion 2152 1971 Simon Fay 1104 TSC 44.02 4 0.39.53 7.0
8 National 12 2266   Francesco Ferretti 1135 TSC 46.45 4 0.41.11 8.0
9 Laser / Laser Radial 166305   Andrew Nel 1100 TSC 45.32 4 0.41.24 9.0
10 Laser 193853 206487 Richard Benson 1100 TSC 36.37 3 0.44.23 10.0
11 L 2000 21810   Stephen Wright 1114 TSC 38.06 3 0.45.36 11.0
12 L 2000 (Club Boat) / RS 400 21095 1398 Philip Murray 1114 TSC DNS     14.0
13 Solo 4859   Colin Edgar 1142 TSC OOD     43.6

R2 - 18/07

RO: Alan Manson (SSSC)

Start: One Start for All, Finishes: Elapsed time, Course: S(p),H(p),B(s),G(s),Gate, Wind dir: ENE, Ave wind: 8 knts
Rank Class Sail No Alt Sail No HelmName PY Club Elapsed Laps Corrected Points
1 Laser 210409   Chris Mayes 1100 TSC 36.04 4 0.40.59 1.0
2 GP 14 / Laser 13838 164749 Justin Smith 1130 TSC 38.02 4 0.42.04 2.0
3 L 2000 (Club Boat) / RS 400 21095 1398 Philip Murray 1114 TSC 38.46 4 0.43.30 3.0
4 Laser 159433   Mike Shipway 1100 TSC 38.41 4 0.43.58 4.0
5 OK / Scorpion 2152 1971 Simon Fay 1104 TSC 39.43 4 0.44.58 5.0
6 Laser / Laser Radial 166305   Andrew Nel 1100 TSC 40.00 4 0.45.27 6.0
7 Laser 193853 206487 Richard Benson 1100 TSC 40.23 4 0.45.53 7.0
8 National 12 2266   Francesco Ferretti 1135 TSC 41.58 4 0.46.13 8.0
9 RS 400 / Solo / B14 614 4229 Anthony Walton 942 TSC 43.43 5 0.46.25 9.0
10 L 2000 21810   Stephen Wright 1114 TSC 41.43 4 0.46.49 10.0
11 Laser 160354   Drew Robertson 1100 TSC 41.27 4 0.47.06 11.0
12 L 2000 (Club Boat) 21095   Matthew Murray 1114 TSC DNS     14.0
13 Solo 4859   Colin Edgar 1142 TSC OOD     43.6

R3 - 25/07

RO: Nathan Batchelor

'PADDLE' DAY - Race 1

Start: One Start for All, Finishes: Elapsed time, Course: M(s),S(p),P(p),G(p),B(p), Wind dir: N, Ave wind: 9 knts
Rank Class Sail No Alt Sail No HelmName PY Club Elapsed Laps Corrected Points
1 RS 400 1410   Jacob Ainsworth 942 TSC 35.55 3 0.38.08 1.0
2 L 2000 (Club Boat) 21095   Matthew Murray 1114 TSC 44.32 3 0.39.59 2.0
3 Laser 161643 209188 Melanie Landamore 1100 TSC 44.14 3 0.40.13 3.0
4 RS 400 / Solo / B14 614 4229 Anthony Walton 942 TSC 38.58 3 0.41.22 4.0
5 Laser / RS400 212661 1275 Sven Richards 1100 TSC 45.54 3 0.41.44 5.0
6 L 2000 21810   Stephen Wright 1114 TSC 47.12 3 0.42.22 6.0
7 Laser / Laser Radial 166305   Andrew Nel 1100 TSC OOD     6.8
8 OK / Scorpion 2152 1971 Simon Fay 1104 TSC 47.19 3 0.42.52 7.0
9 Laser 211415   Ian Davis 1100 TSC 47.43 3 0.43.23 8.0
10 Rooster 8.1 / L2000 (Club Boat) 575 21636 Wolfgang Weilleder 1045 TSC 46.19 3 0.44.19 9.0
11 Mirror 56994   Rachel Heesom 1390 TSC 45.00 2 0.48.34 10.0
12 Enterprise / Albacore 18126 7764 Graeme Lee 1122 TSC 38.10 2 0.51.01 11.0
13 L 2000 (Club Boat) 21636   Sophie Winter 1114 TSC 39.10 2 0.52.44 12.0
14 Laser Radial / RS 400 218058 1427 Nathan Bachelor 1147 TSC OOD     15.6

R4 - 25/07

RO: Nathan Batchelor

'PADDLE' DAY - Race 1

Start: One Start for All, Finishes: Elapsed time, Course: M(s),S(p),H(p),G(p),B(p), Wind dir: N, Ave wind: 9 knts
Rank Class Sail No Alt Sail No HelmName PY Club Elapsed Laps Corrected Points
1 L 2000 (Club Boat) 21095   Matthew Murray 1114 TSC 43.25 3 0.51.58 1.0
2 RS 400 1410   Jacob Ainsworth 942 TSC 50.47 4 0.53.55 2.0
3 Laser 161643 209188 Melanie Landamore 1100 TSC 45.40 3 0.55.21 3.0
4 OK / Scorpion 2152 1971 Simon Fay 1104 TSC 47.52 3 0.57.49 4.0
5 RS 400 / Solo / B14 614 4229 Anthony Walton 942 TSC 41.17 3 0.58.26 5.0
6 Laser / RS400 212661 1275 Sven Richards 1100 TSC 48.30 3 0.58.47 6.0
7 Laser / Laser Radial 166305   Andrew Nel 1100 TSC OOD     6.8
8 Laser 211415   Ian Davis 1100 TSC 48.57 3 0.59.20 7.0
9 L 2000 21810   Stephen Wright 1114 TSC 49.53 3 0.59.42 8.0
10 Rooster 8.1 / L2000 (Club Boat) 575 21636 Wolfgang Weilleder 1045 TSC 46.56 3 0.59.53 9.0
11 Enterprise / Albacore 18126 7764 Graeme Lee 1122 TSC 54.29 3 1.04.45 10.0
12 L 2000 (Club Boat) 21636   Sophie Winter 1114 TSC 54.43 3 1.05.29 11.0
13 Mirror 56994   Rachel Heesom 1390 TSC 50.32 2 1.12.43 12.0
14 Laser Radial / RS 400 218058 1427 Nathan Bachelor 1147 TSC OOD     15.6

R5 - 01/08

RO: Mak Henman (SSSC)

Start: One Start for all;, Finishes: Elapsed time, Time: 14.00, Course: 2(p),B(p),Gate, Wind dir: N, Ave wind: 10 knts
Rank Class Sail No Alt Sail No HelmName PY Club Elapsed Laps Corrected Points
1 RS 400 1410   Jacob Ainsworth 942 TSC 41.15 5 0.43.47 1.0
2 L 2000 (Club Boat) / RS 400 21095 1398 Philip Murray 1114 TSC 40.29 4 0.45.26 2.0
3 RS 200 1526   Andrew Brown 1046 TSC 38.05 4 0.45.31 3.0
4 Laser / RS400 212661 1275 Sven Richards 1100 TSC OOD     3.3
5 Laser 161643 209188 Melanie Landamore 1100 TSC OOD     4.0
5 L 2000 (Club Boat) / RS Feva (Club Boat) 21095   Jon Cooper 1244 TSC 36.00 3 0.48.14 4.0
7 RS 400 / Laser Radial 750 No Number Graham Fraser 942 TSC 37.02 4 0.49.09 5.0
8 RS 400 / Solo / B14 614 4229 Anthony Walton 942 TSC 37.17 4 0.49.28 6.0
9 Laser / Laser Radial 166305   Andrew Nel 1100 TSC 43.50 4 0.49.49 7.0

R6 - 01/08

RO: Mak Henman (SSSC)

Start: One Start for all;, Finishes: Elapsed time, Course: 2(p),B(p),Gate, Wind dir: N, Ave wind: 10 knts
Rank Class Sail No Alt Sail No HelmName PY Club Elapsed Laps Corrected Points
1 RS 200 1526   Andrew Brown 1046 TSC 38.13 4 0.36.32 1.0
2 L 2000 (Club Boat) / RS Feva (Club Boat) 21095   Jon Cooper 1244 TSC 35.31 3 0.38.04 2.0
3 Laser / Laser Radial 166305   Andrew Nel 1100 TSC 32.10 3 0.38.59 3.0
4 Laser / RS400 212661 1275 Sven Richards 1100 TSC OOD     3.3
5 Laser 161643 209188 Melanie Landamore 1100 TSC OOD     4.0
5 RS 400 / Solo / B14 614 4229 Anthony Walton 942 TSC 37.06 4 0.39.23 4.0
7 RS 400 1410   Jacob Ainsworth 942 TSC DNF     7.0
8 RS 400 / Laser Radial 750 No Number Graham Fraser 1114 TSC DNS     8.0

R7 - 08/08

RO: Neal Piper (TSC)

Start: One Start for all;, Finishes: Elapsed time, Course: A(p),1(s),2(p),W(p),Gate, Wind dir: W, Ave wind: 17 knts
Rank Class Sail No Alt Sail No HelmName PY Club Elapsed Laps Corrected Points
1 Laser Radial / RS 400 218058 1427 Nathan Bachelor 1147 TSC 44.12 3 0.38.32 1.0
2 Laser / RS400 212661 1275 Sven Richards 1100 TSC 44.15 3 0.40.14 2.0
3 RS 200 1526   Andrew Brown 1046 TSC 42.42 3 0.40.49 3.0
4 Laser / RS 400 166381 973 David Gebhard 1100 TSC 45.44 3 0.41.35 4.0
5 Laser 161643 209188 Melanie Landamore 1147 TSC 48.27 3 0.42.14 5.0
6 Laser 210409   Chris Mayes 1100 TSC 47.23 3 0.43.05 6.0
7 RS 400 / Laser Radial 750 No Number Graham Fraser 1147 TSC 50.06 3 0.43.41 7.0
8 Laser 159433   Mike Shipway 1100 TSC 48.13 3 0.43.50 8.0
9 Laser / Laser Radial 166305   Andrew Nel 1100 TSC 50.20 3 0.45.45 9.0
10 Solo / RS400 4229 614 Philip Cowans 1142 TSC 36.50 2 0.48.23 10.0
11 RS 400 / Solo / B14 614 4229 Anthony Walton 942 TSC 48.20 3 0.51.19 11.0
12 Laser 1137   Jacky Gebhard 1100 TSC DNF     13.0
13 Enterprise / RS 400 22504 1003 Peter Wilkes 1122 TSC OOD     37.6
14 Miracle / RS Feva (Club Boat) 3283 5 Neal Piper 1194 TSC OOD     39.3

R8 - 08/08

RO: Neal Piper (TSC)

Start: One Start for all;, Finishes: Elapsed time, Course: A(p),H(s),2(s),W(p),Gate, Wind dir: W, Ave wind: 17 knts
Rank Class Sail No Alt Sail No HelmName PY Club Elapsed Laps Corrected Points
1 Laser / RS 400 166381 973 David Gebhard 1100 TSC 43.12 3 0.39.16 1.0
2 Laser / RS400 212661 1275 Sven Richards 1100 TSC 43.30 3 0.39.33 2.0
3 Laser 210409   Chris Mayes 1100 TSC 44.02 3 0.40.02 3.0
4 Laser 159433   Mike Shipway 1100 TSC 44.47 3 0.40.43 4.0
5 RS 400 / Laser Radial 750 No Number Graham Fraser 1147 TSC 51.41 3 0.45.04 5.0
6 Laser / Laser Radial 166305   Andrew Nel 1100 TSC 49.35 3 0.45.05 6.0
7 RS 400 / Solo / B14 614 4229 Anthony Walton 942 TSC 53.37 3 0.56.55 7.0
8 Laser 161643 209188 Melanie Landamore 1147 TSC DNF     13.0
8 Laser Radial / RS 400 218058 1427 Nathan Bachelor 1147 TSC DNF     13.0
8 RS 200 1526   Andrew Brown 1046 TSC DNF     13.0
8 Laser 1137   Jacky Gebhard 1100 TSC DNF     13.0
12 Solo / RS400 4229 614 Philip Cowans 1142 TSC DNS     14.0
13 Enterprise / RS 400 22504 1003 Peter Wilkes 1122 TSC OOD     37.6
14 Miracle / RS Feva (Club Boat) 3283 5 Neal Piper 1194 TSC OOD     39.3

R9 - 15/08

RO: Ian Martin (SSSC)

Start: One Start for all, Finishes: Elapsed time, Time: 14.00, Course: 1(p),W(p),C(p),Gate, Wind dir: WSW, Ave wind: 5 knts
Rank Class Sail No Alt Sail No HelmName PY Club Elapsed Laps Corrected Points
1 GP 14 / Laser 13838 164749 Justin Smith 1130 TSC 45.51 4 0.40.35 1.0
2 Laser 161643 209188 Melanie Landamore 1100 TSC 46.12 4 0.42.00 2.0
3 Laser 210409   Chris Mayes 1100 TSC 47.05 4 0.42.48 3.0
4 RS 400 / Solo / B14 614 4229 Anthony Walton 1142 TSC 49.43 4 0.43.32 4.0
5 Laser 160354   Drew Robertson 1100 TSC 48.36 4 0.44.11 5.0
6 Laser / RS400 212661 1275 Sven Richards 1100 TSC 49.18 4 0.44.49 6.0
7 OK / Scorpion 2152 1971 Simon Fay 1041 TSC 47.31 4 0.45.39 7.0
8 Laser 211415   Ian Davis 1100 TSC 50.21 4 0.45.46 8.0
9 RS 400 1410   Kayleigh Roberts 942 TSC 43.46 4 0.46.28 9.0
10 RS 400 / Laser Radial 750 No Number Graham Fraser 1147 TSC 40.06 3 0.46.37 10.0
11 Laser / Laser Radial 166305   Andrew Nel 1100 TSC 43.34 3 0.52.48 11.0
12 RS Feva XL (Club Boat) 8   Ellen Piper 1244 TSC 51.14 3 0.54.55 12.0
13 Solo / RS400 4229 614 Philip Cowans 1142 TSC 47.03 3 0.54.56 13.0
14 Laser (Club Boat) 143480   Uschi Hiermeier 1100 TSC 49.17 3 0.59.44 14.0
15 Laser / Laser Radial (Club Boat) 143480   Jo Baker 1100 TSC 51.18 3 1.02.11 15.0
16 L 2000 / Laser Radial (Club Boat) 21095   Georgie Vessey 1114 TSC 52.35 3 1.02.56 16.0
17 Mirror (s/h) 59727   Beverley Howe 1380 TSC 54.45 2 1.19.21 17.0
18 Mirror 56994   Rachel Heesom 1390 TSC OOD     31.2

R10 - 15/08

RO: Ian Martin (SSSC)

Start: One Start for all, Finishes: Elapsed time, Course: A(p),1(p),C(s),W(s),Gate, Wind dir: WSW, Ave wind: 4 knts
Rank Class Sail No Alt Sail No HelmName PY Club Elapsed Laps Corrected Points
1 GP 14 / Laser 13838 164749 Justin Smith 1130 TSC 36.58 2 0.49.04 1.0
2 Laser 161643 209188 Melanie Landamore 1100 TSC 37.15 2 0.50.48 2.0
3 Laser / RS400 212661 1275 Sven Richards 1100 TSC 37.44 2 0.51.27 3.0
4 RS 400 1410   Kayleigh Roberts 942 TSC 48.47 3 0.51.47 4.0
5 Laser 210409   Chris Mayes 1100 TSC 38.40 2 0.52.44 5.0
6 RS Feva XL (Club Boat) 8   Ellen Piper 1244 TSC 45.15 2 0.54.34 6.0
7 RS 400 / Solo / B14 614 4229 Anthony Walton 1142 TSC 42.10 2 0.55.23 7.0
8 Solo / RS400 4229 614 Philip Cowans 1142 TSC 42.21 2 0.55.38 8.0
9 Laser 160354   Drew Robertson 1100 TSC 41.31 2 0.56.37 9.0
10 Laser 211415   Ian Davis 1100 TSC 41.36 2 0.56.44 10.0
11 RS 400 / Laser Radial 750 No Number Graham Fraser 1147 TSC 44.58 2 0.58.48 11.0
12 Laser / Laser Radial 166305   Andrew Nel 1100 TSC 43.28 2 0.59.16 12.0
13 L 2000 / Laser Radial (Club Boat) 21095   Georgie Vessey 1114 TSC 44.14 2 0.59.34 13.0
14 OK / Scorpion 2152 1971 Simon Fay 1041 TSC 41.57 2 1.00.27 14.0
15 Laser / Laser Radial (Club Boat) 143480   Jo Baker 1100 TSC 45.03 2 1.01.26 15.0
16 Laser (Club Boat) 143480   Uschi Hiermeier 1100 TSC 47.17 2 1.04.29 16.0
17 Mirror (s/h) 59727   Beverley Howe 1380 TSC 36.40 1 1.19.43 17.0
18 Mirror 56994   Rachel Heesom 1390 TSC OOD     31.2

R11 - 22/08

RO: Howard Steavenson (TSC)

Start: One Start for All, Finishes: Elapsed time, Time: 14.00, Course: H(p),G(p),B(p),Gate, Wind dir: NNE, Ave wind: 3 knts
Rank Class Sail No Alt Sail No HelmName PY Club Elapsed Laps Corrected Points
1 Enterprise 22695   Ian Brown 1122 TSC 45.34 2 0.40.37 1.0
2 National 12 2266   Francesco Ferretti 1135 TSC 46.10 2 0.40.41 2.0
3 Laser 211415   Ian Davis 1100 TSC 45.10 2 0.41.04 3.0
4 Laser 210409   Chris Mayes 1100 TSC 45.11 2 0.41.05 4.0
5 RS 400 / Solo / B14 614 4229 Anthony Walton 942 TSC OOD     4.6
6 Laser 159433   Mike Shipway 1100 TSC 45.33 2 0.41.25 5.0
7 Laser / Laser Radial 166305   Andrew Nel 1100 TSC 46.16 2 0.42.04 6.0
8 OK / Scorpion 2152 1971 Simon Fay 1041 TSC 45.25 2 0.43.38 7.0
9 Enterprise / RS 400 22504 1003 Peter Wilkes 942 TSC 43.53 2 0.46.35 8.0
10 Enterprise / Albacore 18126 7764 Graeme Lee 1040 TSC 48.43 2 0.46.51 9.0
11 Mirror 56994   Rachel Heesom 1390 TSC 50.41 1 1.12.56 10.0
12 Laser / RS 400 166381 973 David Gebhard 1100 TSC DNS     13.0
13 Solo / RS400 4229 614 Philip Cowans 1142 TSC OOD     17.9

R12 - 22/08

RO: Howard Steavenson (TSC)

Start: One Start for All, Finishes: Elapsed time, Course: M(p),G(p),B(p),Gate, Wind dir: NNE, Ave wind: 5 knts
Rank Class Sail No Alt Sail No HelmName PY Club Elapsed Laps Corrected Points
1 Laser / RS 400 166381 973 David Gebhard 1100 TSC 38.16 3 0.34.47 1.0
2 Enterprise 22695   Ian Brown 1122 TSC 39.15 3 0.34.59 2.0
3 Laser 210409   Chris Mayes 1100 TSC 38.31 3 0.35.01 3.0
4 Laser 159433   Mike Shipway 1100 TSC 40.06 3 0.36.27 4.0
5 RS 400 / Solo / B14 614 4229 Anthony Walton 942 TSC OOD     4.6
6 Enterprise / Albacore 18126 7764 Graeme Lee 1040 TSC 38.10 3 0.36.42 5.0
7 Laser 211415   Ian Davis 1100 TSC 41.02 3 0.37.18 6.0
8 Laser / Laser Radial 166305   Andrew Nel 1100 TSC 41.26 3 0.37.40 7.0
9 National 12 2266   Francesco Ferretti 1135 TSC 44.12 3 0.38.57 8.0
10 OK / Scorpion 2152 1971 Simon Fay 1041 TSC 45.25 3 0.43.38 9.0
11 Enterprise / RS 400 22504 1003 Peter Wilkes 942 TSC 43.53 3 0.46.35 10.0
12 Mirror 56994   Rachel Heesom 1390 TSC DNS     13.0
13 Solo / RS400 4229 614 Philip Cowans 1142 TSC OOD     17.9

R13 - 29/08

RO: SSSC

Start: One Start for All, Finishes: Elapsed time, Time: 14.00, Course: H(p),G(p),S(s),B(s),Gate, Wind dir: N, Ave wind: 12 knts
Rank Class Sail No Alt Sail No HelmName PY Club Elapsed Laps Corrected Points
1 Laser 210409   Chris Mayes 1100 TSC 35.33 3 0.32.19 1.0
2 Laser 211415   Ian Davis 1100 TSC 35.38 3 0.32.24 2.0
3 Laser / Laser Radial (Club Boat) 143480   Jo Baker 1147 TSC 42.15 3 0.36.50 3.0
4 Laser 159433   Mike Shipway 1100 TSC DNF     6.0
5 OK / Scorpion 2152 1971 Simon Fay 1104 TSC OOD     6.8
6 RS 400 / Solo / B14 614 4229 Anthony Walton 942 TSC DNS     7.0
7 Enterprise / Albacore 18126 7764 Graeme Lee 1122 TSC OOD     10.3

R14 - 29/08

RO: SSSC

Start: One Start for All, Finishes: Elapsed time, Course: H(p),G(p),S(s),B(s),Gate, Wind dir: N, Ave wind: 12 knts
Rank Class Sail No Alt Sail No HelmName PY Club Elapsed Laps Corrected Points
1 RS 400 / Solo / B14 614 4229 Anthony Walton 942 TSC 38.56 4 0.41.20 1.0
2 Laser 210409   Chris Mayes 1100 TSC 36.05 3 0.43.44 2.0
3 Laser 211415   Ian Davis 1100 TSC 36.31 3 0.44.16 3.0
4 Laser / Laser Radial (Club Boat) 143480   Jo Baker 1147 TSC 39.52 3 0.46.21 4.0
5 OK / Scorpion 2152 1971 Simon Fay 1104 TSC OOD     6.8
6 Laser 159433   Mike Shipway 1100 TSC DNS     7.0
7 Enterprise / Albacore 18126 7764 Graeme Lee 1122 TSC OOD     10.3

R15 - 05/09

RO : Howard Steavenson (TSC)

TSC Club Championship - ELMA CUP - Race 1

Start: One Start for All, Finishes: Elapsed time, Time: 12.00 Noon, Course: Triangle - North Bay, Wind dir: SSE, Ave wind: 10 knts
Rank Class Sail No Alt Sail No HelmName PY Club Elapsed Laps Corrected Points
1 RS 200 1526   Andrew Brown 1046 TSC 39.54 4 0.38.09 1.0
2 Laser Radial / RS 400 218058 1427 Nathan Bachelor 942 TSC 36.01 4 0.38.14 2.0
3 RS 400 1410   Jacob Ainsworth 942 TSC 36.24 4 0.38.38 3.0
4 L 2000 (Club Boat) / RS 400 21095 1398 Philip Murray 1114 TSC 32.50 3 0.39.18 4.0
5 RS 400 1398   Neil Schofield 942 TSC 37.26 4 0.39.44 5.0
6 RS 400 / Laser Radial 750 No Number Graham Fraser 942 TSC 38.05 4 0.40.26 6.0
7 Laser 161643 209188 Melanie Landamore 1147 TSC 36.47 3 0.42.46 7.0
8 Laser / RS400 212661 1275 Sven Richards 1100 TSC 35.41 3 0.43.15 8.0
9 Laser 210409   Chris Mayes 1100 TSC 35.43 3 0.43.18 9.0
10 Miracle / RS Feva (Club Boat) 3283 5 Neal Piper 1244 TSC 40.32 3 0.43.27 10.0
11 Laser / Laser Radial 139439   Cathleen Schwarzlose 1147 TSC 38.11 3 0.44.23 11.0
12 Laser 211415   Ian Davis 1100 TSC 36.38 3 0.44.24 12.0
13 RS 400 / Solo / B14 614 4229 Anthony Walton 1142 TSC 38.51 3 0.45.22 13.0
14 RS Feva XL (Club Boat) 7   Jamie Ellis 1244 TSC 42.45 3 0.45.49 14.0
15 Laser / Laser Radial 145911   Sam Heaney 1100 TSC 38.34 3 0.46.45 15.0
16 OK / Scorpion 2152 1971 Simon Fay 1041 TSC 36.33 3 0.46.49 16.0
17 Laser / Laser Radial 166305   Andrew Nel 1100 TSC 39.38 3 0.48.02 17.0
18 L 2000 21810   Stephen Wright 1114 TSC 40.10 3 0.48.05 18.0
19 Enterprise / Albacore 18126 7764 Graeme Lee 1122 TSC 42.12 3 0.50.09 19.0
20 Laser (Club Boat) 7705   Toby Syer 1100 TSC 33.12 2 1.00.22 20.0
21 Laser (Club Boat) No Number   Andrew Nicholson 1100 TSC 37.10 2 1.07.35 21.0
22 Enterprise / Int Moth / Solo 20518 4859 Colin Gardiner 1122 TSC OOD     34.3

R16 - 05/09

RO : Howard Steavenson (TSC)

TSC Club Championship - ELMA CUP - Race 2

Start: One Start for All, Finishes: Elapsed time, Time: 13.00, Course: Triangle - North Bay, Wind dir: SSE, Ave wind: 11 knts
Rank Class Sail No Alt Sail No HelmName PY Club Elapsed Laps Corrected Points
1 RS 200 1526   Andrew Brown 1046 TSC 38.12 4 0.36.31 1.0
2 L 2000 (Club Boat) / RS 400 21095 1398 Philip Murray 1114 TSC 31.36 3 0.37.49 2.0
3 Laser Radial / RS 400 218058 1427 Nathan Bachelor 942 TSC 35.48 4 0.38.00 3.0
4 RS 400 1410   Jacob Ainsworth 942 TSC 35.49 4 0.38.01 4.0
5 RS 400 / Laser Radial 750 No Number Graham Fraser 942 TSC 38.15 4 0.40.36 5.0
6 Laser 210409   Chris Mayes 1100 TSC 33.42 3 0.40.51 6.0
7 Miracle / RS Feva (Club Boat) 3283 5 Neal Piper 1244 TSC 38.23 3 0.41.08 7.0
8 Laser / RS400 212661 1275 Sven Richards 1100 TSC 34.24 3 0.41.42 8.0
9 Laser 161643 209188 Melanie Landamore 1147 TSC 36.20 3 0.42.14 9.0
10 Laser / Laser Radial 139439   Cathleen Schwarzlose 1147 TSC 37.26 3 0.43.31 10.0
11 L 2000 21810   Stephen Wright 1114 TSC 36.38 3 0.43.51 11.0
12 Laser 211415   Ian Davis 1100 TSC 36.51 3 0.44.40 12.0
13 Laser / Laser Radial 166305   Andrew Nel 1100 TSC 36.52 3 0.44.41 13.0
14 RS 400 / Solo / B14 614 4229 Anthony Walton 1142 TSC 38.47 3 0.45.17 14.0
15 RS Feva XL (Club Boat) 7   Jamie Ellis 1244 TSC 42.46 3 0.45.50 15.0
16 OK / Scorpion 2152 1971 Simon Fay 1041 TSC 36.28 3 0.46.42 16.0
17 Laser / Laser Radial 145911   Sam Heaney 1100 TSC 39.07 3 0.47.25 17.0
18 Laser (Club Boat) No Number   Andrew Nicholson 1100 TSC 44.55 3 0.54.27 18.0
19 Enterprise / Albacore 18126 7764 Graeme Lee 1122 TSC DNS     23.0
19 RS 400 1398   Neil Schofield 942 TSC DNS     23.0
19 Laser (Club Boat) 7705   Toby Syer 1100 TSC DNS     23.0
22 Enterprise / Int Moth / Solo 20518 4859 Colin Gardiner 1122 TSC OOD     34.3

R17 - 05/09

RO : Howard Steavenson (TSC)

TSC Club Championship - ELMA CUP - Race 3

Start: One Start for All, Finishes: Elapsed time, Time: 14.00, Course: Triangle-Sausage - North Bay, Wind dir: SSE, Ave wind: 12 knts
Rank Class Sail No Alt Sail No HelmName PY Club Elapsed Laps Corrected Points
1 RS 200 1526   Andrew Brown 1046 TSC 51.52 6 0.49.35 1.0
2 RS 400 1410   Jacob Ainsworth 942 TSC 48.58 6 0.51.59 2.0
3 L 2000 (Club Boat) / RS 400 21095 1398 Philip Murray 1114 TSC 38.49 4 0.52.16 3.0
4 Laser Radial / RS 400 218058 1427 Nathan Bachelor 942 TSC 49.15 6 0.52.17 4.0
5 Miracle / RS Feva (Club Boat) 3283 5 Neal Piper 1244 TSC 44.55 4 0.54.10 5.0
6 Laser 210409   Chris Mayes 1100 TSC 39.53 4 0.54.23 6.0
7 Laser / RS400 212661 1275 Sven Richards 1100 TSC 40.25 4 0.55.07 7.0
8 Laser 161643 209188 Melanie Landamore 1147 TSC 43.05 4 0.56.21 8.0
9 RS 400 / Laser Radial 750 No Number Graham Fraser 942 TSC 53.45 6 0.57.04 9.0
10 Laser / Laser Radial 139439   Cathleen Schwarzlose 1147 TSC 43.45 4 0.57.13 10.0
11 Laser 211415   Ian Davis 1100 TSC 42.39 4 0.58.10 11.0
12 Laser / Laser Radial 166305   Andrew Nel 1100 TSC 43.30 4 0.59.19 12.0
13 L 2000 21810   Stephen Wright 1114 TSC 45.30 4 1.01.16 13.0
14 OK / Scorpion 2152 1971 Simon Fay 1041 TSC 42.33 4 1.01.19 14.0
15 Laser / Laser Radial 145911   Sam Heaney 1100 TSC 46.00 4 1.02.44 15.0
16 RS Feva XL (Club Boat) 7   Jamie Ellis 1244 TSC 53.18 4 1.04.16 16.0
17 Laser (Club Boat) No Number   Andrew Nicholson 1100 TSC 48.15 4 1.05.48 17.0
18 RS 400 / Solo / B14 614 4229 Anthony Walton 942 TSC DNF     22.0
19 Enterprise / Albacore 18126 7764 Graeme Lee 1122 TSC DNS     23.0
19 RS 400 1398   Neil Schofield 942 TSC DNS     23.0
19 Laser (Club Boat) 7705   Toby Syer 1100 TSC DNS     23.0
22 Enterprise / Int Moth / Solo 20518 4859 Colin Gardiner 1122 TSC OOD     34.3

R18 - 12/09

RO: Peter Griffith (SSSC)

Start: One Start for All, Finishes: Elapsed time, Course: H(s),S(s),G(p),B(p),Gate, Wind dir: N, Ave wind: 10 knts
Rank Class Sail No Alt Sail No HelmName PY Club Elapsed Laps Corrected Points
1 Laser 161643 209188 Melanie Landamore 1147 TSC 41.41 3 0.48.27 1.0
2 Laser / RS400 212661 1275 Sven Richards 1100 TSC 40.30 3 0.49.05 2.0
3 L 2000 (Club Boat) / RS Feva (Club Boat) 21095   Jon Cooper 1114 TSC 41.22 3 0.49.31 3.0
4 Laser 210409   Chris Mayes 1100 TSC 41.17 3 0.50.02 4.0
5 Solo / RS400 4229 614 Philip Cowans 1142 TSC 43.37 3 0.50.55 5.0
6 RS 400 / Solo / B14 614 4229 Anthony Walton 942 TSC 48.05 4 0.51.03 6.0
7 RS 400 515   Nick Kincaid 942 TSC 49.12 4 0.52.14 7.0
8 OK / Scorpion 2152 1971 Simon Fay 1041 TSC 41.03 3 0.52.35 8.0
9 Laser 160354   Drew Robertson 1100 TSC 43.48 3 0.53.05 9.0
10 Laser / Laser Radial 166305   Andrew Nel 1100 TSC 43.56 3 0.53.15 10.0
11 Enterprise / Albacore 18126 7764 Graeme Lee 1040 TSC 42.14 3 0.54.09 11.0
12 Laser / Laser Radial (Club Boat) 143480   Jo Baker 1147 TSC 46.55 3 0.54.32 12.0
13 Solo 4859   Colin Edgar 1142 TSC 47.03 3 0.54.56 13.0
14 Enterprise / RS 400 22504 1003 Peter Wilkes 942 TSC DNF     16.0
15 RS Feva XL (Club Boat) 5   Rhy Ward 1244 NUSC DNS     17.0
16 RS 400 / Int 14 1136 1495 Adam Ovington 942 TSC OOD     33.9

R19 - 12/09

RO: Peter Griffith (SSSC)

Start: One Start for All, Finishes: Elapsed time, Course: H(s),S(s),G(p),B(p),Gate, Wind dir: N, Ave wind: 10 knts
Rank Class Sail No Alt Sail No HelmName PY Club Elapsed Laps Corrected Points
1 Laser 161643 209188 Melanie Landamore 1147 TSC 52.25 4 0.45.42 1.0
2 L 2000 (Club Boat) / RS Feva (Club Boat) 21095   Jon Cooper 1114 TSC 52.27 4 0.47.05 2.0
3 Laser / RS400 212661 1275 Sven Richards 1100 TSC 52.02 4 0.47.18 3.0
4 Laser 210409   Chris Mayes 1100 TSC 52.26 4 0.47.40 4.0
5 Solo / RS400 4229 614 Philip Cowans 1142 TSC 55.12 4 0.48.20 5.0
6 Laser 160354   Drew Robertson 1100 TSC 53.24 4 0.48.33 6.0
7 OK / Scorpion 2152 1971 Simon Fay 1041 TSC 51.18 4 0.49.17 7.0
8 RS 400 / Solo / B14 614 4229 Anthony Walton 942 TSC 47.22 4 0.50.17 8.0
9 Laser / Laser Radial 166305   Andrew Nel 1100 TSC 55.22 4 0.50.20 9.0
10 Solo 4859   Colin Edgar 1142 TSC 44.32 3 0.52.00 10.0
11 Enterprise / Albacore 18126 7764 Graeme Lee 1040 TSC 54.26 4 0.52.20 11.0
12 Laser / Laser Radial (Club Boat) 143480   Jo Baker 1147 TSC 45.43 3 0.53.09 12.0
13 RS Feva XL (Club Boat) 5   Rhy Ward 1244 NUSC DNF     16.0
14 Enterprise / RS 400 22504 1003 Peter Wilkes 1122 TSC DNS     17.0
14 RS 400 515   Nick Kincaid 942 TSC DNS     17.0
16 RS 400 / Int 14 1136 1495 Adam Ovington 942 TSC OOD     33.9

R20 - 19/09

RO: Peter Middlemiss (TSC)

Start: One Start for All, Finishes: Elapsed time, Course: W(s),A(p),P(p),C(s), Wind dir: SE, Ave wind: 8 knts
Rank Class Sail No Alt Sail No HelmName PY Club Elapsed Laps Corrected Points
1 Laser / RS400 212661 1275 Sven Richards 942 TSC 54.10 3 0.57.30 1.0
2 L 2000 (Club Boat) 21095   Matthew Murray 1114 TSC 44.15 2 0.59.35 2.0
3 National 12 2266   Francesco Ferretti 1135 TSC 49.15 2 1.05.05 3.0
4 Laser (Club Boat) No number   Kyle Irvine 1100 TSC 50.20 2 1.08.38 4.0
5 Rooster 8.1 / L2000 (Club Boat) 575 21636 Wolfgang Weilleder 1114 TSC 51.24 2 1.09.13 5.0
6 RS 400 / Solo / B14 614 4229 Anthony Walton 860 TSC 59.35 2 1.43.55 6.0
7 Enterprise / Int Moth / Solo 20518 4859 Colin Gardiner 1115 TSC DNF     8.0

R21 - 19/09

RO: Peter Middlemiss (TSC)

Start: One Start for All, Finishes: Elapsed time, Course: W(s),A(p),P(p),C(s), Wind dir: SE, Ave wind: 8 knts
Rank Class Sail No Alt Sail No HelmName PY Club Elapsed Laps Corrected Points
1 L 2000 (Club Boat) 21095   Matthew Murray 1114 TSC 38.48 2 0.52.15 1.0
2 Laser / RS400 212661 1275 Sven Richards 942 TSC 54.58 3 0.58.21 2.0
3 National 12 2266   Francesco Ferretti 1135 TSC 45.56 2 1.00.42 3.0
4 Rooster 8.1 / L2000 (Club Boat) 575 21636 Wolfgang Weilleder 1114 TSC 46.26 2 1.02.31 4.0
5 Laser (Club Boat) No number   Kyle Irvine 1100 TSC 46.28 2 1.03.22 5.0
6 RS 400 / Solo / B14 614 4229 Anthony Walton 860 TSC DNF     8.0
7 Enterprise / Int Moth / Solo 20518 4859 Colin Gardiner 1115 TSC DNS     9.0

R22 - 26/09

RO: Nick Woodhouse (SSSC)

Start: One Start for All, Finishes: Elapsed time, Course: B(s),2(s),1(s),Gate, Wind dir: SW, Ave wind: 9 knts
Rank Class Sail No Alt Sail No HelmName PY Club Elapsed Laps Corrected Points
1 Laser / RS 400 166381 973 David Gebhard 942 TSC 45.05 4 0.47.52 1.0
2 RS 400 / Int 14 1136 1495 Adam Ovington 942 TSC 45.27 4 0.48.15 2.0
3 Laser 210409   Chris Mayes 1100 TSC 41.02 3 0.49.44 3.0
4 Rooster 8.1 / L2000 (Club Boat) 575 21636 Wolfgang Weilleder 1045 TSC 41.50 3 0.53.23 4.0
5 Laser / Laser Radial 145911   Sam Heaney 1147 TSC 46.17 3 0.53.48 5.0
6 Laser / Laser Radial 166305   Andrew Nel 1147 TSC 46.49 3 0.54.25 6.0
7 RS 400 / Laser Radial 750 No Number Graham Fraser 942 TSC OOD     6.4
8 Laser / Laser Radial (Club Boat) 143480   Jo Baker 1147 TSC 50.37 3 0.58.50 7.0
9 L 2000 / Laser Radial (Club Boat) 21095   Georgie Vessey 1147 TSC 35.55 2 1.02.38 8.0
10 OK / Scorpion 2152 1971 Simon Fay 1104 TSC DNF     11.0
11 Enterprise / Albacore 18126 7764 Graeme Lee 1040 TSC DNS     12.0
12 Laser (Club Boat) 143480   Uschi Hiermeier 1100 TSC OOD     44.2

R23 - 26/09

RO: Nick Woodhouse (SSSC)

Start: One Start for All, Finishes: Elapsed time, Course: B(s),G(s),H(p),2(p),Gate, Wind dir: SW, Ave wind: 9 knts
Rank Class Sail No Alt Sail No HelmName PY Club Elapsed Laps Corrected Points
1 Laser / RS 400 166381 973 David Gebhard 1100 TSC 33.56 4 0.30.51 1.0
2 RS 400 / Int 14 1136 1495 Adam Ovington 942 TSC 34.43 4 0.36.51 2.0
3 Laser 210409   Chris Mayes 1100 TSC 43.51 4 0.39.52 3.0
4 Laser / Laser Radial 166305   Andrew Nel 1147 TSC 34.55 3 0.40.35 4.0
5 OK / Scorpion 2152 1971 Simon Fay 1104 TSC 23.05 2 0.41.49 5.0
6 Laser / Laser Radial 145911   Sam Heaney 1147 TSC 36.07 3 0.41.59 6.0
7 RS 400 / Laser Radial 750 No Number Graham Fraser 942 TSC OOD     6.4
8 L 2000 / Laser Radial (Club Boat) 21095   Georgie Vessey 1147 TSC 25.10 2 0.43.53 7.0
9 Enterprise / Albacore 18126 7764 Graeme Lee 1040 TSC 36.10 3 0.46.22 8.0
10 Laser / Laser Radial (Club Boat) 143480   Jo Baker 1100 TSC 31.16 2 0.56.51 9.0
11 Rooster 8.1 / L2000 (Club Boat) 575 21636 Wolfgang Weilleder 1045 TSC DNS     12.0
12 Laser (Club Boat) 143480   Uschi Hiermeier 1100 TSC OOD     44.2

R24 - 03/10

RO: Phil Murray (TSC)

Racing Cancelled - Strong Winds

Start: One Start for All, Finishes: Elapsed time
Rank Class Sail No Alt Sail No HelmName PY Club Place Points

R25 - 03/10

RO: Phil Murray (TSC)

Racing Cancelled - Strong Winds

Start: One Start for All, Finishes: Elapsed time
Rank Class Sail No Alt Sail No HelmName PY Club Place Points

R26 - 10/10

RO: Martyn Whiteley (SSSC)

Start: One Start for All, Finishes: Elapsed time, Course: G(s),1(s),P(s),Gate, Wind dir: WNW, Ave wind: 15 knts
Rank Class Sail No Alt Sail No HelmName PY Club Elapsed Laps Corrected Points
1 RS 400 / Int 14 1136 1495 Adam Ovington 942 TSC 41.04 4 0.43.36 1.0
2 RS 400 / Laser Radial 750 No Number Graham Fraser 942 TSC 42.20 4 0.44.56 2.0
3 Laser / RS400 212661 1275 Sven Richards 942 TSC 45.59 4 0.48.49 3.0
4 Rooster 8.1 / L2000 (Club Boat) 575 21636 Wolfgang Weilleder 1045 TSC 38.47 3 0.49.29 4.0
5 RS 400 / Solo / B14 614 4229 Anthony Walton 942 TSC OOD     4.6
6 L 2000 21810   Stephen Wright 1114 TSC 41.59 3 0.50.15 5.0
7 L 2000 (Club Boat) / RS Feva (Club Boat) 21095   Jon Cooper 942 TSC 41.23 3 0.58.35 6.0
8 Enterprise / Albacore 18126 7764 Graeme Lee 1040 TSC DNF     10.0
9 Laser Radial / RS 400 218058 1427 Nathan Bachelor 942 TSC DNS     11.0
9 RS 400 1136   Sarah Kincaid 942 TSC DNS     11.0
11 Solo / RS400 4229 614 Philip Cowans 1142 TSC OOD     17.9
12 Laser / Laser Radial (Club Boat) 143480   Jo Baker 1100 TSC OOD     23.1

R27 - 10/10

RO: Martyn Whiteley (SSSC)

Start: One Start for All, Finishes: Elapsed time, Course: G(s),P(s),Gate, Wind dir: WNW, Ave wind: 15 knts
Rank Class Sail No Alt Sail No HelmName PY Club Elapsed Laps Corrected Points
1 Laser Radial / RS 400 218058 1427 Nathan Bachelor 942 TSC 38.29 4 0.40.51 1.0
2 RS 400 / Int 14 1136 1495 Adam Ovington 942 TSC 43.35 4 0.46.16 2.0
3 RS 400 / Laser Radial 750 No Number Graham Fraser 942 TSC 45.15 4 0.48.02 3.0
4 L 2000 21810   Stephen Wright 1114 TSC 40.11 3 0.48.06 4.0
5 RS 400 / Solo / B14 614 4229 Anthony Walton 942 TSC OOD     4.6
6 Rooster 8.1 / L2000 (Club Boat) 575 21636 Wolfgang Weilleder 1045 TSC 38.14 3 0.48.47 5.0
7 Laser / RS400 212661 1275 Sven Richards 942 TSC DNS     11.0
7 Enterprise / Albacore 18126 7764 Graeme Lee 1040 TSC DNS     11.0
7 L 2000 (Club Boat) / RS Feva (Club Boat) 21095   Jon Cooper 942 TSC DNS     11.0
7 RS 400 1136   Sarah Kincaid 942 TSC DNS     11.0
11 Solo / RS400 4229 614 Philip Cowans 1142 TSC OOD     17.9
12 Laser / Laser Radial (Club Boat) 143480   Jo Baker 1100 TSC OOD     23.1

R28 - 17/10

RO: Andrew Brown (TSC)

Trophy Day - Race 1

Start: One Start for All, Finishes: Elapsed time, Course: H(s),2(s),1(p),C(s), Wind dir: SSW, Ave wind: 10 knts
Rank Class Sail No Alt Sail No HelmName PY Club Elapsed Laps Corrected Points
1 Laser Radial / RS 400 218058 1427 Nathan Bachelor 942 TSC 45.22 4 0.48.10 1.0
2 Enterprise / Int Moth / Solo 20518 4859 Colin Gardiner 1142 TSC 41.41 3 0.48.40 2.0
3 Laser 161643 209188 Melanie Landamore 1147 TSC 42.07 3 0.48.58 3.0
4 Laser / RS400 212661 1275 Sven Richards 1100 TSC 40.30 3 0.49.05 4.0
5 L 2000 (Club Boat) / RS 400 21095 1398 Philip Murray 942 TSC 46.24 4 0.49.15 5.0
6 Laser 211415   Ian Davis 1100 TSC 41.56 3 0.50.50 6.0
7 Laser 210409   Chris Mayes 1100 TSC 41.59 3 0.50.53 7.0
8 RS 400 / Laser Radial 750 No Number Graham Fraser 942 TSC 36.47 3 0.52.04 8.0
9 RS 400 / Solo / B14 614 4229 Anthony Walton 1142 TSC 45.23 3 0.52.59 9.0
10 OK / Scorpion 2152 1971 Simon Fay 1104 TSC 43.58 3 0.53.06 10.0
11 Solo / RS400 4229 614 Philip Cowans 942 TSC 37.32 3 0.53.08 11.0
12 Laser / Laser Radial 166305   Andrew Nel 1100 TSC 43.59 3 0.53.19 12.0
13 Enterprise / Albacore 18126 7764 Graeme Lee 1040 TSC 42.01 3 0.53.52 13.0
14 National 12 2266   Francesco Ferretti 1135 TSC 46.48 3 0.54.59 14.0
15 Mirror 56994   Rachel Heesom 1390 TSC 40.40 2 0.58.31 15.0
16 RS 400 1410   Jacob Ainsworth 942 TSC OOD     22.5
17 RS 200 1526   Andrew Brown 1046 TSC OOD     22.8

R29 - 17/10

RO: Andrew Brown (TSC)

Trophy Day - Race 2

Start: One Start for All, Finishes: Elapsed time, Course: H(s),2(s),1(p),C(s), Wind dir: SSW, Ave wind: 10 knts
Rank Class Sail No Alt Sail No HelmName PY Club Elapsed Laps Corrected Points
1 Laser Radial / RS 400 218058 1427 Nathan Bachelor 942 TSC 34.30 3 0.36.37 1.0
2 Laser 210409   Chris Mayes 1100 TSC 27.14 2 0.37.08 2.0
3 L 2000 (Club Boat) / RS 400 21095 1398 Philip Murray 942 TSC 35.19 3 0.37.29 3.0
4 Laser 161643 209188 Melanie Landamore 1147 TSC 29.30 2 0.38.35 4.0
5 RS 400 / Solo / B14 614 4229 Anthony Walton 1142 TSC 29.41 2 0.38.59 5.0
6 OK / Scorpion 2152 1971 Simon Fay 1104 TSC 28.45 2 0.39.04 6.0
7 Laser 211415   Ian Davis 1100 TSC 28.45 2 0.39.12 7.0
8 Enterprise / Int Moth / Solo 20518 4859 Colin Gardiner 1142 TSC 30.15 2 0.39.44 8.0
9 RS 400 / Laser Radial 750 No Number Graham Fraser 942 TSC 37.53 3 0.40.13 9.0
10 Laser / Laser Radial 166305   Andrew Nel 1100 TSC 30.19 2 0.41.20 10.0
11 National 12 2266   Francesco Ferretti 1135 TSC 31.17 2 0.41.21 11.0
12 Enterprise / Albacore 18126 7764 Graeme Lee 1040 TSC 29.41 2 0.42.49 12.0
13 Solo / RS400 4229 614 Philip Cowans 942 TSC 30.42 2 0.48.53 13.0
14 Mirror 56994   Rachel Heesom 1390 TSC 24.18 1 0.52.27 14.0
15 Laser / RS400 212661 1275 Sven Richards 1100 TSC DNF     16.0
16 RS 400 1410   Jacob Ainsworth 942 TSC OOD     22.5
17 RS 200 1526   Andrew Brown 1046 TSC OOD     22.8

Scoring codes used

CodeDescription Points
DNCDid not come to the starting area 50
DNFStarted but did not finish Varies
DNSCame to the start area but did not start Varies
OODRace officer duty points usually scored as RDGa Varies



Sailwave Scoring Software 2.19.8
www.sailwave.com